17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
KABOTAJ BAYRAMI KUTLANIYOR
Tarih: 01/07/2018
Kaynak: Kent Haber
KABOTAJ BAYRAMI KUTLANIYOR
1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 92. Yıl kutlamaları, Bodrum Belediye Meydanı’na gerçekleştirilen çelenk sunma töreni ile başladı.

Osmanlı Devleti'nin kapitülasyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığının kaldırılmasının yıldönümü olarak kutlanan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Bodrum’da çelenk sunma töreniyle başladı.

Belediye meydanındaki törene Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Taner Uslu, Bodrum Sahil Güvenlik Komutanı Binbaşı Süleyman Ercan, Bodrum Liman Başkanı Burak Okçu, Deniz Ticaret Odası Başkanı Orhan Dinç, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, daire amirleri, gaziler, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Törende,Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşının okunması esnasında limanda bağlı tekneler de sirenlerini çalarak eşlik etti.

Atatürk Anıtı’na Bodrum Liman Başkanlığı çelengini sunan Burak Okçu, yaptığı günün anlam ve önemini belirten konuşmada şu sözlere yer verdi:

“Büyük Atatürk’ün önderliğinde devletimizin kurum ve kuruluşlarıyla denizciliğimizin çağdaş bir yapıya kavuşturulması yönünde adımlar hızlı ve kararlı bir şekilde atılmıştır. Bu süreçte başka ülke vatandaşları tarafından kullanılan imkan ve zenginliklerin, sadece kendi vatandaşlarımıza ait kılınmasına yönelik tedbirler hayata geçirilmiştir. 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren ‘Türkiye Sahillerinde Nakliyatı Bahriye Limanlarla Kara Suları Dahilinde İcrayı San’at ve Ticaret’ hakkında kanun bu kapsamda alınan en önemli tedbirlerden biridir. Bu kanun Türkiye limanları arasında devam eden deniz ticaretinin Türk vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerin tekelinde bulunmasını zorunlu kılmaktadır. Ekonomik anlamda bağımsızlığımızı sağlamlaştıran Kabotaj Kanunu ülkemizin çağdaş medeniyetler düzeyine ulaşması amacıyla başlatılan kalkınma seferberliğine ivme kazandırmış olup, Türkiye limanları arasında her türlü yük ve yolcu taşıma hakkını Türk Bayraklı gemiler ve Türk vatandaşlarına tanıyarak denizlerimizde ticari hakimiyet kurmamızı sağlamış, ülkemizin gelişme sürecinde önemli bir kazanım olarak tarihe geçmiştir.”

Burak Okçu’nun konuşmasının ardından meydandaki tören sona erdi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30