17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
GÖKOVA'NIN KUM KÖPEKBALIĞI GÖRÜNTÜLENDİ
Tarih: 09/06/2018
Kaynak: Kent Haber
GÖKOVA'NIN KUM KÖPEKBALIĞI GÖRÜNTÜLENDİ
Yalıkavak Mahallesi’nde 7 yıldır faaliyet gösteren BORABDER (Bodrum Yarımadası Yalıkavak Sportif ve Amatör Balık Avcıları Derneği) yaptıkları araştırmalar sonunda Gökova'da kum köpekbalığını görüntüledi.

1-4 Haziran tarihleri arasında Gökova–Boncuk koyu mevkiinde, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Su Ürünleri Fakültesi ile beraber ortak yürütülen araştırma neticesinde Kum Köpekbalıkları görüntülendi. Araştırmanın 2’nci gününde uzun biraradan sonra köpekbalığının görüntülenmesi hem BORABDER hem de araştırmanın diğer bir tarafı olan akademik kadroda büyük bir sevinç yarattı.

Konu ile ilgili bilgiler veren BORABDER Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uyar, kum köpekbalıklarının yılın belli dönemlerinde üremek amacı ile bu koya geldiğinin bilgisini vererek şöyle dedi:

“Bu özellik dolayısı ile Gökova Boncuk koyu, köpekbalığı koyu olarak uluslararası alanda ünlenmiş ve dünyada kuzeybatı Atlantik kıyıları ile en aktif 2 üreme alanından biri olmaktadır. Kum köpekbalığı, Boncuk Koyu (Gökova özel çevre koruma bölgesi) içinde koruma altına alınan türlerden biri olarak da bilinmektedir. Bu yüzden de Boncuk koyu, bu türlerin özel alanı olarak da bilinir. 3 gün süren bu dalışlarda kapalı devre dalış yöntemi kullanılarak, sualtında bulunan diğer canlılar da gözlemlenmiştir. Saldırgan olmayan bu köpekbalığı türünü şanslı gününüzde iseniz sizler de ekipmansız dalış yaparak görebilirsiniz. Tabii ki sizden korkup kaçmazsa. Bu köpekbalığı hakkında yanıt bulması gereken onlarca soru, bu başarılı dalış ve görüntülenmenin ardından daha da hızlı bir şekilde yanıt bulması bekleniyor” dedi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
emre
09/06/2018
Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim.
Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. Tehlikeli türler sonucunda bu köpekbalıkları, bir yandan da bunlar buralarda üreyebiliyorsa ortam temiz demektir, bu bir nasıl bir çelişki oldu gelin siz kararverin.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30