17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
OTOBÜS YANGINI İLE İLGİLİ KORKUNÇ DETAYLAR!
Tarih: 13/07/2018
Kaynak: DHA
OTOBÜS YANGINI İLE İLGİLİ KORKUNÇ DETAYLAR!
Önceki gün Marmaris-Datça karayolunda seyir halindeyken alev alıp yanan yolcu otobüsünde, facianın eşiğinden dönüldüğü ortaya çıktı. Yolcuların tahliyesinde 1-2 dakika geç kalınsa, hava hortumlarının yanmasıyla otobüsün kapılarının açılamayacağı belirtildi. Otobüsün bagaj kapaklarının da hava hortumlarının yanması nedeniyle açılamadığı kaydedildi.

İstanbul'dan Datça'ya gitmek için yola çıkan Ahmet Uludere (40) yönetimindeki, 48 FAF 11 plakalı yolcu otobüsü, Marmaris-Datça karayolunun 30'uncu kilometresindeki Balıkaşıran mevkiine geldiğinde alev aldı. Yolun sağına yanaşan Uludere, otobüsteki 22 yolcuyu hemen tahliye etti. Yolcuların tahliyesinden kısa süre sonra otobüs, adeta bir alev topuna döndü. Alevler, yakındaki kızılçam ağaçları ile kaplı ormanlık alana da sıçradı. Bölgeye, itfaiye ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait toplam 12 arazöz, 2 helikopter ve 47 orman işçisi sevk edildi. Yangın nedeniyle trafiğe kapanan yolda yaklaşık 2 kilometrelik araç konvoyu oluştu. Alevlere havadan ve karadan müdahale edildi. Bir saatlik çaba sonucunda alevler söndürülürken, tamamen yanan otobüs demir yığınına döndü. 1 dönüm ormanlık alan da zarar gördü. Yolcuların bagajları da yandı. Yolcular başka bir otobüse bindirilerek Datça'ya gönderildi. Otobüs şoförü Uludere ise jandarma tarafından gözaltına alındı.

ŞOFÖRÜN İFADESİ TEHLİKENİN BOYUTUNU GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

Hakkında 'mala zarar vermek, taksirle yangına sebebiyet verme, trafik güvenliğini tehlikeye sokmak' suçlarından adli işlem başlatılan şoför Ahmet Uludere'nin, jandarmadaki ifadesi, yaşanan tehlikenin boyutunu da gözler önüne serdi. Uludere ifadesinde, rampayı çıkarken otobüsün arkasından duman geldiğini fark edip, yolun sağına yanaşarak aracı durdurduğunu ve hemen kapıları açıp yolcuları tahliye ettiğini söyledi. Bu sırada bagaj kapaklarını da açıp eşyaları kurtarmak istediğini belirten Uludere, hava hortumu ile çalışan kapakların, alevlerden yanıp iş görmediğini anlattı. Aynı durumun otobüsün kapıları için de geçerli olabileceğini belirten Uludere'nin, "Eğer 1-2 dakika daha gecikmiş olsak, belki de otobüsün kapıları da açılamayabilirdi" dediği belirtildi.

Otobüs şoförü Uludere, jandarmadaki ifadesinin ardından savcının talimatıyla serbest bırakıldı.


Muhabir: Mehmet ÇİL
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Erol börtlüce
13/07/2018
Yanan Otöbus
Yangının sebebi 9 numara yağ olabilir mi?

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30