17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
DİYALİZ MERKEZLERİ S.O.S. VERİYOR!..
Tarih: 24/09/2018
Kaynak: Kent Haber
DİYALİZ MERKEZLERİ S.O.S. VERİYOR!..
Son aylarda meydana gelen döviz kurlarındaki artış, Türkiye genelinde olduğu gibi bölgemizde hizmet veren diyaliz merkezlerini de olumsuz olarak etkiledi. Başka bazı illerde ve Bodrum’daki diyaliz merkezlerinde seans içi ücretsiz hizmet sunumları kaldırılırken, ücretsiz sunulan servis hizmeti de ücretli olarak sunulmaya başlandı.

Kaldırılan hizmetler arasında hastayı evden hastaneye taşıma, kahvaltı gibi birçok hizmet de yer alıyor. Bağımsız Diyaliz Merkezleri Derneği Başkanı Basri Yılmaz, diyaliz merkezleri için, “’Yılbaşına kadar dayanacağız’ diyorlar. İşte bu ‘batıyoruz’ demek” diyerek bu maliyetlerin devlet tarafından karşılanması gerektiğini ifade etti. Bodrum’daki özel bir diyaliz merkezi ise taşımacılık, kahvaltı gibi hizmetleri ücretsiz veremeyeceklerini hastalarına duyurdu.

Diyaliz hastaları konuyla ilgili mağduriyet ve şikayetlerini dile getirirken, Diyaliz merkezleri ise sarf malzemelerinin büyük çoğunluğunun dövize bağlı olması ve artan döviz kurları nedeniyle maliyetlerin altından kalkamadıklarından dert yanıyor. Diyaliz merkezleri devletten seans başına 190 lira civarında bir ücret aldıklarını ifade ederek, 2008 yılından bu yana maliyetleri büyük ölçüde artmasına rağmen devletten aldıkları ücretin çok küçük artışlarda olduğunu vurguladı. Ülke genelinde ayakta kalmaya çalışan diyaliz merkezleri, işletme giderlerini azaltmaya yönelik tasarruf tedbirleriyle krizi atlatmaya çalışıyor.

Bodrum’da yaşamını sürdüren Ahmet Kayıkçı adlı vatandaş, Kent Haber’e yaptığı açıklamada 3 senedir eşini diyaliz merkezine götürdüğünü ifade ederek şunları dile getirdi:

“3 yıldır bizden hiçbir ücret talep edilmiyordu. Fakat geçenlerde bizden 25 TL taşıma ücreti alınacağını ve sunulan kahvaltı hizmetinin kaldırılacağını söylediler. Fakat devlet bunların parasını veriyor. Böyle bir şey var mı? Benim verme gücüm var ama durumu çok kötü olan hastalar var. Araçta gidip gelirken çantasında taşıdığı kuru ekmeği yiyen hastalar var. Herkes bundan şikayetçi. Bu durumu ben Sağlık Bakanlığı dahil pek çok yere şikayet ettim. Bana fatura almadan para vermeyin dediler” dedi.

Bodrum’daki diyaliz merkezinin sahibi Turgut Sesli ise iddia edildiği gibi SGK ile yaptıkları sözleşmede taşımacılığın olmadığını ifade etti. Kur artışına bağlı maliyetlerden dolayı maddi sıkıntıya düştüklerinden dolayı böyle bir uygulamaya geçeceklerini belirten Turgut Sesli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim diyaliz merkezlerimiz belli bir yönetmelik ve sözleşme ile çalışıyor. Türkiye’nin genelinde temayüller hastaları taşımaya ve diyaliz sırasında ikramlar verme yönündeydi. Bunları zor şartlarda yapabiliyorduk ama Haziran, Temmuz aylarından itibaren artık bunları yapamaz olduk. SGK, ‘biz hasta taşımacılığı sözleşmesi yapmıyoruz, eğer karlılığınız buna yetmiyorsa yapmayın’ diyor. Ülkemizin içinde bulunduğu durum hepimizin malumu. Bizim kullandığımız bütün malzemeler Dolar ve Avro üzerinden. Akaryakıta, elektriğe kur artışına bağlı olarak zam yapılıyor. Bu maliyetler karlılığı götürene kadar dayanıyorsunuz. Karınızı götürdüğü zaman ya merkezi kapatacaksınız, ya da maliyetlerinizi kontrol altına almaya çalışacaksınız. Sözleşmeli kurum, yapmak zorunda olduğunuz hizmetler içerisinde taşımacılığı koymadığı için sözleşme yaparken de ona bir karşılık koymuyor. Kura bağlı artan maliyetler yüzünden sıkıntıya düştük. Sadece bizde değil tüm Türkiye’de böyle. İlk Çorum yeme içmeyi kaldırdı, Karaman servisleri kaldırdı. Biz Mazı’dan hasta alıyoruz. Orası 60 kilometre, edebildiğimiz kar sıfır. Bir de üstüne yol parası olursa daha fazla sıkıntıya düşeceğiz” dedi.

