17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BODRUM MİMARLIK KİTAPLIĞI'NDA İLGİNÇ SUNUM
Tarih: 09/10/2018
Kaynak: Kent Haber
BODRUM MİMARLIK KİTAPLIĞI'NDA İLGİNÇ SUNUM
Bodrum Mimarlık Kitaplığı, 13 Ekim 2018 Cumartesi günü ilginç bir söyleşiye ev sahipliği yapacak.

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi, yazar Mahmut Şenol, 13 Ekim 2018 Cumartesi günü Saat 18:00’de Bodrum Mimarlık Kitaplığı'nda, "Karıncalar’ın ¨Pek Sıkıcı Kolonisi¨ ve Yunanî Geleneğe Ait Plato’nun Ütopyasına Mukayeseli Bir Yaklaşım: “İnsan Devleti & Karınca Kolonisi” başlıklı bir sunum gerçekleştirecek.

Şenol yapacağı sunumda, karınca kolonisi ile Plato düşüncesi üzerine odaklanırken, 250 milyon yıllık geçmişi olan karınca uygarlığının mimarî ölçekli yapılarını ve 315 bin yıllık Homo Sapiens’ten bu yana sadece 50 bin yıl önce ayakları üstüne dikilen insanoğlunun kırıp döktüğü-kanlı uygarlaş[ma]ma sürecini mukayeseli bir anlatımla dinleyicileriyle paylaşacak. Şenol, ilginç sunumuyla ilgili basın duyurusunda Plato'nun ünlü "Devlet" adlı eserinde önerdiği modelin karınca toplumunun kurallarıyla neredeyse aynı olduğuna dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı;

“Tembel Ağustos Böceği ve Çalışkan Karınca masalını bir yana bırakınız!
O baştan sona bir yalan...
Bilindiğinin tersine karıncalar aslında çalışkan falan değil, hatta dünyanın en tembel yaratıklarıdır.
Sarhoş ve aylak, uykucu ve dalgacıdır hepsi...
Fakat buna rağmen insanları şaşkına çeviren bir otomat düzen içinde geniş koloniler kurmuşlardır; hep sopa zoruyla!
Zira başlarında onları denetleyen, işe sevk eden, ceberut ve zalim bekçileri vardır.
Bekçiler, elbette, Kraliçe Karıncaya bağlıdır.
Kurdukları ¨süper organizma toplumu¨ olarak bio-social ana bilim dallarında incelenen, her seferinde insanları şaşkınlığa uğratan KOLONİ hayatları bir bütün olarak değil, ancak yer yer sonradan insanlar tarafınca esinlenilmiştir.
Öyle ki, birçok kez kopyalanmış biçimiyle insanlık tarihinin bütün ¨ütopyalarında¨ hatta bazen ürkünç bir geleceğin ifadesi olarak ¨distopyalarında¨ yer almıştır.
Bu yönde okunmuş ve yüzyıllardan beri uygarlığın hücrelerine kadar sızıp kalmış etkisiyle Plato’nun DEVLET adlı eseri, Karınca Toplumuyla neredeyse kan kardeşi olacak kadar benzerlikler taşır.”

13 Ekim 2018, Cumartesi günü Saat:18:30'da Bodrum Mimarlık Kitaplığı'nda gerçekleştirilecek olan bu ilginç sunum, tüm katılımcılara açık olacak.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30