17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
SAÇLARINI KANSER HASTALARINA BAĞIŞLADI
Tarih: 11/07/2018
Kaynak: Kent Haber
SAÇLARINI KANSER HASTALARINA BAĞIŞLADI
Bodrum’un Turgutreis Mahallesi’nde yaşayan lise öğrencisi Su Gökçelik, saçlarını kanser hastalarına bağışladı.

Turgutreis Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Su Gökçelik, saçlarının yüzde 80’ini Meme Kanseri ile Savaşım Derneği'ne (MEMEKANDER) bağışladı. Turgutreis’te faaliyet gösteren bir kuaföre giden genç, ailesinin de onayıyla saçlarını kestirdi. MEMEKANDER yetkililerinin de yapılan kesimin ardından genç kızın saçları derneğe verildi. Su Gökçelik’in bağışladığı saçlar, peruk yapıldıktan sonra farkındalık yaratmak amacıyla bazı toplantılarda kullanılacak.

17 yaşındaki Su Gökçelik, basın mensuplarına yaptığı açıklamada izlediği dizi ve filmlerden esinlenerek bağışlama kararı aldığını söyledi. Saçlarını bağışladığı için büyük mutluluk duyduğunu da sözlerine ekleyen genç kız, “Bağış yapmaya denize girerken karar verdim. Saçımın yüzde 80'ini bağışlıyorum. İnsanların saçları uzunsa ve böyle bir şey yapmayı düşünüyorlarsa mutlaka yapmalılar" dedi.

Su Gökçelik’in annesi Aysel Yenidoğanay da "Kanser hastası insanların yaşadıkları duyguları biran için içinde hissetmiş. 'Ben saçımı vermek istiyorum' dedi. Bende bu konuda kendisine destek verdim. Saçlarını sıfıra kestirecekti ancak önümüzdeki günlerde okula başlayacağı için bunu yapmasına izin vermedim. Saçlarının yüzde 80'ini bağışladık" İfadelerini kullandı.

Kendisi de meme kanseri hastası olan ve bir süredir tedavi gören MEMEKANDER Başkanı Çiğdem Beşkardeş de basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Ben 18 yıl önce meme kanseri oldum. Üçüncü evreyi atlatıyorum. Bu hastalıkta üzüntü çok önemli. 2005 yılında meme kanseri derneğini kurduk. Türkiye'de ilk meme hastalarının kurduğu bir dernek. 12 binin üzerinde kadına kendi kendine meme muayenesini öğrettik. Meme kanserinde farkındalık yaratmak çok önemli. Birçok hastanede meme poliklinikleri kuruldu. Kanser bulaşıcı değildir, bu çok önemli. Kemoterapiye devam ediyorum. Onun için saçlarım şuan için çıkmıyor" şeklinde konuştu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30