17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
ŞUANA KADAR İMAR BARIŞI BAŞVURUSU YAPAN YOK!
Tarih: 28/06/2018
Kaynak: Kent Haber
ŞUANA KADAR İMAR BARIŞI BAŞVURUSU YAPAN YOK!
Bodrum Esnaf ve Sanayici İşadamları Derneği(BESİAD)’nce düzenlenen Geleneksel Perşembe Toplantısı’nda İmar Barışı ele alındı.

Toplantının konuşmacıları Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, Bodrum Harita Kadastro Mühendisleri Oda Başkanı Gökhan Doğru ve Harita Mühendisi Burak Göğerçin oldu.

Toplantının başında bir konuşma yapan BESİAD Başkanı Emre Köroğlu, geçtiğimiz Pazar günü yapılan seçimlerin ülkeye hayırlı uğurlu olmasını dileyerek, “Biz iş insanları olarak daha önce dile getirdiğimiz beklentileri yinelemek istiyorum. İlk önce hukuk devletinin ileri demokrasi düzeyine çekilmesi. Cari açık ve yüksek enflasyon sorunlarının giderilerek ekonomik reform programının bir an önce açıklanması. Dış politika ile barışçılık, iyi komşuluk ile ekonomik ve ticari diplomasinin ön plana çıkarılması. OHAL’in bir an önce kaldırılması. Siyasi partilerin taahhütleri arasında olan sanayi devrimi, sanayi devriminin temeli arasında olan içten dönüşüme ve doğa ile uyumlu nitelikli büyümeye uygun bir kalkınma anlayışı içinde olunması. Tabi ki toplumsal yaşamın her alanında kadın erkek eşitliğinin sağlanması olacaktır” dedi.

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu ise İmar Barışı hakkında yaptığı konuşmada “İmar Barışı çok yüzeysel geçilen bir kanun olmuş. 18 Mayıs’ta kanun olarak çıktı. 6 Mayıs’ta tebliğ olarak bizlere ulaştırıldı. Burada ana esas önce imar barışından yararlanmak isteyen kişinin bir başvuru yapması gerekiyor. Tarih olarak da 3 tane tarih var. Bir tanesi 31 Aralık 2017’ye kadar yapılmış olan yapılarla ilgili. Başvurusu yapılacak yapının bu tarihe kadar yapılmış olması gerekiyor. İkincisi 31 Ekim 2018 tarihine kadar e-devlet üzerinden başvuru yapmaları. Üçüncü tarih de 31 Aralık 2018, bu başvuru yapan şahısların bu tarihe kadar kendilerine tebliğ edilecek bedeli Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili hesaplarına yatırılması gerekiyor. Bizim belediye olarak mükelleflerimize tek faydamız arsa beyan değerini vermemiz. Diğer işlemler e-devlet üzerinden gidiyor” dedi.

ŞU ANA KADAR YAPI KAYIT BELGESİNİ ALIP BİZE BAŞVURU YAPAN YOK

Şu ana kadar yapı kayıt belgesini alıp kendilerine başvuru yapanın olmadığını da söyleyen Taner Uslu, “Şu ana kadar yapı kayıt belgesi alıp da bize ‘ben bu yapı kayıt belgesini aldım diye başvuran kimse yok. Yapı kayıt belgesini aldıktan sonra işlemler e-devlet üzerinden gidiyor ama bazı teknik konularda bize başvurulmasını öneriyoruz. Çünkü bazı karışık durumlar var. Onu mükelleflerimizin tek başına sonuçlandırması, bazı hatalardan dolayı aldıkları belgenin iptali ve yatırdıkları bedelin geri verilmeksizin devlette kalmasına yol açabilir. En kötüsü de yanlış beyanda bulunmaktan haklarında dava açılabilir. Mükelleflerimizin almış oldukları yapı kayıt belgesinden sonra kendi konutlarıyla, işyerleri ile daha doğrusu yapılarıyla ilgili tüm mahkeme kararlarının ortadan kalkıyor. Ödenmemiş bir para cezaları varsa onlar ortadan kalkıyor. Belediyemiz tarafından alınmış yıkım kararları varsa bunlar iptal oluyor ama dediğim gibi önce yapı kayıt belgesinin alınması ve belgenin bize başvuru ile getirilmesi gerekiyor. Ondan sonra da isterlerse cins değişiklikleri yapılabiliyor ama bunun için belli kriterler var” ifadelerini kullandı.

İmar Barışı hakkında detaylı bilgiler veren Harita Mühendisi Burak Göğerçin ise yasanın hangi alanları kapsamadığından da bahsetti. Göğerçin, “İstanbul Boğazı sahil şeridi ve Gelibolu Yarımadası kapsam dışında. Sosyal donatı alanı olan yerlerde, park ve benzeri alanlarda başvuru yapamıyorsunuz. Örneğin bu tür alanlarda yapı kayıt belgesi düzenlemesini yaptınız. Tespiti halinde belge iptal ediliyor, yatırdığınız bedel de geri iade edilmiyor ve yanlış beyandan dolayı TCK’nın 206’ıncı maddesindeki resmi belge düzenlemesindeki yalan beyandan hakkınızda soruşturma açılıyor.” diye konuştu.

Bodrum Harita Kadastro Mühendisleri Oda Başkanı Gökhan Doğru da İmar Barışı’nın özellikle Bodrum için çok yararlı bir düzenleme olduğuna işaret ederek “İmar sıkıntılarından dolayı yargıda inanılmaz bir dava yükü var. Bu barış ile amaçlanan; yargının dava yükünün azaltılması, 14 milyon vatandaşın, 12-13 milyonunun imardaki bu basit kusurlarının giderilmesi. Çünkü yasayı çıkaran yasa koyucu bunu böyle düşünmüş” şeklinde konuştu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
ali astarlıoglu
28/06/2018
barış
Bana ilginç gelen şey bodrum ilçesinin tamamında acaba kaç adet düzgün yani tamamen yasal bina var ki imar barışına müracaat edilmemiş !

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30