17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
GÜNDOĞAN’DA ÇOK ÖZEL BİR KONSER...
Tarih: 14/09/2018
Kaynak: Kent Haber
GÜNDOĞAN’DA ÇOK ÖZEL BİR KONSER...
Türk musikisinin efsane ismi Prof. Dr. Nevzat Atlığ’ın sanat yönetmenliğini üstlendiği Özel Gala Açıkhava Konseri büyük beğeni topladı.

Devlet Sanatçısı Prof.Dr. Nevzat Atlığ’ın sanat yönetmenliğini üstlenerek, Devlet Korosu Sanatçıları Kanun’da Hacer Tısoğlu, Ud’da Osman Nuri Özpekel, Keman’da Nalan çakır, Kemençe’de Lütfiye Özer, Tambur’da da Ege Yıldız’ın eşliğinde Devlet korosunun değerli sanatçıları Adnan Mungan ile Demet Gürsoy’un solist olarak katıldığı konserde, Klasik Türk Musikisinin şair ve bestekarlarının eserlerinden örnekler sunuldu.

Konseri aralarında Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve eşi, gazeteci-yazar Rahmi Turan’ın da bulunduğu yaklaşık beş yüz davetli izledi.

Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Nevzat Atlığ’ın sanat yönetmenliğini üstlendiği Açıkhava Klasik Türk Musikisi Konseri iki bölümden oluştu. Konser Refik Ersan’ın Hicaz Peşrevi ile başlarken,devamında Klasik Türk Müziğinin çok özel seçkilerinin yer aldığı konserde 19 eser seslendirildi.

KLASİK TURK MUSİKİSİ PRESTİJ KONSERİ...

Klasik Türk Musikisinin efsane ismi Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Nevzat Atlığ, beş seneden bu yana Bodrum'da yaşadığını ve ilk defa böyle bir teklifle karşılaştığını ifade ederek; “Bu akşamın çok özel bir tarafı var. Beş senedir Bodrum'dayım ilk defa böyle bir teklifle karşılaştım. Cennet Park Otel sahipleri Özlem Hanım ve Özgür bey benden Bodrum'un ileri gelenlerine, Klasik Türk Müziği hayranlarına yönelik bir konser yapmamı, bunun bir prestij konseri olacağını ve hiçbir ticari maksadın olmayacağını söylediler. Her türlü masrafını da karşılayacaklarını da ifade ederek beni davet ettiler. Ben de böyle bir konser için arkadaşlarımı davet ederek, bu teklife olumlu cevap verdim. Arkadaşlarım da bu geceki konser için hiçbir maddi karşılık beklemediler ve konseri hep beraber yaşamış olduk” dedi.

BODRUM SADECE TURİZM DEĞİL, AYNI ZAMANSA BİR SANAT MARKASI OLMAYA LAYIK...

Prof. Dr. Nevzat Atlığ Bodrum’da gerek batı ve gerekse Türk Müziği ile ilgili çok iyi bir dinleyici kitlesinin olduğunun altını çizerek Bodrum’a bir konservatuvar açılmasının çok iyi olacağına vurgu yaptı. Prof. Atlığ sözlerine şöyle devam etti;

“Zannımca Bodrum'da çok iyi bir müzik dinleyicisi var. Gerek Batı müziğinde gerek Türk müziğinde. Konservatuarlarda çok genç yaşta emekli olan çok değerli öğretim üyeleri de var. Öyle zannediyorum ki; Bodrum turizm markası olduğu kadar, bir de sanat ve kültür markası olması bakımından da uygun bir yer. Bence buna layık bir şehir. Bu tip hareketlerin bir başlangıç olmasını temenni ediyorum. İnşallah en kısa zamanda buradaki üniversiteye bağlı bir konservatuar kurulabilir. Burada Batı müziği ve Türk müziği bölümü olabilir. Genç emekli olmuş, çok kıymetli hocalar devamlı olarak Bodrum’a yerleşmeye başladılar. Ben inanıyorum zamanla Bodrum bir sanat markası olarak da, bilinen ve anılan marka olacaktır."

Türkiye’nin ilk kadın valisi Lale Aytaman’ın büyük dedesi Hacı Arif Beye ait “Olmaz ilaç sine-i sad pareme” adlı segah şarkının da seslendirildiği Klasik Türk Musikisi Özel Gala Açıkhava Konseri sonrasında solistler, saz ekibi ve Prof. Dr. Nevzat Atlığ dakikalarca ayakta alkışlandı.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30