17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
YARBASAN EVLERİ İLE TARİH CANLANDI
Tarih: 16/08/2007
Kaynak: Kent Haber
YARBASAN EVLERİ İLE TARİH CANLANDI
Bodrum'un kültürel mirasını oluşturan geleneksel taş evlere yeniden hayat veren Yarbasan Evleri, Bodrum mimarisine geleneksel motifleri getirmeyi amaçlıyor. Yatırım ve yönetimde Arif Obdan ile birlikte eski ünlü futbolcularımızdan Cüneyt Tanman, proje tasarım ve üretimde ise mimar Ebru Erol Toker ile inşaat mühendisi Tahir Toker tarafından hayata geçirilen Yarbasan Evleri birbirinden farklı 27 ev ile atölye-galeriler ve bir köy kahvesi'nden meydana geliyor.
Böyle bir projeyi hayata geçirmekten büyük mutluluk duyduklarını belirten ünlü futbolcu ve yatırımcı Cüneyt Tanman, "Ege Kültürünü yeniden yaşatmak ve Bodrum'un tarihi ve geleneksel dokusunu korumak amacıyla bu projeye giriştik. Toplam 27 ev var ve her ev birbirinden farklı bir şekilde dizayn edildi. Evlerimiz geleneksel görünümlerinin yanı sıra aynı zamanda gayet de modern bir tasarım ürünüdür. Çok özendik, en ince ayrıntısına kadar düşündük ve evleri 3 yılda tamamladık." dedi.
Evlerin yapımında sadece yöreye özgü geleneksel taş ve ahşap malzemelerin kullanılması ve bütün imalatların inşaat bünyesinde kurulan özel atölyelerde geleneksel el işçiliğiyler yapılması Yarbasan Evleri'nin en dikkat çekici özellikleri olarak gösteriliyor. Seramik atölyesi, ahşap atölyesi, ahşap oyma atölyesi, vitray ve mozaik atölyelerinde, Yarbasan Evleri'nin her biri için ayrı tasarımlarla özel malzemeler üretiliyor.
Yarbasan Evleri ayrıca mimari ve yapı kültürü alanında büyük bir kirlenmenin yaşandığı günümüzde, Bodrum Yarımadası'nda halk yapı sanatları ve otantik inşaat teknikleri konusunda öncü olmayı ve gelecek projelere örnek teşkil etmeyi amaçlıyor. Bu sayede geçmişin değerleriyle bugünün ihtiyaçlarını birleştirebilen özgün bir projenin yapılabilirliği ve ticari başarısı mimarlık dünyasına, inşaat sektörüne ve toplumun tüm ilgili kesimlerine kanıtlanmış oluyor.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30