17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
TURİSTLER ZEYTİN HASADI YAPTI
Tarih: 29/09/2018
Kaynak: Kent Haber
TURİSTLER ZEYTİN HASADI YAPTI
Bodrum’da bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Rixos Zeytin Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Önlük takıp tırmıkları ellerine alan turistler zeytin hasadı yaptı. Otelin bahçesinde bulunan 300 adet zeytin ağacının hasadını yapan Turistler daha sonra topladıkları zeytinlerin yağlarını aldı.

Bodrum’da Zeytinlikahve mevkiinde bulunan turizm tesisinde bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Rixos Olive Fest, (Zeytin Festivali) yapıldı. İlçede örnek bir uygulamaya imza adan Rixos Premium Bodrum yönetimi, zeytin hasadını otelde konaklayan yerli ve yabancı turistlerle beraber yaptı.

Rixos Premium Bodrum Oteli içinde bulunan ve bölgeye adını veren 300 adet zeytin ağacından, yaşları 300 ile bin yıl arasında bulunan 11 zeytin ağacı otel yetkililerinin girişimi ile tescillenerek koruma altına alınmıştı. Zeytin Dostu Derneğinin de destek verdiği hasat şenliğinde otelde kalan yerli ve yabancı müşterilere zeytinyağı tadım testi öğretildi. Çoğunluğu ilk defa zeytinyağı tadımı yapan turistlere daha sonra önlük sepet ve başlarını örtmeleri için yemeni dağıtıldı. Hazırlıkların ardından, Ege Türküleri eşliğinde yaşlı zeytin ağaçlarının hasadı gerçekleştirildi. Deniz ve havuz keyfini bırakan yüzlerce yerli ve yabancı turist ellerine sepet alarak zeytin toplamaya başladı. Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken zeytin hasadında topladıkları zeytinleri, otelin bahçesine kurulan zeytinyağı makinesinden geçirilerek turistlere dağıtıldı. Turistler topladıkları zeytinlerin yağlarını almak için de uzun kuyruklar oluşturdu. Zeytin yağlarını alan turistler çok güzel bir etkinlik olduğunu söyledi.

Etkinlik hakkında açıklama yapan Rixos Premium Bodrum Oteli Genel Müdürü Mehmet Tulunay, "Bu sene Zeytin festivalinin 3’üncüsüne gerçekleştiriyoruz. Kendi bünyemizde 300’e yakın zeytin ağacı var. Ancak bunların içerisindeki 11 tanesi ‘Anıt Ağaç’ özelliği taşıyan 300 ila 700 yaşı aşkın zeytin ağaçlarından oluşuyor. Zeytin hasadı yapıyoruz. Zeytin kültürünü, Zeytinden elde edilen tüm ürünleri misafirlerimizle buluşturup tanıtıyoruz. Burada zeytin tanıtımı da yapıyoruz. Zeytin çeşitlerini ve cinslerini misafirlerimize tanıtıyoruz. Kaliteli zeytin nasıl olur, erken hasat ne demektir, Doğru, gübreleme ilaçlama, hasat yapma nasıl olur onu tanıtıyoruz. Misafirlerimize Ege yöresinin vazgeçilmez olan zeytin yağı ile yapılan yöresel yemeklerimizi de misafirlerimize ikram ediyoruz."

Katılımcıların bir kısmı ellerine aldıkları tırmıklarla dallara zarar vermeden zeytinleri aşağıya düşürürken bir kısmı da düşen zeytinleri toplayarak sepetlere doldurdu. İlk defa zeytin toplama tecrübesi yaşayan turistler farklı bir gün geçirmenin keyfini çıkardı. Toplanan mahsulden çıkan zeytinyağı, festivale katılan misafirlere hediye olarak verildi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30