17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BODRUM GELENEKLERİ DÜĞÜNLERDE YAŞIYOR
Tarih: 24/09/2018
Kaynak: Kent Haber
BODRUM GELENEKLERİ DÜĞÜNLERDE YAŞIYOR
Bodrumlular, geçmişten günümüze gelen örf ve adetleriyle, düğünlerini geleneksel şekilde yapmaya devam ediyor.

Bodrum'a yeni taşınan ya da ilçede tatilde bulunanların ilk kez gördüğü bu düğünler "Ağırlık" ismi verilen kız evine çeyiz götürme ile başlar. Ağırlıkta, erkek evi tarafından deve iyice süslenir, çanları takılır, devenin bir tarafına tahta oymalı kıymetli bir sandık, diğer tarafında küfe vardır. Sandıkta kız evine ait kıymetli hediyeler, gelinlik ve geline ait düğünde giyilecek eşyalar, küfede de helva ve ekmek vardır. Bu helva ile ekmek komşulara hediye olarak dağıtılır. Kendine has bir çok özelliği olan Ağırlık, kız evi önünde verilen yemek ile son bulur.

Bodrumlu Karakaya ve Altuntaş aileleri de geleneklerini sürdürerek düğünlerini Ağırlık ile başlattı. Cafer Karakaya ve Halime Altuntaş çiftinin Ağırlığında günler öncesinden hazırlanan çeyiz ve sandık, kız evine götürüldü. Ağırlık, gelin ve damadın evin önünde yöresel oyunlar oynamasıyla devam etti. Sonrasında damadın arkadaşları sandık ve çeyizi kız evine vermeden önce hediyelerini alarak çeyizi kız evine teslim ettiler.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30