17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
TURİZMCİLER YERLİ TURİSTİ BEKLİYOR
Tarih: 26/06/2018
Kaynak: Kent Haber
TURİZMCİLER YERLİ TURİSTİ BEKLİYOR
Bodrumlu turizmciler, Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ardından yerli turist sayısında artış bekliyor.

Ramazan Bayramı’nda yerli turist yoğunluğunun yaşandığı Bodrum’da seçimlerin yaklaşmasıyla yerli tatilciler vatandaşlık görevini yapmak üzere memleketlerine dönmüştü. Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk turda sonuçlanmasıyla, turizmciler yerli turist sayısında büyük artış bekliyor.

Turizmci Galip Gür, seçimlerini sona ermesinin ardından Bodrum’da yerli turist yoğunluğu beklediğini ifade ederek şunları dile getirdi:

“Seçimler öncesi herkes görevlerini yerine getirmek üzere Bodrum’dan kısa süreliğine ayrıldı. Bir hafta boyunca Bodrum’da bir durgunluk yaşandı. Bunun yaşanması da zaten doğaldır. Geçmiş dönemlere de baktığımızda Bodrum’da Temmuz ve Ağustos ayında hiçbir zaman yerli turist açısından sıkıntı yaşamadık. Çünkü Temmuz ve Ağustos ayı vatandaşlarımızın tamamen kendilerini tatile adadığı bir dönem. Bodrum yerli turizmde çok popüler bir destinasyon olduğu için Eylül ayına kadar yerli turist açısında bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Tahmin ediyorum bu birkaç gün içerisinde yüksek bir kalabalığa erişmeye başlayacağız.”

Geçen seneye göre Bodrum’da yabancı turist sayısını da değerlendiren Gür, “Geçen seneye göre yabancı turisti değerlendirirsek özellikle kitle turizminde, farklı bölgelerden gelen turistin desteğiyle bir kıpırdanma oldu. Butik yerli turistte bizim bir sıkıntımız yok. Ama butik yabancı turistleri de Bodrum’da daha yüksek seviyelerde görmek istiyoruz. Bunun için dikkat edeceğimiz şeyler var. Geçen seneden bu yana turizmci arkadaşlar ekonomik sıkıntılar da yaşadılar. Gelen turistlere hizmet kalitemizin en iyisini vermemiz lazım. Onları açıklarımız kapatacak bir şey gibi görmememiz lazım. Mutlaka toparlanacaktır. Ben seçimlerden sonra yabancı turist açısından çok hızlı olmasa da yavaş yavaş toparlanacağını düşünüyorum. Bu vesileyle de herkese iyi bir sezon geçirmeyi diliyorum.” şeklinde konuştu.

Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Halil Özyurt da seçimin öne alınmasıyla yerli turist açısından ilçede 3-4 günlük sakinlik yaşandığına dikkat çekerek, "Seçimin 2. tura kalmaması da turizm sektörü açısından, doluluk oranı açısından iyi oldu. Çünkü tatil bölünmemiş olacak. Bu hafta sonunda Yüksek öğretim Kurumları Sınavı var. Haziran ayında 9 günlük bir tatil yoktu bu sene, kısa bir tatil dönemi oldu. Haziran ayını iç pazar olarak çok dolu dolu geçiremedik. Ama genel anlamda yurt dışından gelen misafirlerde, 2016-2017 yılına göre çok daha fazla rezervasyon var. Ekim ayına kadar rezervasyonlar çok iyi gözüküyor. Kötü bir sezon geçirmeyeceğiz. 2016-2017'nin üzerine çıkacağımızı, 2015'i de yakalayacağımızı ümit ediyorum. 2014'ü de yakalarız diye düşünüyorum. Temmuz, ağustos, eylül ayı çok iyi gözüküyor. Hatta 15 Ekim'e kadar iyi gözüküyor. Bu haftadan itibaren dolulukları birden bire artışa başladı. Hatta Eylül'ün 10'una kadar, iç pazar çok iyi olacak. Üniversite sınavından sonra Bodrum'da dolacak. Bodrum iç pazarda bir marka. Bu markanın gereğini de en üst seviyelerinde devam ettirecektir" dedi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Bodrum Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel ise seçimin sadece Türk halkının tatil programını etkilediğini belirterek, "Zaten dış turizm hareketliliği devam ediyordu. Düşündüğümüz kadar negatif etkilemedi. Bodrum'da gidenler de geriye dönüyor. Doluluk oranları açısından herhangi bir rezervasyon kaybı henüz dile getirilmiyor. Turizm hareketliliği anlamında elbette ki bir etkisi var ama artık bunu herkes kabullenmişti. Ramazan ve seçimlerin miting programları vardı. Bu süren kampanyada turizmi belli bir oranda hem negatif hem pozitif etkiledi. O kadar çok miting yapıldı ki, bu da turizm hareketi demek bir anlamda. Bakıyorsunuz bazılarımız şikayet ediyor. Üyelerin bazıları 'işler düşük, hiçbir şey yapamıyoruz' diyor. Bazıları ise 'yetişemiyoruz' diyor. Yaptığınız işe göre bu sorunun cevabı farklı. Seçimlerin 2. tur seçeneğinin ortadan kalkmasıyla hayat kaldığı noktadan devam ediyor" dedi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30