17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
KOYDA DENİZE GİRMEK İSTEDİ, OTELLE KARAKOLLUK OLDU!
Tarih: 03/10/2018
Kaynak: Kent Haber
KOYDA DENİZE GİRMEK İSTEDİ, OTELLE KARAKOLLUK OLDU!
Bodrum’da 5 yıldızlı bir otelin yanındaki koyda denize girmek isteyen vatandaş, otelle karakolluk oldu. Uzun süredir hem Bodrum Yarımadası genelinde, hem de ülkemiz genelindeki sahil şeritlerinde vatandaşların yaşadığı önemli bir problem olarak çok şikayet alan kıyı kullanımı ile ilgili olayda, bir vatandaş kısıtlanmaya çalışılan Anayasal hakkını savunmak için hukuksal bir süreçle uğraşmak zorunda kalacak.

Bodrum’da yaşamını sürdüren Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Alp Mustafa Günay, yaklaşık bir buçuk ay önce ailesi ve yakınları ile birlikte Yalıçiftlik Mahallesi’ndeki Hapimag Resort Bodrum Sea Garden Hotelin yanındaki Sessiz Koy’da denize girmek istedi. İddiaya göre otel görevlileri koyun otele ait olduğunu belirtip burada denize giremeyeceklerini söyledi. Yaşanan kısa süreli tartışma sırasında Dr. Alp Mustafa Günay, kıyıların yasaklanamayacağı ve otele ait herhangi bir malzemeyi kullanmadığını belirterek kıyıya terk etmedi. Durumu telefonla jandarmaya şikayet eden Günay daha sonra denize girdi.

Olaydan yaklaşık bir ay sonra otel tarafından kendisi hakkında “Konut Dokunulmazlığı İhlali” ve “Suç Uydurma” suçlarından şikayetçi olduğunu öğrenen Dr. Günay da bunun üzerine otel hakkında kamuya ait kıyının kullanımını engellendiği gerekçesiyle şikayetçi oldu. Konu ile ilgili Kent Haber’e konuşan Alp Mustafa Günay, yaşadığı olayı şu sözlerle anlattı:

“2012 yılından beri Bodrum’da yaşıyorum. Özellikle denize girmek için Sessiz Koy’u tercih ediyorum. Yaklaşık bir buçuk ay önce yine Sessiz Koy’dan denize girmek istedim. Sessiz Koy’un girişinde bir otelin güvenliği var. Güvenlik koya girişte size herhangi bir problem çıkarmıyor fakat bu gidişimde Sessiz Koy’a gidebileceğimiz gibi bir bilgi verdiler. Bunu tam olarak anlamadığımız için denize girme amaçlı Sessiz Koy’a doğru devam ettik. Sessiz Koy’a giderken kullandığımız yol her ne kadar otel arazisi içerisinde olsa da yol devletin. Devletin yolundan devletin kıyısına ulaşmaya çalışırken koyun girişinde bir duvar var. Bu duvarın üstünde bir kapının olduğunu ve geçişin de bir güvenlik görevlisi ile engellendiğini gördüm. Buradan girmek hakkım. Çünkü hem kıyı kenar kanununa göre, hem de anayasaya göre kıyılar devletin, kamunun yani vatandaşa açık alanlar. Otele ait bir tesis veya malzeme kullanmamız da söz konusu değil. Güvenliğin bu engellemesine karşı, duvara karşı ve kapının varlığına rağmen biz hakkımız olduğunu düşündüğümüz için kıyıya girdik. Fakat 1 olan güvenlik 3 olarak geri geldi. Kıyıyı terk etmemiz, yolun ve kıyının tamamının kendilerine ait olduğunu ve haneye tecavüz ettiğimizi söylediler. Ben olayı jandarmaya ihbar ettim. Kendilerine de eğer varsa bir şikayetleri, şikayette bulunabileceklerını bildirdim” dedi.

Yaşanan olaydan sonra otelin kendisinden şikayetçi olduğunu öğrendiğini ve bunun üzerine kendisinin de yasal haklarını aramaya karar verdiğini belirten Dr. Günay, kıyıların halkın kullanımına açık olduğunu vurgulayarak şunları dile getirdi:

“Bununla kalmadı. Karşı tarafın benden şikayetçi olmasıyla olay yargıya intikal etti. Özetle Sessiz Koy bu otel tarafından sanki kendilerinin malıymış gibi kamu kullanımına, vatandaşa kapatılmış durumdadır. Ben jandarmada verdiğim ifadede hem otelin güvenliğinden, hem de yönetiminden şikayetçi olma hakkımı kullandım. Daha önce de belirttiğim gibi hem kıyı kanununa, hem de anayasaya göre kıyılara giriş engellenemez. Ne bir güvenlikle, ne bir duvarla, ne de bir kapıyla. Kıyı hem kamunun hem de vatandaşın, herkesin malı. Özel mülkiyete ait olamaz” dedi.

