17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
KASIRGA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER!..
Tarih: 28/09/2018
Kaynak: Kent Haber
KASIRGA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER!..
Akdeniz üzerinden gelen ve Ege kıyılarını etkisi altına alacak "Kırbaç Kasırgası" için gelen uyarılar devam ediyor. Uzmanlar kasırga sisteminin İzmir-Aydın arasından kıyılarımızı vurma ihtimalinin güçlendiğini belirterek yetkilileri ve vatandaşları risklere karşı uyardı.

Tropikal fırtınanın en yıkıcı etkisini, Muğla, Aydın, İzmir, Çanakkale ve Balıkesir kıyıları hattında oluşturması bekleniyor. Akdeniz bölgesi için ise oldukça sıra dışı bir doğa olayı olan kasırganın saatte 160 kilometreye ulaşan rüzgârlar üretebileceği ifade ediliyor. Tropikal fırtına Yunanistan’ın bazı şehirlerinde etkili olmaya başladı. “Zorbas” adı verilen fırtına nedeniyle ülkenin kuzeyindeki Yanya şehrinde bulunan 400 yıllık Aslan Paşa Camisi’nin üst kısmı yıkıldı

Türkiye'nin önde gelen hava tahmincilerinden biri olan CNN Türk televizyonu Meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli önceki akşam sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye'nin ilk kez karşılaştığı bu hava olayı ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Sürmeli, kasırganın kıyılarımızı vurma riski olan tüm bölgelerde gereken tedbirlerin ciddiyetle alınması gerektiğini vurguladı.

İngiliz basını, Yunanistan ve Türkiye’de tatilde olanları kasırgaya karşı uyardı. Kasırga Akdeniz’e özel bir yapıda olduğu için, İngilizce “Mediterranean (Akdeniz)” ve “hurricane (kasırga)” kelimelerinin birleşiminden türetilen “Medicane” diye anılıyor. Akdeniz bölgesi için oldukça sıra dışı bir doğa olayı olan kasırganın saatte 160 kilometreye ulaşan rüzgârlar üretebileceği ifade ediliyor.

KASIRGANIN OLUMSUZ ETKİLERİNDEN KORUNMAK İÇİN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER!

Sivil Savunma uzmanları kasırga öncesinde, sırasında ve sonrasında dikkat edilecek bazı konuların yaşanacak olumsuzlukları minimuma indireceğini vurgulayarak şu önerilerde bulunuyorlar;

FIRTINA ÖNCESİNDE...

Fırtına öncesinde merdiven, bahçe mobilyası gibi serbest nesneleri ya da pencere ve camları kırıp içeri girebilecek her şeyi emniyete alın.

Savunmasız komşu ve yakınlarınızın (hasta, yaşlı, engelli) güvende olduğundan emin olun.

Program yapmadan önce sefer iptallerine bakın.

Kapı ve pencereleri, özellikle evin rüzgar alan tarafında olanları, garaj kapısı gibi büyük kapıları kapatın ve emniyetli bir şekilde bağlayın.

Araçları, varsa garaja park edin, yoksa onları bina, ağaç, duvar ve çitlerden uzakta tutun.

Çatı katı/tavan arası kapılarını ya da kapaklarını kapatın ve sürgüyle emniyete alın.

Eğer pencerelerde panjur/kepenk varsa bunların kapatılıp bağlandığından emin olun.

Eğer bacalar uzun ve kötü durumdaysa mümkün olduğunca sağlamlaştırın.

Evcil hayvanlarınız için önlem alın.

Afet ilk yardım çantasını yanınıza alın.


FIRTINA SIRASINDA...


Mümkün olduğunca içeride kalın.

Dışarı çıkarsanız, bina ve ağaçlara yakın yerlerde yürümeyin ve onlara sığınmayın.

Fırtına devam ederken hasarı onarmak için dışarı çıkmayın.

Fırtınaya maruz kalan yollarda araba kullanıyorsanız (köprüler ve viyadükler) dikkatli olun, mümkünse yolculuğunuzu erteleyin ya da alternatif yollar bulun.

Eğer yüksek bir aracınız varsa dikkatli olun, yavaşlayın ve yandan esen rüzgara dikkat edin.

Gerçekten gerekli olmadığı sürece yolculuk yapmayın.


FIRTINA SONRASINDA...

Yere düşmüş ya da hala sallanmakta olan kablolara dokunmayın.

Duvar, bina ve ağaçlara yakın yürümeyin, fırtınanın zayıflatmış olabileceğini unutmayın.

Savunmasız komşu ve yakınlarınızın (hasta, yaşlı, engelli) güvende olduğundan emin olun ve tamirat için gerekli düzenlemeleri yapmalarına yardım edin.


SOSYAL MEDYA İSİM ARIYOR

“Türkiye’yi kasırga vuracak” açıklamalarının ardından sosyal medyada en çok konuşulan konu ismi oldu. Yunanistan’ın “ZorbaS” adını verdiği kasırgaya gelmeden sosyal medyada isim verildi bile. İzmir’i vurması yüksek olan kasırganın adı için “Zeybek”, “Efe” ve “Çiğdem” isimleri önerildi.

Hava Forum'da yer alan bilgilere göre; 28 Eylül Cuma günü sürekli rüzgarlarla birlikte İyon Denizi üzerinde güçlenecek olan kırbaç kasırgası 29 Eylül Cumartesi gününden itibaren Yunanistan’ın güneyinde bulunan Mora Yarımadası üzerinden Ege Bölgesi’ne doğru hareket edecek. Kırbaç kasırgasının 30 Eylül Pazar günü Kıyı Ege’de rotası tam belli olmamakla birlikte Çanakkale, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla arasından kıyı şeridinden giriş yapması bekleniyor. Kırbaç kasırgası sürekli esen rüzgar ile (saatteki hızı 100 kilometre ve 200 kilometre arası) İyon Denizi’nden Ege – Akdeniz’e doğru hareket ederek etkisini gösterecek. Büyük tehlike içeren kırbaç kasırgası; kuvvetli rüzgarları, aşırı yağmurları ve Ege ile Akdeniz’de beklenen dalga yüksekliği ile Cumartesi Yunanistan’ın güney kıyılarında; Pazar ve Pazartesi ise Türkiye’nin Ege kıyılarında büyük risk taşıyor.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30