17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
30 ÜLKEDEN 100 BİLİM İNSANI KATILIYOR
Tarih: 04/10/2018
Kaynak: Kent Haber
30 ÜLKEDEN 100 BİLİM İNSANI KATILIYOR
Ankara Üniversitesi Deniz Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEHUKAM) tarafından, AKADEMİA Vakfı desteği “Sualtı Kültürel Mirası ve Denizde Bilimsel Araştırmaların Hukuki Rejimi Hakkında Uluslararası Çalıştayı” Bodrum’da başladı.

Royal Asarlık Beach Otel'de gerçekleştirilen çalıştaya 30 ülkeden 100 bilim insanı katıldı.

4-5 Ekim tarihlerinde DEHUKAM, T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Virginia Üniversitesi Deniz Hukuku ve Siyaseti Araştırma Merkezi’nin (COLP) işbirliği ile yapılan çalıştayın ilk konuşmacısı DEHUKAM Müdürü Prof. Dr. Hakan Karan, katılan herkese teşekkür ederek DEHUKAM’ın yürüttüğü çalışmalar ve çalıştayın öneminden bahsetti.

Daha sonra kürsüye gelen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından Bülent Sönmez ise ülkemizin dünyanın en uzun sahile sahip ülkeleri arasında yer aldığına işaret ederek, şunları dile getirdi:

“Medeniyetin beşiği olan bu toprakların hem üstünde, hem kıyısında, hem de denizlerinin derinliklerinde çok az ülkenin sahip olabileceği kültürel miras değerleri vardır. Sualtındaki bu değerler şüphesiz çok büyük risklerle karşı karşıya bulunmaktadır. Yüzyıllarca denizler tarafından korunan kalıntılar dalış teknolojisindeki gelişmeler sonrasında çok daha kolay ulaşılabilir ve zarar görebilir hale gelmiştir. Arkeolojik mirasın talan edilmesi ve dağıtılması günümüzde sadece karalarda değil, sualtında da yaşanmaktadır. Birçok ülke kara üzerinde bulunan miraslarını daha iyi korumak için adımlar atmış olsalar da sualtındaki kültürel mirasın büyük bir kısmı halen korunmasız bir şekilde kalmaktadır. Bu risklerin önüne geçebilmek için ilgili tüm kuruluş ve sivil toplum örgütlerine büyük görevler düşmektedir. Sualtı kültürel mirasların sergilendiği Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne gittiğinizde ülkemizin bu konuda ne kadar duyarlı davrandığını, güzel çalışmalara imza attığını en güzel şekilde göreceksiniz. Sualtı mirasların korunması için bütün ülkelerin ortak çalışma yapması ayrıca önem arz etmektedir. Dolayısıyla sualtı kültürel miraslar üzerine bilimsel araştırmaların hukuki boyutunun inceleneceği, Dünyanın birçok yerinden konusunda uzman temsilcilerin katıldığı bu çalıştayda deniz hukuk açısından değerli sonuçların elde edileceğini umuyoruz” dedi.

Çalıştay, yurtiçi ve yurtdışından bilim insanlarının konuşmacı olduğu panelle devam etti.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30