KIYILARIN KULLANIMI ANAYASAL HAK!

Kıyı şeritlerinde çok sık şikayet konusu olmasına rağmen, ilgili kamu kuruluşlarının yeterince denetim ve yaptırım uygulamaması nedeniyle tesis sahiplerinin insafına bırakılan sorun, aslında Anayasa ile güvence altına alınmış açık bir kamusal hak.

Anayasa'da belirtilen ilkeler 3621/3830 sayılı Kıyı Kanunu ile düzenlenmiştir. Bu kanunlara göre, kıyı, kıyı çizgisi ile kıyı kenar çizgisi arasında kalan alandır. Bu alanlar devletin hüküm ve tasarrufu altındadır ve mülkiyete konu olamamaktadır. Mülkiyete dair kazanılmış hak ilkeleri, kıyılarda geçerli kabul edilmemektedir. Kıyı, herhangi bir tahsis işlemine gerek olmaksızın doğrudan doğruya doğal yapısından dolayı herkesin serbestçe yararlanmasına sunulmuş sahipsiz kamu malıdır. Hiçbir karşılık ödemeksizin herkesin kıyılardan ortaklaşa yararlanma hakkı vardır. Kıyıların devamı niteliğindeki sahil şeritlerinin kullanımında da kamu yararı gözetilmesi gerekmektedir. Sahil şeritlerinin derinliğinin saptanmasında, kamu yararını gözetecek ve kamunun yararlanmasına olanak sağlayacak, çağın anlayışına uygun makul ve geçerli bir ölçüyü Anayasa öngörmektedir.

OTEL İDDİALARI REDDETTİ...

Yaşanan olayla ilgili bir açıklama yapan Sea Garden Otel'in hukuk müşaviri Avukat Feyzullah Köprübaşı, Dr. Alp Mustafa Günay'ın iddialarını reddederek "sessiz Koy"un kıyı kenara bitişik mülkiyeti Müvekkili Hapimag Resort Sea Garden isimli beş yıldızlı otel ve tatil köyünün sınırları içerisinde yer almakta olduğunu tesisin büyük bir kısmının özel mülkiyet, bir kısmının ise özel kanunlara dayanarak adlarına tahsisli olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı;

"Önemle belirtmek isteriz ki, Müvekkilim Anayasa gereği kamu malı olan kıyının kullanılmasını hiçbir şekilde engellememektedir. Müvekkilime ait olmayan yol ve merdivenler kullanılmaksızın kıyıya ulaşım deniz yolu veya başka bir yol ile mümkündür ve bu şekilde ulaşılması durumunda kıyı kamu tarafından serbestçe kullanılabilmektedir. Ancak Müvekkilim kendi özel mülkiyeti olan kıyıya giden yol ve merdivenleri üçüncü kişilerce kullanılmasına izin vermesi kendisinden beklenemez. Haberde adı geçen Dr. Alp Mustafa Günay da bu yolun otel arazisi içerisinde olduğunu ikrar etmekte ve buna rağmen Müvekkilim hakkında asılsız haberler yayıp twitter üzerinden karalama kampanyalarına girişip, Müvekkilimi devletin en üst mercilerine nezdinde asılsız şikayet ve ihbarlarda bulunmaktadır. Şüpheye mahal vermemek açısından, Müvekkil Şirket söz konusu şahıs ve yanındaki kişi bahsi geçen koyda denize girdikleri için değil, Müvekkilime ait olan yol ve merdivenleri izinsiz kullanmak suretiyle konut dokunulmazlığını ihlal ettiği ve suç uydurduğu için kendileri hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu da açıklığa kavuşturmak isteriz."Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Viva Zabata
07/10/2018
Edep yahu
Hizmet sektöründe olduğunu unutan kendini yasaların üstünde sayan bir Otel Genel Müdürünün aymazlığıdır. Geçmiş olsun doktor bey , hakkını ara!
Fahrettin Soğukpınar
04/10/2018
Sahiller
Otelin yaptığına söz bulamıyorum, terbiyesizlik diyeyim.Yerel yönetimlerin suçu var. Tüm sahillere 50 m. arayla, ''Sahiller herkesin kullanımına açıktır'' tabelaları asılmalı.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30