17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BODRUM CAZ FESTİVALİ’NE DOĞRU...
Tarih: 09/08/2018
Kaynak: Kent Haber
BODRUM CAZ FESTİVALİ’NE DOĞRU...
Geçtiğimiz sene ilk kez düzenlenen ve büyük ses getiren Bodrum Caz Festivali, bu yıl da Bodrum’da caz rüzgarları estirmeye hazırlanıyor. 1-9 Eylül tarihleri arasındaki festival, özel mekanların yanı sıra Antik Tiyatro ve Osmanlı Tersanesi gibi Bodrum’a değer katan tarihi mekanlarda gerçekleşecek.

Caz Derneği, Bodrum Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi gibi kurumların yanısıra TAV, OFF Gümüşlük, AYADA Maldives, Renault-MAİS, Kempinski gibi Bodrum’a önem veren kuruluşların desteği ile gerçekleşen Bodrum Caz Festivali 9 gün sürecek. Sergiler, söyleşi ve konserler ve her gece Off Gümüşlük’te yer alacak gece ve caz konserlerini içeren programıyla Bodrum’un en güzel mevsiminde müzikseverleri caz ile buluşturacak.

Caz Festivali öncesi TRAFO Kafe’de bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Caz Derneği Eski Başkanı Lütfi Varoğlu, Festival Koordinatörü Tuğçe Alpaslan, Festival Küratörü Özlem Oktar Varoğlu ve Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Koordinatörü Mehmet Kocair katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Caz Derneği Eski Başkanı Lütfi Varoğlu, geçtiğimiz yıl ilkini yaptıkları festivali bu sene daha kapsamlı yapacaklarını söyledi.

Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Koordinatörü Mehmet Kocair de belediye olarak kültür ve sanatsal faaliyetlere her zaman destek verdiklerini ifade ederek “Geçtiğimiz yıl yapılan Caz Festivaline çok heyecanlı başladık. Çok güzel performanslarla Bodrum’un kültür ve sanat hayatına gerçekten değer kattılar. Lütfen bu festivali her yıl yapalım” dedi.

Festival temasını Pop ve Caz olarak belirleyen Festival Küratörü Özlem Oktar Varoğlu, "Caz kültürünün olgunlaştığı bu dönemde popüler kültürden destek almanın, çoğalan cazcı sayımızı geçindirecek caz mekanları altyapısını oluşturmaya destek vereceğine inanıyorum. Yapısıyla, içeriği ile uluslararası bir festival. Henüz 2’inci yılımızdayız ama bunu güzel bir şekilde büyütüp Bodrum’a yakışan türde müzikler sunmak amacındayız. Tüm müzik dalları çok güzel ama cazın da kendine özgü bir kişiliği var, bunun da Bodrum’la çok özdeşleştiğini düşünüyoruz. Onun için de biz bunu sürdürmeye kararlıyız. Ben destek veren kurumlara çok teşekkür ediyorum. Cazla pop aslında iki kardeş fakat şimdiye kadar birbirleri ile sürtüşmeleri oldu. Pop biraz daha büyümüş, biraz daha zenginleşmiş. Caz biraz kuytuda kalmış ama biz bu festivalde cazcıları pop çaldırmaya, popçuları da caz çaldırmaya çalışacağız” diye konuştu.

Festival Koordinatörü Tuğçe Alpaslan da festivalde sergiler, söyleşiler, açık hava konserleri gibi farklı dinamiklerin olduğuna işaret ederek, festival programı hakkında detaylı bilgiler vererek şunları söyledi;

“İlk konserimiz geçen yıl da gelenek haline getirmeye çalıştığımız Deniz Kuvvetleri Orkestrası konseri. Sibel Köse onlara eşlik edecek. İskele Meydanı’nda gerçekleşecek. Umarım geçen yıldakinden daha farklı bir kitleye, daha keyifli bir açılışla 1 Eylül’de festivali başlatacağız. 9 Eylül’e kadar her gün konserlerimiz, söyleşilerimiz devam edecek” dedi.

