17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
35 BİN LEVREK DENİZE BIRAKILDI...
Tarih: 09/09/2018
Kaynak: Kent Haber
35 BİN LEVREK DENİZE BIRAKILDI...
Sabahın erken saatlerinde oltalarını hazırladılar, teknelere binip rastgele diyerek Ege’nin eşsiz sularında iki gün boyunca balık avladılar.

Yalıkavak’ta düzenlenen Geleneksel 6'ncı Balık Avı Festivaline katılan amatör olta balıkçıları keyifli bir hafta sonu geçirdi. Etkinlik sonunda 35 bin levrek yavrusu da Yalıkavak Koyuna bırakıldı. Bodrum Yarımadası Yalıkavak Sportif ve Amatör Balık Avcıları Derneği'nce (BORABDER) düzenlenen festival kapsamında, Yalıkavak Mahallesi iskelesinde buluşan 45 balıkçı, 15 tekne ile balık avı yarışmasına katıldı.

Eskişehir, Sakarya ve İstanbul’dan da yarışmacıların katıldığı festival sonunda yakalanan balıklar gerekli kontrollerden geçirildi ve dereceye girenler tespit edildi.

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanı Orhan Dinç tarafından çeşitli ödüllerin verildiği ödül töreninin ardından, özel bir balık çiftliğinden getirtilen 35 bin levrek yavrusu Yalıkavak Koyuna bırakıldı. Festival sonunda açıklama yapan BORABDER Başkanı Mustafa Uyar şunları söyledi:

“Bu altıncısını yaptığımız bir etkinliğimiz. İlk başta bunu balık yarışması diye başlattık fakat ondan sonra sosyal sorumluluk projelerine doğru iyice yöneltmeye başladık. Bunun sonunda da burada gördüğünüz gibi 35 bin tane levrek yavrusunu denize salımını yapıyoruz. Yine bunu bütün halkımızla çocuklarımızla yaptık ve herkes artık denizde benimde bir kova balığım var diye bakmaya başladı, başlasın. Amacımız oydu, İnşallah amacımıza ulaşırız.”
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
nehir
11/09/2018
av yasağı
av sezonu açılmadan önce bu balıkları bıraksaydınız denize daha iyi değilmiydi:):)
Emre
10/09/2018
Biolojik çeşitlilik için çok önemli
Çok güzel bir etkinlik olmuş, emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ama bir noktaya parmak basmakta fayda var balıkların doğal korunak alanlarından biride doğal seddelerin olduğu alanlar özellikle yavru balıklar için söylüyorum mesala şimdi ki La blanche otelin (Turgutreisde ki) hemen önünde eskiden çok güzel bir sığ kumsal ve doğal seddelerden oluşan taşlar vardı bu alanlar küçük balıklar için doğal korunak alanları oluşturuyordu burada üreyip çoğalıyordu balıklar, bu tarz alanların sayılarını da arttırmak lazım belki su ürünleri fakulteleri ile ortak çalışmalar bu tarz turizm faaliyetlerini geliştirmeye faydalı olabilir. Bir çok ülkede artık tek deniz turizmi yok bilginiz üzere, oteller sportif avcılık olarak geçen kıyı balıkçılığı içinde alternatifler sunuyor. Aslen bir Turgutreis yerlisi olarak böyle bir çalışmanın tek yalıkavakta değil tüm bölgede gerçekleştirilmesi doğal faunanın arttırılabilmesi için çok faydalı olabileceği ve Turist çekebileceği kanısındayım.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30