17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
İL SEÇİM KURULU İTİRAZLARI REDDETTİ!
Tarih: 29/06/2018
Kaynak: Kent Haber
İL SEÇİM KURULU İTİRAZLARI REDDETTİ!
Ak Parti ve MHP'nin 24 Haziran 2018'de yapılan milletvekili seçimleri ile ilgili Muğla genelinde birçok sandığa yaptığı itiraz, İl Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından reddedildi.

AK Parti ve MHP, pazar günü yapılan seçimlerin ardından İlçe Seçim Kurulları nezdinde geçersiz sayılan oyların normalden fazla olduğu gerekçesiyle oyların yeniden sayılması için başvuru yapmıştı.

Bazı İlçe seçim Kurulları, inceleme yetkisinin İl Seçim Kurulunda bulunduğu gerekçesiyle talebi reddetmesine karşın, Bodrum’un da içinde bulunduğu bazı İlçe seçim Kurulları başvuruyu kabul edip, belirlenen sandıklarda yeniden oy sayımı yapıp birleştirme tutanakları hazırlamıştı. Ancak CHP'nin yaptığı itiraz sonucu Yüksek Seçim Kurulundan da görüş alınarak itirazların delil ve gerekçe gösterilmeden yapıldığı, bu nedenle inceleme yapılmasının mümkün olmayacağı hükmünden hareketle İl Seçim Kurulu, AK Parti ve MHP'nin yaptığı itirazların reddine ve yapılan işlemlerin iptaline karar verdi.

İl Seçim Kurulunun muhatap partilere gönderdiği bu karar sonrası Muğla İlinde milletvekilliği dağılımında bir değişiklik olmadı. Öte yandan Ak Parti ve MHP'nin İl Seçim Kurulunun aldığı bu karara Yüksek Seçim Kurulu nezdinde itiraz hakkı da bulunuyor.

Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz hukukçular da “Seçim sonuçlarına itiraz edilebilmesi için, hangi sandıkta hangi gerekçeyle itiraz ettiklerini siyasi partilerin bildirmesi ve delillendirmesi gerekmektedir. Aksi halde her önüne gelen bir dilekçeyle başvurarak seçim sonuçlarının çok uzun süre kesinleşmesini engelleyebilir. Bu yüzden İl Seçim Kurulu doğru karar vermiştir” dediler.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30