17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
KASIRGA KORKUSU YAŞAYAN EGE RAHAT BİR NEFES ALDI
Tarih: 30/09/2018
Kaynak: Kent Haber-DHA
KASIRGA KORKUSU YAŞAYAN EGE RAHAT BİR NEFES ALDI
Türkiye’nin Ege sahillerini vurması beklenen kasırganın Cumartesi günü yön değiştirerek Bodrum’u teğet geçmesiyle birlikte Bodrumlular rahat bir nefes aldı. Fırtına yerine parçalı bulutlu güzel bir pazar havasıyla karşılaşan Bodrumlular ile yerli ve yabancı tatiliciler denize girerek sıcak havanın tadını çıkardı.

Kıyı Ege ile Marmara'nın batısında etkili olması beklenen Tropik fırtınanın, hareket yönünü değiştirerek Kuzey Ege'ye yönelmesiyle Bodrumlular rahat bir nefes aldı. 2 gündür sahillerde önlem alan, şezlongları, şemsiyeleri, masa ve sandalyeleri kaldıran esnaflar, kasırga bölgeye uğramayınca eski düzenlerine geri döndü. Kimi esnafların ise her ihtimale karşı aldıkları önlemleri korumaya devam ettikleri gözlendi. İlçede bulunan yerli ve yabancı turistler ise denize girerek güzel havanın tadını çıkardı.

Hava sıcaklığının 30 dereceye kadar çıktığı ilçede vatandaşlar başta Kumbahçe sahili olmak üzere Bitez, Ortakent ve Gümbet sahilinde denize girdi. Sabah kahvaltısını deniz kenarında yapan vatandaşlar daha sonra denize girerek güzel havanın tadını çıkardı. Tatil için Bodrum'a gelen birçok turist ise Bodrum çarşısını gezerek alış veriş yaptı.

3 GÜNDÜR ÖNLEM ALDIK, GÜNEŞ AÇTI

Bodrum esnafı günlerdir beklenen kasırgaya karşı tedbir aldıklarını ifade ederek şunları söyledi:

"Fırtınanın geleceği söylemişti, bizler de tedbirimizi aldık. Yaklaşık 3 gündür önlem alıyoruz gelecek olan kasırgadan dolayı ama yön değiştirmiş fırtına bu da bizi sevindirdi. Şezlonglarımızı çıkardık, turistler denize girip sıcak havanın tadını çıkarıyor. Bazıları sahil kenarlarında kahvaltı yapıyor. Hava çok güzel akşam yağmur bekleniyormuş. Onun için de önlemlerimiz alındı" dediler.

GECE HAYATINA FIRTINA DARBESİ!

Öte yandan eğlencenin gözde merkezlerinden Bodrum'da fırtına uyarısı nedeniyle önceki gece sokaklar ve mekanlar boş kaldı. Restoranlar ve eğlence mekanları sahipleri de işyerlerini erken kapattı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yaptığı son değerlendirmede kasırganın Ege kıyılarını etkilemeyeceği, ancak etkisini yitirerek rüzgar ve yağmur şeklinde görüleceğini açıklamasıyla herkes rahat bir nefes aldı. Bodrum Belediyesi de akşam saatlerinde ilçe genelinde hoparlörden, fırtınanın Bodrum'u etkilemeyeceği, normal hayata dönülmesi şeklinde anons yaptırdı.

Ancak kasırga ile ilgili son değerlendirmelere karşın Bodrum'da dün gece eğlence hayatı durdu. Özellikle Marina bölgesindeki cadde ve sokaklar boşaldı, restoranlar ve eğlence mekanlarının sahipleri de müşteri olmayınca işyerlerini erken kapattı.

Bir restoranda garsonluk yapan Erkut Sarıoğlu, turistlerin fırtınadan endişelendiğini belirterek, "Normalde bu cadde kalabalık olurdu. Gündüz kabalıktı, ancak akşam tatilciler fırtına endişesi nedeniyle çekindi, tedbirini alıp, tatilini erken bitirdi. Tatilciler, sahil kenarını boşattı. Restoranların hepsi boş. Bodrumu erken terk edenler çok fazla" dedi.

Marina'da esnaf olan Aydın Zengin, yağmur, fırtına ve sel diye tatilcilerin korktuğunu ifade ederek, "Bodrum'un erken boşalmasında fırtınanın etkisi var. Birkaç müşterim fırtına nedeniyle uçak tarihlerini bile erkene aldırdı. Kasırga gelecek diye korktular" diye konuştu.

Marinada taksicilik yapan Emre Çakır ise sokak ve caddelerin boş olduğunu belirtip, "Fırtına gelecek haberleriyle yerli ve yabancı turistler etkilendi. Sokaklar ve caddeler bomboş. Fırtınanın Bodrum'u etkileyeceği uyarısı yapıldığı için sokaklarda kimse yok. Taksiciler olarak biz de etkilendik" dedi.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30