EĞER DESTEK GELMEZSE…

Bağımsız Diyaliz Merkezleri Derneği Başkanı Basri Yılmaz, diyaliz merkezlerinin tüm cihazları ve sarf malzemelerinin, dövize bağlı yurt dışından geldiğini, döviz kurundaki artışın maliyetlere direkt etki ettiğini belirterek, “diyaliz merkezleri servis ve kahvaltı hizmetlerini kaldırmak zorunda kaldı. ‘Yılbaşına kadar dayanacağız’ diyorlar. İşte bu ‘batıyoruz’ demek. Eğer devletten destek gelmezse ekstra hizmetler tamamen kaldırılacak. Dünyanın her yerinde diyaliz hastaları servislerle diyaliz merkezlerine gider. Bu durum da sosyal güvenlik kurumu tarafından sağlanır” dedi.

‘TÜM ÜLKE BÜYÜK BİR EKONOMİK DEPREM YAŞIYORUZ’

Bodrum'da faaliyet gösteren özel bir diyaliz merkezi yıllardır ücretsiz olarak verilen hizmetlerin artık paralı hale geldiğini hastalarına yazılı bir şekilde açıkladı. Söz konusu diyaliz merkezi yönetimi hastalarına şu açıklamayı yaptı: “Tüm ülke olarak büyük bir ekonomik deprem yaşıyoruz. Sebebi ne olursa olsun şu an geldiğimiz noktada döviz fiyatları iki katına yükseldi. Bunun etkileri kısa zamanda çarşıda, markette, pazarda kısaca her yerde hızla ve giderek artmakta. Özellikle döviz ile yutdışından alınan ürünlerin maliyeti bir ayda iki katına yükseldi. Sizin tedavileriniz için kullanılan tüm ürünler yurt dışından gelmektedir. Dolayısıyla maliyetleri iki katına çıkmış durumda. Yurtiçi ürünlerin de tümü bir şekilde döviz maliyetleri ile değişti. Mesela elektrik fiyatına 1 ay içinde ikinci kez yüzde 14 fiyat artışı yapıldı. Bugün itibariyle ortalama bir seans için 192 Tl (26 euoru) ödeme yapılırken şu andaki maliyetlerimiz bu tutarın çok üstünde. Almanya aynı işlem için 189 euro, Hollanda 320 euro, Hindistan 88 USD ödemektedir. Türkiye ise Nijerya, Etiyopya gibi ülkelerin bile uzak ara altında, sadece 26 euro ödeyebilmekte. Ödenen bu tutar ise bugünkü maliyetlerin çok altında kalmıştır. Merkezler ciddi zarar etmektedirler.”

Diyaliz merkezlerinin ayakta kalmak için uyguladığı tasarruf tedbirlerinden olumsuz etkilenen diyaliz hastaları ise, devlet tarafından ödenmemesine rağmen bugüne kadar diyaliz merkezleri tarafından kendilerine ücretsiz olarak sunulan hizmetlerin kaldırılmasından ya da ücret talep edilmesinden duydukları rahatsızlıkları dile getirerek, şikayetçi oluyor.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30