17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
NEW YORK’TA SERGİ AÇIP, KONSER VERECEKLER
Tarih: 03/10/2018
Kaynak: Kent Haber
NEW YORK’TA SERGİ AÇIP, KONSER VERECEKLER
16 Eylül 1890'da Kuşimoto açıklarında kayalıklara sürüklenerek batan ve 550 Türk denizcinin şehit olduğu Ertuğrul Firkateyni faciası ile ilgili ABD’nin New York kentinde sergi açılıp, konser verilecek.

ABD'de düzenlenecek etkinliklerle ilgili Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü'nde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Bodrum Karya Kültür Sanat Tanıtım Vakfı (BOSAV) ve Ertuğrul Firkateyni Kazı Başkanı Tufan Turanlı, sergi ve konseri organize eden orkestra şefi Seiji Mukaiyama, İran –Irak Savaşı sırasında Turgut Özal’ın 1985 yılında uçak göndererek Tahran'dan kurtardığı 203 Japondan biri olan Numata-San, Ertuğrul Firkateyni Kaptanı Ali Bey'in ve Hasan Ali Yücel torunu Gülümser Yücel de katıldı.

Toplantıda düzenlenecek sergi ve konser hakkında konuşan Tufan Turanlı, “Biz Türk-Japon dostluğunu aramızda konuşuyoruz ama bunu bütün Dünyaya anlatabilmek, bunu yayabilmek en önemli hedefimiz. Sağ olsun Mukaiyama, bana New York’ta bir etkinlik yapmak istediğini ve kendisine katılmamın memnun edeceğini söyledi. 27 Kasım’da New York’un tam merkezinde 57’inci caddede sergiyi açacağız. 2 gün sonra da Carnegie Hall’da büyük bir konser planlıyoruz” dedi.

Japon orkestra şefi Seiji Mukaiyama da Türk-Japon dostluğunun tarihçesi hakkında konuştu.

1985 yılında İran-Irak savaşı sırasında İran’da mahsur kalan ve Turgut Özal’ın uçak göndererek Tahran'dan kurtardığı 203 Japondan biri olan Numata-San da yaşanan olayı anlattı. Numata-San’ın Türk uçağının kendilerini İran’dan kurtarmasını anlatırken oldukça duygulandığı görüldü.

Ertuğrul Firkateyni Kaptanı Ali Bey ve Hasan Ali Yücel'in torunu Gülümser Yücel de New York’ta düzenlenecek sergi ve konserin çok anlamlı olduğunu ifade ederek emeği geçenlere teşekkür etti.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30