17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BÖLGEDEN GÖNDERİLEN ŞARBON NUMUNELERİ TEMİZ!
Tarih: 14/09/2018
Kaynak: Kent Haber
BÖLGEDEN GÖNDERİLEN ŞARBON NUMUNELERİ TEMİZ!
Bodrum ve Milas'ta son günlerde özellikle sosyal medya aracılığı ile yayılan "Şarbon" hastalığının bölgemizde de görüldüğü haberleri bir şehir efsanesi olarak hızla yayılırken, vatandaşları da tedirgin ediyor. Kent Haber'in ilgili kurumlar nezdinde yaptığı araştırmalar sonunda yetkililer iddiaların doğru olmadığını ve şuana kadar bölgemizde şarbon hastalığına rastlanmadığını açıkladı. Bodrum ve Milas'ta şarbon şüphesiyle sağlık kuruluşlarına başvuran 7 vakada hastalığa rastlanmadı. Şüpheli vakaların 2'sinin Bodrum’dan, 5'inin ise Milas'tan olduğu öğrenildi.

Son günlerde ülke gündeminde sıklıkla yer alan ve vatandaşları tedirgin eden şarbon hastalığı ile ilgili geçtiğimiz günlerde Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne 2 farklı numune ile başvuru yapıldı. İzmir’e gönderilen numunelerden 2’sinde de şarbona rastlanmadı.

MİLAS’TA 5 NUMUNE TEMİZ ÇIKTI

Milas’ta şarbon şüphesi sonucu başlatılan titiz çalışmada toplanan 5 farklı numune, İzmir Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü’ne gönderildi. Yetkili kaynaklardan edinilen bilgiye göre; analizler sonucu tüm numunelerin temiz çıktığı ve şarbona rastlanmadığı bildirildi.

Günaydın Milas’ta yer alan habere göre Milas’ta 11 Eylül günü şarbon hastalığı belirtileri gösteren 3 vatandaş, Milas 75. Yıl Devlet Hastanesine müracaat etmişti. Hastalar, önlem için gözlem altına alındı. Hastaların şarbon şüphesiyle gözlem altına alınmasından sonra uzmanlar, büyük bir titizlikle şarbon şüphesini değerlendirmeye aldılar ve alınan numuneler İzmir Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü’ndeki laboratuara gönderildi.

ŞARBON ŞÜPHESİ TİTİZLİKLE ARAŞTIRILIYOR

Yetkili kaynaklardan edinilen bilgiye göre hastaneye başvuran hastalardan alınan 3 farklı numunenin, İzmir Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü’nde yapılan analizler sonucu temiz çıktığı kaydedildi. Bunun yanı sıra Milas’tan alınan 2 farklı numunenin de aynı merkezde analize tabi tutulduğu ve bu analizlerde de şarbon hastalığına rastlanmadığı bildirildi.

Öte yandan hekimler Şarbon şüphesiyle başvuran vakaların, belirtileri Şarbon'a çok benzeyen ve bir meslek hastalığı olan "Orf" hastalığı olduğuna dikkat çekiyorlar.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30