17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
ALEVİ VATANDAŞLAR AŞURE ETKİNLİKLERİNDE BULUŞTU
Tarih: 23/09/2018
Kaynak: Kent Haber
ALEVİ VATANDAŞLAR AŞURE ETKİNLİKLERİNDE BULUŞTU
Muharrem ayı dolayısıyla Bodrum Cem Evi ve Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği’nde aşure etkinliği düzenlendi.

Konacık Mahallesi Beylikkırları mevkisindeki Bodrum Cem Evi’nde düzenlenen aşure etkinliğine CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, İYİ Parti Mahalli İdarelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Tosun ile Bodrum İlçe Başkanı Mehmet Onur Şahbaz, İlçe Müftüsü Dr. Ali Ünal’ın da aralarında olduğu çok sayıda vatandaş katıldı.

Alevi Dedesi Ali Ekber Taşdelen’in okuduğu duanın ardından davetlilere aşureler dağıtıldı. Burada bir konuşma yapan Cem Vakfı Bodrum Şubesi Başkanı Mehmet Çuhadaroğlu, “Alevi toplumu insanlık kültürünü Kerbela ile birleştirerek, Alevi inanç kültürüne taşımıştır. Hazreti Hüseyin ve 72 can için yas tutarken aşure ile de bu katliamdan sağ kurtulan Hazreti Hüseyin’in oğlu Zeynel Abidin’in kurtuluşuna şükretmek amacıyla şükran yemeği olarak dağıtılmaktadır. Aşurenin, acıların son bulduğu, savaşların olmadığı, barışın bu dünyada egemen olduğu, umudun mücadelesine vesile olmasını diliyorum” dedi.

Diğer aşure etkinliği de Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği’nde yapıldı. Yüzlerce vatandaşın katıldığı etkinlikte, aşure ikramları yapılıp, deyişler söylendi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30