17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
ŞİİRLİ TÜRKÜLÜ ANMA ETKİNLİĞİ
Tarih: 23/06/2018
Kaynak: Kent Haber
ŞİİRLİ TÜRKÜLÜ ANMA ETKİNLİĞİ
Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği'nde düzenlenen etkinlikte, Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli ozanlar Nazım Hikmet, Hasan Hüseyin Kormazgil, Ahmet Arif ve Orhan Kemal, anılar, şiirler ve türkülerle anıldı. Söyleyecek sözü olan herkesin konuştuğu gecede, Hasan Hüseyin Korkmazgil’in eşi Azime Korkmazgil’de onur konuğu olarak yer aldı.

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği'nde her ay düzenli olarak kültür etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Aşık Veysel’den Mahsuni Şerif’e kadar bir çok Anadolu ozanının anıldığı kültür etkinliklerinin Haziran ayı etkinliğinde Nazım Hikmet, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Ahmet Arif ve Orhan Kemal anıldı.

“Bu Davet Bizim” diyerek, Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Dernek merkezinde biraraya gelenler ozanları şiirleri, anıları ve türküleri ile andılar. Hasan Hüseyin Korkmazgil’in eşi Azime Korkmazgil’in de onur konuğu olarak yer aldığı anma gecesine Alevi dedesi Mehmet Turan, Köy Enstitülü ve TÖS kurucularından İlhan Alkan da katıldı. Anma gecesinde Azime Korkmazgil eşi devrimci ozan Hasan Hüseyin Korkmazgil’in yaşamını, şiirlerini ve kişiliğini anlattı. Haziran’da Ölmek Zor şiirinin, Grup Yorum tarafından bestelendikten sonra geniş kitlelere ulaştığını ifade eden Azime Korkmazgil, bu şiirin yedi yılda tamamlandığını söyledi. Azime Korkmazgil Hasan Hüseyin’i nasıl tanıdığını, sevdalandığını ve evlendiğini şiirleri eşliğinde anlatırken, Alevi dedesi Hasan Turan da sazı ile Hasan Hüseyin’in şiirlerinden bestelenmiş türküleri seslendirdi.

Hasan Hüseyin Korkmazgil’in dostlarından Köy Enstitülü ve TÖS kurucularından İlhan Alkan, ozanın yaşamından bazı kesitleri ve anılarını anlatırken, gecede Hıdır Çam, Yaşar Arslan, Ahmet Sevindi, Fatih Bozoğlu, Özgür Devrim Bozoğlu Nazım’dan ve Hasan Hüseyin’den şiirler okudular. Ali Keser ve Erol Kösedağ da saz ve sözleri ile geceye renk kattılar.

Anma gecesinin sunumunu yapan Hıdır Çam “Bugün güzel bir Haziran gecesinde güzel dostlarla birlikteyiz. Bu güzel dostlarla Nazım Hikmet, Ahmet Arif’i, Hasan Hüseyin Korkmazgil’i, bunun yanı sıra Fakir Baykurt’u anıyoruz. Nice aydınımızı, ozanımızı da yad ediyoruz. Dernek olarak kültür ve inancımıza yönelik bir takım etkinlikler yapıyoruz. Bunun yanı sıra edebiyat ve kültür ağırlıklı etkinlikler de yapmaya gayret ediyoruz” dedi.

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Başkanı Cem Yalçın da her ay çeşitli konularda kültür etkinlikleri düzenlediklerini ifade ederek şunları söyledi;

“Anadolu’nun yetiştirdiği önemli ozanların anıldığı bu gecede canlar ile birlikteyiz. Ozanlarımızın şiirlerini, türkülerini söylüyoruz. Bu anma gecemize gelerek bizleri onurlandıran Azime Korkmazgil ve dedemiz Mehmet Turan dedemize, İlhan Alkan ağabeyimize ve katılan tüm dostlarımıza candan teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz önümüzde 2 Temmuz var. 2 Temmuz’da Sivas’ta yitirdiğimiz canları yine bu yıl da hasretle anacağız. Onları katledenleri lanetlemek üzere Bodrum Belediye Meydanı’nda bir basın açıklamamız ve etkinliğimiz olacak. Oraya da sesimize ses vermek, omuza omuz vermek üzere Bodrum’daki tüm değerli dostları çağırıyoruz” dedi.

Nazım Hikmet, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Ahmet Arif, Orhan Kemal ve diğer birçok ozanın ve edebiyatçının da anıldığı gece şiirler ve türküler ile geç saatlere kadar sürdü.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30