17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
TANRIÇALAR GEÇİDİ SERGİSİ ZİYARETÇİLERİNİ AĞIRLIYOR
Tarih: 01/10/2018
Kaynak: Kent Haber
TANRIÇALAR GEÇİDİ SERGİSİ ZİYARETÇİLERİNİ AĞIRLIYOR
Bu yıl 7 Eylül – 31 Ekim tarihleri arasında ilki düzenlenen “Tanrıçalar Geçidi Festivali” kapsamında açılan sergi ziyaretçilerini ağırlıyor.

Açılışı geçtiğimiz Eylül ayında Ressam, heykeltıraş Ender Güzey’in sahibi olduğu Yalıçiftlik Mahallesi Alazeytin Mevkiindeki boynuzlar üzerine kurulu Ender Güzey müzesi Arthill’de yapılan “Tanrıçalar Geçidi Festivali” devam ediyor.

Müzenin bulunduğu yerin önünden geçen Karya / Leleg yolunun antik çağda “Tanrıçalar Geçidi“ / “Ana Tanrıçaya giden yol” olarak anılmış olması nedeniyle ismini buradan alan festival kapsamında sergi açıldı. Yurtiçi ve yurtdışından sanatçıların eserlerinin yer aldığı sergi, ziyaretçilerini ağırlıyor. Sergide Bodrum’da ilk defa gerçekleştirilen arazi sanatı projeleri de yer alıyor. Sergi, Ekim ayı sonuna kadar açık kalacak.

Sergi hakkında Kent Haber’e konuşan Ender Güzey, serginin uluslararası bir sergi olduğunu ifade ederek, “Mac Zimmerman, Max Ernst, Bele Bachem, Giesela Berk, Erol Eti, Ergin İnan, Ali Atmaca gibi isimlerin eserleri var. Heykelden Maria Kılıçlıoğlu var. Mehmet Uyargil çok güzel fotoğrafları ile yer alıyor. Tanrıçalar Geçidi’nin konusu da tanrıçalar. Tanrıçaları çeşitli açılardan izliyoruz. Bu arada arazi sanatı projeleri de yapıldı. Bu da Bodrum’da ilk defa yapıldı. Açılışta da farklı ifade tarzları ile konserler, konferanslar gibi farklı etkinlikler oldu. Ben bunu her sene tekrarlamak istiyorum. Sürekliliği olan bir festival haline dönüşsün istiyorum. Ekim sonuna kadar sergimiz devam ediyor. Ekim sonunda da bir final etkinliği yapacağız. Oraya da Bodrumluları bekleriz” dedi.

Eskişehir’de bir sergi açacağını da sözlerine ekleyen Ender Güzey, “Eskişehir’de 12 Ekim’de açılacak serginin adı “Ateşten Doğan”. Buradaki eserler ağaçtan. Yakarak oluşturduğum ağaç objeler. Bu eserleri genellikle Montana Üniversitesi’nde ders verirken hazırladım” diye konuştu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30