17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
KIRBAÇ KASIRGASI İLE İLGİLİ UYARILAR CİDDİ!
Tarih: 28/09/2018
Kaynak: Kent Haber-DHA
KIRBAÇ KASIRGASI İLE İLGİLİ UYARILAR CİDDİ!
Akdeniz'de oluşan ve pazar günü kıyılarımıza ulaşması beklenen Tropik fırtına Medicane ile ilgili uzmanlardan uyarılar gelmeye devam ediyor.

Haberimizin yayına hazırlandığı cuma günü sabah saatleri itibariyle Akdeniz'de İtalya ile Yunanistan anakaraları arasında güç toplamaya devam eden kasırganın rotası ve vuracağı noktalar henüz yüzde yüz doğrulukla ifade edilemiyor. Uzmanların rüzgar modelleri üzerinde yaptığı çalışmalarda kasırganın Türkiye kıyılarında son bulacağı 2 nokta öne çıkıyor. Bunlardan ilki Muğla kıyıları merkez olmak üzere Kaş'a kadar uzanan Güney Ege. Diğer bir model ise kasırganın mekezinin İzmir olmak üzere daha çok Kuzey Ege'de etkili olacağı yönünde. Kasırganın tam rotasının Cuma ve cumartesi günü oluşacak meteorolojik verilere göre daha doğru bir şekilde tespit edileceğini vurgulayan uzmanlar Ege'nin tüm olasılıklara hazırlıklı olarak gereken tedbirlerin alınmasını salık veriyorlar.

"YUNANİSTAN'DA YIKIM YAPACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR" 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün "Tropik Fırtına" uyarısının ardından son veriler üzerinden değerlendirme yapan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, "Akdeniz üzerinde, Yunanistan'da yıkım yapacak gibi görünüyor" dedi. "Mora Yarım Adası'nda, güneyine doğru kuvvetli rüzgarla birlikte kuvvetli yağışlar da var" diyen Tek, "Akdeniz'de meydana gelmesinin sebebi yüksek deniz suyu sıcaklığı. Deniz suyu sıcaklığının 26 derecenin üzerine çıktığı, yazdan kışa geçildiği dönemlerde görülüyor. Yarın yine Yunanistan'da devam edecek" diye konuştu.

"FETHİYE, MARMARİS VE ANTALYA'NIN BATISI..."

Türkiye içinde değerlendirmede bulunan Adil Tek, "Bizde de pazar günü akşam saatlerinde güney kesimleri etkileme ihtimali var. Daha çok Fethiye, Marmaris ve Antalya'nın batısında gerçekleşmesi bekleniyor. Rüzgarın şiddeti biraz daha azalmış olacak. Kuvvetli yağış olasılığı ise daha yüksek. İstanbul için büyük bir risk gözükmüyor. Daha çok Güney Ege ve Antalya'nın batısında görülecek. Pazartesi günü de etkisi azalacak" diye konuştu. 
 
MARMARİS'TE KASIRGA İÇİN ALARM VERİLDİ!

Marmaris ilçesinde belediye, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Pazar günü Türkiye'ye Ege kıyılarından gelmesi ön görülen ve saatteki hızının 100-120 km/saate ulaşacağı ifade edilen kasırga nedeniyle alarma geçti. Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Sedat Kirt koordinesinde Temizlik, Zabıta, Fen ve İmar İşleri, ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü birimleri ile toplantı yaparak alınacak önlemler ile ilgili görüş alışverişinde bulundu. Hafta sonu ilgili tüm personellerin olabilecek bir fırtına nedeniyle hazırda bekletilmesi talimatı verildi.

Toplantı sonrası birim müdürleri personellerine bilgi vererek şehri merkezinde alınacak önlemlerle ilgili hummalı çalışma başlattı. İlçe merkezindeki tıkalı rögar ve giderler temizlendi. Atatürk Caddesi'nden İçmeler Mahallesi'ne kadar uzanan 11 kilometrelik sahildeki otel, restoran işletmecileri ve apartman sakinleri uyarıldı. Dereler kontrol edilerek temizlik çalışması yapıldı. Zabıta ekipleri, kırsalda bulunan denize kıyısı olan Turunç, Kumlubük, Bozburun, Selimiye, Orhaniye, Bayır, Karacasöğüt ve Hisarönü mahallerine giderek vatandaşlara bilgilendirmede bulundu. Şehir merkezi ve sahile kıyısı olan kırsal mahallelerde, çevreye zarar verebilecek ağaçların çürümüş, kurumuş dalları budandı.

Öte yandan Sahil Güvenlik Güney Görev Grup Komutanlığı ekipleri, Marmaris ve çevresinde oluşabilecek fırtınaya karşı kaptanları telsiz anonsları ile uyardı. Cumartesi akşam ve Pazar günü limanlarda bağlı teknelerin sağlamlaştırılması ve yaşanabilecek bir olumsuzluğa karşı personellerinin başlarında bulunması istendi.

BODRUM'DA HENÜZ GÖZE ÇARPAN BİR HAZIRLIK YOK!

Öte yandan kasırganın merkezinde olma olasılığı bulunan noktalardan biri olan Bodrum'da 2 gün sonra yaşanabilecek olası olumsuzluklar ile ilgili göze çarpan ciddi bir hazırlık ya da alarm durumu gözlenmiyor. Geçmiş yıllarda çok daha düşük kuvvetteki meteorolojik olaylarda, çok ciddi olumsuzluklar yaşayan ilçede yetkililerin rahatlığı dikkat çekiyor. Dere yataklarının bir çoğunun atıklarla dolu olduğu ve ciddi bir temizlik çalışmasının yapılmadığı Bodrum'da, pazar günü fırtınanın yıkıcı etkileriyle birlikte su baskını tehlikesi de bulunuyor.
 
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Mert
28/09/2018
Önlem alın
Gelirse Bodrum zaten müsait uçmaya. rüzgara da elverişli önlem alın dışarı çıkmayııııın

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30