17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
 MUĞLA GÜNLERİ, DR. OSMAN GÜRÜN’ÜN KATILIMIYLA BAŞLADI
Tarih: 11/07/2018
Kaynak: Kent Haber
MUĞLA GÜNLERİ, DR. OSMAN GÜRÜN’ÜN KATILIMIYLA BAŞLADI
Muğla’nın doğası, ürünleri, arkeolojisi, mimarisi, müzikleri ve oyunlarının tanıtıldığı Muğla Günleri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün katılımıyla başladı. Gürün, açılışta yaptığı konuşmada Muğla'nın büyük bir rant saldırısı altında olduğunu, bu baskıya direnebilmek için ise Muğlayı her yönüyle iyi tanıyan insanlara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Yakaköy’de bulunan Dibeklihan Kültür Ve Sanat Köyü’nde dört gün sürecek etkinliklerde; dinletiler, konserler, paneller, halkoyunları gösterileri sergilenip, Muğla yöresinden farklı farklı el emeği ürünler stantlarda sergileniyor.

Etkinliğin açılışına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Türkiye’nin ilk kadın bakanı İmren Aykut, Bodrum Belediyesi Meclis üyeleri Ali Öztürk ile Mustafa Saruhan, Cevat Şakir’in manevi oğlu Şadan Gökovalı ve çok sayıda davetli katıldı. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un etkinliğe katılmaması ise dikkat çekti.

Muğla’nın doğası, ürünleri, arkeolojisi, mimarisi, müzikleri ve oyunlarının ilçe ilçe tanıtıldığı program, düzenlenen kokteylle başladı. Ardından Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası quartet dinletisi sundu. Daha sonra Menteşe Belediyesi Halkoyunları topluluğu gösteri sergiledi.

SALDIRI ALTINDAYIZ VE BU SALDIRI DEVAM EDECEK

Moderatörlüğünü Yazar Hamdi Topçuoğlu’nun yaptığı söyleşi öncesi bir konuşma yapan Başkan Dr. Osman Gürün, “Muğla’nın öncelikle Muğla’da yaşayanlara tanıtılması gerektiğini, yaşadığımız coğrafyayı tanımadığımızı, ilimizde yaşayanlara ve özellikle çocuklarımıza Muğla’yı tanıtmamız gerektiğini düşündük. Çünkü o kadar güzel bir coğrafya üzerinde yaşıyoruz fakat çocuklarımız ve o ilçede yaşayanlar yaşadığı yerin zenginliklerinden bihaber. Biz sürekli Muğla’yı pazarlıyoruz. Rant elde edip onun rantından faydalanmaya çalışıyoruz. Ama biz bu değerlerimizi aynı zamanda korumakla yükümlüyüz. Yani onu hoyratça pazarlamak yerine, koruyarak geliştirmeyi ve koruyarak ondan nemalanmayı bilmeliyiz. Ama kendi toprakları ve değerlerini bilmeyen Muğlalının bunları koruması çok olası değil. Onun için de bir saldırı altındayız ve bu saldırı devam edecek. Gökova Körfezi ve diğer yapılan işlerle ilgili baktığımızda gerçekten buraya sadece rant gözüyle bakan insanların saldırısı altındayız ama onu müdafaa edecek bilgiyle kentini seven insanlardan da yoksunuz. Onun için bu program çok önemli ve değerli” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin tespitlerine göre Muğla’da 110 antik kent olduğunu ifade eden Başkan Gürün, “Bizim bu 110 kentin 26’sında ören yerimiz var, 9’unda kazı yapıyoruz. Biz bu kazılara da büyükşehir olarak katkı yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün konuşmasının ardından çan çalınarak etkinlik başlatıldı. İlk gün Menteşe ilçesinin tanıtıldığı söyleşide Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, ilçe ile ilgili detaylı bilgiler veren bir sunum yaptı. Ardından söyleşinin konukları Mimar Cengiz Bektaş, Yazar Tülay Kayar ve Sadettin Özbek Menteşe ilçesi üzerine konuşmalar yaptılar.

Etkinliğin 2. gününde Milas, 3. gününde Dalyan ve 4. gününde ise Bodrum'un Karaova bölgesi tanıtılacak.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
ALi HEPޞENER
16/07/2018
YOK ARTIK
CHP CHP YETTi BE EN KOLAY SUÇLAMA!!!
Okan çimen
11/07/2018
Cehape zihniyeti
Klasik bir cehape zihniyeti icraat yok iş yol yollar berbat yeme içme olsun alkol olsun ona gelirler

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30