Basın toplantısına katılan sanatçı Şenay Lambaoğlu da "Böyle bir organizasyonun içinde yer almak benim için çok keyifli, çok heyecan verici. Bodrum farklı kültülerin birarada olduğu ve sanatın insanla buluştuğu çok farklı bir nokta" şeklinde konuştu.

Toplantı sonunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Grafik Tasarım bölümü öğrencileri arasında yapılan Bodrum Caz Festivali Tasarım Yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

ETKİNLİKLER

Festival, 1 Eylül’de Türk Deniz Kuvvetleri Yıldızlar Hafif Müzik ve Caz Orkestrası Solist: Sibel Köse konseri ile Bodrum Belediye Meydanı’nda açılış yapıyor.

4 Eylül’de ‘Yeni Nesil Kütüphane’ sloganı ile ZAI, Yıldız İbrahimova&Kaan Bıyıkoğlu konserine ev sahipliği yapıyor. Aynı günün ilerleyen saatlerinde Antik Tiyatro’da gerçekleşecek olan Kenan Doğulu İhtimaller konseri ile festivalin Pop&Caz temasının altı çiziliyor.

5 Eylül’de İsrail Büyükelçiliği’nin destekleri ile ülkemize gelen Shalosh Trio, Yalıçiftlik Stella Jazz Bar’da sahne alıyor.

6 Eylül’de yine Bodrum Belediye Meydanı’nda BAU Genç Caz Orkestrası konseri halka açık olarak gerçekleştirilecek.

Kempinski Hotel Barbaros Bay ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars konseri 7 Eylül akşamı gerçekleşiyor.

Festival, yine Bodrum Belediye Meydanı’nda gerçekleşecek olan Muğla Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Solist: Jülide Özçelik konseri ile kapanış yapacak.

OFF GÜMÜŞLÜK KONSERLERİ

Bodrum Caz Festivali, bu yıl da programına club konserlerini dahil ederek renkli gecelere imza atacak. Off Gümüşlük’te festival boyunca hemen her gün etkinlikler gerçekleşecek.

1 Eylül’de Şenay Lambaoğlu, 2 Eylül’de Söyleşi: Pop ve Caz Üzerine Konuşmacılar: Cüneyt Özdemir & Özlem Oktar Varoğlu, 2 Eylül’de İlhan Erşahin İstanbul Sessions, 2 Eylül’de Esra Kayıkçı Quartet, 3 Eylül’de Nükhet Duru Sings Jazz, 5 Eylül’de Fahir Atakoğlu, 6 Eylül’de Ayşe Sicimoğlu Quartet, 7 Eylül’de

Greg Lamy Trio, 8 Eylül’de İstanbul Funk Unit ve 9 Eylül’de Fazıl Say Şarkıları – Güvenç Dağüstün&Ece Dağıstan etkinliklerine ev sahipliği yapacak olan Off Gümüşlük’te caz dolu geceler yaşanacak.

SERGİLER

Festival programı konserler ile beraber üç sergi de içeriyor. BODFAD sanatçılarının çektiği fotoğraflardan oluşan Bodrum Caz Festivali 2017 Fotoğraf Sergisi Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde 1 Eylül tarihinden itibaren gezilebilecek.

Caz Derneği Onursal Üyesi Reşat Demirkol ve Atilla Atala’nın fırçasından caz ustalarının portrelerinin sergilendiği ‘Cazın İmgesi’ Sergisi Yalıkavak’ta bulunan Mine Sanat Galerisi’nde festival kapsamında 1 Eylül’de gerçekleşecek olan kokteyl ile açılacak.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Grafik Tasarım bölümü öğrencileri arasında yapılan Bodrum Caz Festivali Tasarım Yarışması Sergisinde öğrencilerin eserleri 1-9 Eylül tarihleri arasında OASIS AVM Sümbül Sokak’ta görülebilir.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30