17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
ŞEKER HASTALARI YAZIN NELERE DİKKAT ETMELİ?
Tarih: 04/07/2018
Kaynak: Kent Haber
ŞEKER HASTALARI YAZIN NELERE DİKKAT ETMELİ?
Yaz aylarında zaman zaman mevsim normallerinin çok üzerine çıkan hava sıcaklıkları en çok yaşlı ve kronik hastalıkları olan vatandaşları etkiliyor. Bu hasta grupları içerisinde en fazla risk gruplarından birini de diabet hastaları oluşturuyor. Şeker hastalarını yaz aylarında dikkat etmesi gereken hususlar hakkında uyaran İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Demircioğlu, Kent Haber’e açıklamalarda bulundu.

Şeker hastalarına sıvı kaybı, yaralanmalar ve kullandıkları insülinin soğuk zincirinin korunması hakkında bilgiler veren Bodrum Clinic International Tıp Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Demircioğlu, şunları dile getirdi:

“Yazın en önemli problem sıcaklara bağlı sıvı kaybı. Yazın terleme ile birlikte vücut önemli miktarda sıvı kaybediyor. Şeker hastalarında su dengesi çok önemlidir. Çünkü şeker vücuttan su çeker. Kontrolsüz şekerlerde vücut susuz kalır. Üzerine bir de sıcaklar eklendiği zaman, terleme ile kaybedilen sıvı kaybı da eklendiği zaman vücut ciddi oranda susuz kalmaya meyil olur. Normalde de bol su içerek vücudu susuz bırakmamak gerekiyor, fakat şeker hastalarının buna ekstra özen göstermesi gerekiyor. Yapılacak şey, mutlaka su miktarını arttırmak. Özellikle güneş altında kalınıyorsa, aşırı terleme oluyorsa mutlaka su miktarını arttırmak lazım” dedi.

Her içeceğin de sıvı açığını karşılamaya yetmeyeceğini de sözlerine ekleyen Demircioğlu, “Şeker hastalarında özellikle meyve suları şekeri daha fazla yükseltir. Meyveli ve şekerli tüm içeceklerden, meşrubatlardan uzak durmak gerekir. Sıvı açığı o şekilde karşılandığı zaman şeker oranı yükseleceği için çok fazla faydası olmaz. İdeal içecekler olan sade soda, ayran, su içerek bu açığın karşılanması gerekiyor. Alkol de susuzluğu artırır. O nedenle çok miktarda alkol tüketiminden uzak durmak lazım. Mutlaka bol sıvı tüketmek lazım. Ama dediğim gibi şekersiz olanlardan. Kavun, karpuz gibi meyveler mutlaka ölçülü yenmek zorunda. Çünkü kavunda, karpuzda şeker oranı yüksektir. Mutlaka tadımlık tüketmek zorunda. Fazla tüketildiğinde şeker yükseleceğinden susuzluğa faydası olmaz, tam tersi susuzluğu artırırlar” ifadelerini kullandı.

Şeker hastalarının özellikle ayak yaralanmalarına dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Demircioğlu önerilerine şöyle devam etti:

“Sıvı durumundan farklı olarak ikinci problem yara iyileşmesi geç olduğu için ayak bakımı çok önemlidir. Ayakkabı seçimi, ayakta vurmalar, ayakta yaralar, tırnak bakımları çok önemlidir. Yazın özellikle şeker hastalarının çıplak ayakla dolaşmaması gerekiyor. Fark edilmeyen bir zedelenme, mikrop kapması, iyileşmeyen ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle mutlaka ve mutlaka ayakları korumak lazım. Kumsallarda mümkün olduğu kadar yalınayak gezilmemesi gerekiyor. Parmak arası terliklerden biraz kaçınmak lazım. Tahrişe bağlı olarak bir enfeksiyon riski artabilir” dedi.

Yazın kullanılan insülinin saklama koşullarına da çok dikkat edilmesini gerektiğini anlatan Demircioğlu, “İnsülin kullanan hastalarda, yazın insülinlerin bozulma ihtimali çok arttığı için saklama koşullarına, soğuk zincire çok dikkat etmek lazım. İnsülin sıcakta kalırsa bozulur ve etkisini kaybeder. Yazın soğuk zincir koşullarına ekstra özen göstermek lazım. Arabada bırakılan, güneşin altında kalan insülin etkisini yitirir” diye konuştu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30