17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
MİLYONLAR BORÇLARI YAPILANDIRMA TELAŞINDA
Tarih: 13/06/2018
Kaynak: Kent Haber
MİLYONLAR BORÇLARI YAPILANDIRMA TELAŞINDA
18 Mayıs 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7143 Sayılı Kanun kapsamında Vergi, SGK, Belediyeler gibi kamu kurumlarına borcu olan vatandaşlar bir kez daha borçlarını yapılandırmak için ilgili kurumlara başvurmaya başladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye genelinde yeniden yapılandırma kanununa başvuru sayısının 1 milyon 6 bine ulaştığını belirterek, "Şu ana kadar 6,8 milyar liralık alacağı yapılandırdık" dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yapılandırmalarla ilgili açıklamalarda bulunarak, "Bugün itibarıyla Türkiye genelinde yeniden yapılandırma kanununa başvuru sayısı 1 milyon 6 bini buldu. 1 milyon 6 bin vatandaşımız müracaatını yaptı, şuana kadar 6,8 milyar liralık alacağı yapılandırdık. Gerçekten tarihi bir fırsat, özellikle geçmiş dönem borçlarının ödenmesinde olağanüstü imkanlar sunuyor. Ben olağanüstü bir başvuru bekliyorum. Bu sene bütçemize buradan 15-16 milyar liralık bir gelir gelecek ama diğer taraftan vatandaşlarımız da borçlarını vadeye yaymış olacaklar, 36 aya kadar ödeme imkanı var. Hem vatandaş memnun olacak hem de bizler memnun olacağız" dedi.

Kanun kapsamında belediyelere olan borçlar da yapılandırılabiliyor. Konuyla ilgili bir basın açıklaması yayımlayan MUSKİ Genel Müdürülüğü, vatandaşların vadesi 31 Mart 2018 tarihi öncesine ait su ve atıksu borçlarını yapılandırarak taksitlendirebilme veya peşin ödeyerek gecikme zamlarından kurtulabilme imkanları olduğunu hatırlattı.

SON BAŞVURU TARİHİ “31 Temmuz 2018”

31 Mart 2018 tarihinden önceki borçları kapsayan yapılandırma fırsatı için 31 Temmuz 2018 tarihine kadar MUSKİ Genel Müdürlüğü Abone İşleri Dairesi Başkanlığına bağlı ofislere bizzat veya iadeli taahhütlü posta yoluyla başvuru yapmak mümkün. Ayrıca 25 Haziran 2018 tarihinden itibaren www.muski.gov.tr adresinden online başvuru yapılabilecek. Yapılandırma kapsamında vatandaşlar borçlarını6, 9, 12 ve 18 taksitte ödeyebilirken borçların peşin ödenmesi durumunda ise Yurt İçi Üretici Endeksi (Yİ-ÜFE)’de % 90, iki taksitte ödemesi durumunda da Yİ-ÜFE’de % 50 indirim sağlanacak. Borçlarını yapılandıran vatandaşlar ödemelerini 2 ayda bir yapabilecek.

Yapılandırmada ilk taksit ödeme son günü ise 01.10.2018 tarihi. Borçlarını yapılandıran vatandaşların ilk 2 taksiti süresi içerisinde ödeme zorunluluğu bulunuyor. Yıl içerisinde 2'den fazla taksiti yatırmamak veya eksik yatırma durumunda veya süresinden sonra yatırılması durumunda yapılandırma şartları ihlal edilmiş kabul edilecek. Ayrıca icra takibinde veya borçları olan vatandaşlar da bu yapılandırmadan yararlanabilecekler.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30