17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BEBEKLERİN BECERİLERİNİ GELİŞTİREN YÖNTEM
Tarih: 12/06/2018
Kaynak: Kent Haber
BEBEKLERİN BECERİLERİNİ GELİŞTİREN YÖNTEM
Kartanesi Kreş ve Gündüz Bakımevi’nde bebeklerin hem zihinsel, hem de bedensel becerilerini geliştirmek için “Bebeklerle Duyusal Oyun” adlı aktivite geliştirildi. Aktivitenin ilk dersi dün gerçekleştirildi.

Kartanesi Kreş ve Gündüz Bakımevi sahibi Elvan Bilgin ve okulun İngilizce öğretmeni Sara Yaşar, bebeğin dokunma, koku alma, tatma, görme, duyma gibi duyularını harekete geçiren, hareket ve denge sağlayan unsuları aktifleştiren “Bebeklerle Duyusal Oyun” adlı aktiviteyi geliştirdi. 0-2 yaş bebeklere özel geliştirilen programın ilk dersi, dün Kartanesi Kreş ve Gündüz Bakımevi’nde yapıldı.

Okulun İngilizce öğretmeni Sara Yaşar, derste marakas, kozalak, rengarenk şişeler ve duyusal oyun için geliştirilmiş özel malzemeleri kullandı. Bebekleri İngilizce ve Türkçe konuşarak yönlendiren Sara Yaşar, “Bu oyun küçük bir çocuğun dokunma, koku alma, tatma, görme, duyma gibi duyularını harekete geçiren, hareket ve denge sağlayan her şeyi sağlayan aktiviteleri içerir” dedi.

Kartanesi Anaokulu Sahibi Elvan Bilgin ise “Bebeklerle Duyusal Oyun”un Bodrum’da bir ilk olduğuna işaret ederek şunları dile getirdi:

“Bodrum’da 0-2 yaş grubuna hitap eden bir bebek evi oluşturduk. Biz burada daha çok çalışan aileyi destekleyen bir program gerçekleştirdik. Fakat bir aylık süreçte ailelerden gelen farklı talepleri de değerlendirmeyi arzu ettik. İngilizce öğretmenimiz Sara Yaşar’la birlikte bebeklerin bütün gelişim alanlarına hitap eden bir program geliştirdik. Bunu Kartanesi bebek evine gelen 0-2 yaş grubundaki bebeklerimiz için uygulayacağız. Ayrıca ailelerimizle birlikte bir program yapacağız. Bugün onun demo dersi var. Bu çocukların 5 duyusuna hitap eden, bütün gelişimsel alanlarını kullanarak, bebeklerin ay ay gelişim dönemlerini keşfedeceğiz. Bunlar için geliştirdiğimiz özel duyusal oyunlar var, bu oyunları oynayacağız. Aylık periyotlarda bunların değerlendirmesini yapacağız. Çok farklı ve özel bir program. Bodrum’da şu anda bunu bebeklerle uygulayan bir etkinlik olmadı. Buna 3 yaş da dahil olacak, 6 ve 3 aylık bebekler de dahil olacak. Çok özel ve çok farklı bir program. Bugün demo dersini yaparak sonuçlarını hep birlikte izleyeceğiz. Biz Kartanesi Anaokulu olarak duyusal oyunlara yaklaşık 2 yıldır çok önem veriyoruz. 18 aylık bebeklerden 6 yaşa kadar bir çok grup, hatta ilköğretim öğrencileri bile atölyemize misafir oldular. Şimdi duyusal oyunların bebek kısmına iniyoruz. Artık 0-2 yaş dediğimiz 3 aylık, 6 aylık, 9 aylık bebeklerle de bu duyusal oyunları oynamaya başlayacağız” dedi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30