17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
MİLAS VETERİNER FAKÜLTESİ AÇILDI
Tarih: 09/06/2018
Kaynak: Günaydın Milas
MİLAS VETERİNER FAKÜLTESİ AÇILDI
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veteriner Fakültesi, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Yeni döneminde toplam 60 öğrenci kontenjanıyla eğitim verecek olan Milas Veteriner Fakültesi’nin hizmete açılması Milas halkı tarafından da sevinçle karşılandı.

Milaslılar tarafından yakından takip edilen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veteriner Fakültesi; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü prof. Dr. Mansur Harmandar, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, Muğla Milletvekili Adayları M. Yavuz Demir ve Hüseyin Zafer Alkaya, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz, Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Enver Aydın, Milas Veteriner Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Hayrettin Akkaya ve davetlilerin katılımıyla düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan tören, halk oyunları ekibinin alkış toplayan gösterisiyle devam etti.

Daha sonra kürsüye gelen Milas Veteriner Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Hayrettin Akkaya, fakültenin Milas’a kazandırılmasının zorlu ve meşakkatli hikayesini paylaştı.

“Milas Veteriner Fakültesinin kurulması kararı, 5 Haziran 2015 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile kabul edilmiştir. Daha sonra ben YÖK’ün teveccühü ile Sayın Rektör hocamızın da oluruyla dekan olarak atandım. Rektör hocamızın desteğiyle hemen çalışmalara başladım ve fakültenin nereye kurulacağının belirlenmesi için çalışmalara başladım. İlerleyen dönemde buranın fakülte için biçilmiş kaftan olduğunu ilgili mercilere ilettik ve yazışmalarımızı yaptık. Elektrik Üretim A.Ş.’ye yazdığımız yazıda, 123 bin 574 metrekarelik alanın fakülte için tahsisini istedik. Olumlu bir yanıt aldıktan sonra süreç başladı. Tabi bu evrede gerekli iş ve işlemlerin hızlandırılmasını sağlamak adına dönemin AK Parti Muğla Milletvekillerimiz Sayın Nihat Öztürk, Hasan Özyer, AK Parti İl Başkanımız Sayın Kadem Mete ve diğer teşkilat yetkililerinin büyük desteğini ve yardımlarını gördük. Çalışmaların Sayın Bakanlarımıza kadar yansımasına ve işlerin yolunda gitmesinde bu desteğin büyük bir etkisi var. Ben bu anlamda destek ve katkı sunan herkese yürekten teşekkür ediyorum.” diyerek açıklamalarını sürdüren Prof. Dr. Akkaya, ilçenin hayvancılık potansiyeline işaret ederek Veteriner Fakültesi’nin ilçe ekonomisine ve çiftçisine ilerleyen dönemde büyük fayda sağlayacağını söyledi.

Akkaya’nın ardından kürsüye gelen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, üniversite olarak sadece kampus alanında değil il genelinde her ilçede eğitim faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade etti.

Prof. Dr. Harmandar, “Kurulması ve faaliyete geçmesi için gayret ettiğimiz Milas Veteriner Fakültemizin açılışına hoş geldiniz. Üniversite olarak amacımız sadece merkezde değil, ilçelerimizde de faaliyet göstermektedir. Merkezde 15, 3 tane Fethiye’de, bir Milas’ta ve bir Bodrum’da olmak üzere ilçelerimizde de toplam 5 fakültemiz var. Üniversitelerin şehirlerin kalkınmasında ve gelişmesinde büyük rol oynamaktadır. Veteriner Fakültesi, hayvancılık olarak da gelişmiş bir ilçemiz olan Milas için büyük anlam ifade ediyor. Tarihi ve doğal güzelliklerle ünlü olan ilçemizi güzel günler bekliyor. Ayrıca yüksekokulumuzun olmadığı ilçemiz kalmadı. Bu sene 440 öğrenci kontenjanı ilk defa öğrenci alıyor. Bunların başında Veteriner Fakültemiz geliyor. Milas Veteriner Fakültemiz 40 yerli ve 20 yabacı olmak üzere toplam 60 öğrenci alacak, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Milas’ı parlatılmayı, parlatılmayı bekleyen bir mücevhere benzeten Milas Kaymakamı Eren Arslan ise ilçenin gün geçtikçe aldığı yatırımlarla daha iyiye doğru bir yol aldığını belirtti.

“Ben Milas Veteriner Fakültesi’ni, mücevherin çok önemli bir parçası olarak görüyorum. Milas için bir kampus alanı düşünülseydi herhalde yine burası düşünülür ve dizayn edilirdi. Gerçekten burasının fakültemize tahsis edilmesi çok isabetli bir karar olmuş” diyen Kaymakam Arslan, fakültenin ilçeye kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Konuşmaların tamamlanmasının ardından fakültenin kurulmasında emeği geçenlere plaket takdim edildi ve Milas Müftüsü Ali Saim Doğru’nun dualarıyla gerçekleştirilen kurdele kesiminin arından fakülte binası hizmete açıldı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30