17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
TAKSİCİLERİN YETKİ KAVGASI BODRUM'A DA SIÇRADI!
Tarih: 05/06/2018
Kaynak: Kent Haber
TAKSİCİLERİN YETKİ KAVGASI BODRUM'A DA SIÇRADI!
Bodrum’da bir acente aracını Uber zanneden taksi şoförlerinin araç sürücüsünü tartakladığı iddiasının ardından, yüzlerce VİP araç sürücüsü taksicilerle karşı karşıya geldi. Jandarma yolu kapadı, acente şoförleri dağ yolundan inerek taksi durağına ulaşınca ortalık bir anda karıştı.

İddiaya göre akşam saatlerinde Göltürkbükü mahallesinden yolcu alan Türsab üyesi ve taşıma belgesi olan bir VİP araç şoförü, Uber zannedilince taksiciler tarafından durdurularak tartaklandı. Olayın ardından yüzlerce acente aracı bölgede toplandı. Eylem yapmak için sokağa çıkan şoförler, Uber sistemine dahil olmadıklarını, yetki belgeleri olan taşıma araçları olduklarını söylemek için eylem yaptı. Torba mahallesinde toplanan guruba Polis müdahale etmek isteyince yüzlerce şoför, araçlarıyla arkadaşlarını tartaklayan Gölköy taksi durağına gitmek için yola çıktı. Yolun jandarma tarafından kapalı olduğunu öğrenen araç şoförleri istikametlerini değiştirerek Göltürkbükü mahallesine dağ yolundan taksi durağına ulaştı.

Olayın ardından jandarma dağ yolunu kapatarak lüks otellere giden taksileri geri çevirdi. Taksi içerisinde bulunan turistler taksilerde bekletildi. Acente araçlarının geliş güzergahına taksileri göndermeyen jandarma ekipleri, can ve mal tehlikeleri olduğu konusundan taksi şoförlerine uyarıda bulunuldu.

ORTALIK BİR ANDA KARIŞTI!

Dağ yolunu kullanarak taksi durağının önüne kadar gelen acente araçları, jandarma tarafından durduruldu. Şoförlerle konuşan jandarma ekipleri şoförleri sakinleştirmeye çalıştı. Yüzlerce aracın geldiğini duyan taksi şoförleri de taksi durağının önüne geldi. Bir anda birbirine giren taksi ve acente şoförlerini, Jandarma ekipleri ayırmakta güçlük çekti. Jandarma ekipleri kalabalığa silah kullanmak zorunda kalacağı uyarısında bulundu. Karşılıklı birbirleri ile söz dalaşına giren şoförleri sakinleştirmek ise Bodrum İlçe Jandarma komutanına düştü. İki tarafla da konuşan Jandarma komutanı olayları büyümeden engelledi.

TAKSİCİLER DURAKLARININ BASILDIĞINI İDDİA ETTİ

Torba Taksi Kooperatif Başkanı Yasin Algın, gazetecilere yaptığı açıklamada, amaç dışı taşımacılık yapan kişilerle ilgili sıkıntılar yaşadıklarını ifade etti.

Taksi esnafının mağdur edildiğini öne süren Algın, "Gölköy'de taksi durağında bir arkadaşımızla tartışmışlar, bugün de durağı kalabalık bir grup basmaya gelmişler. Biz Bodrum'da buna müsaade etmeyiz. Taksici esnafı burada yalnız değildir" dedi.

Algın, vergisini veren ve yükümlülüklerini yerine getiren taksici esnafının, evde ekmek bekleyen ailelerinin olduğunu dile getirdi.

Turizm taşıma şirketi yetkilisi Can Şenkal da Türkiye Seyahat Acentaları Birliğine (TÜRSAB) bağlı yolcu taşıma işi yaptıklarını, araçlarının tamamının belgeli ve yasal olduğunu belirtti.

Turizm taşımacılığı yapan bir arkadaşlarının darp edildiğini öne süren Şenkal, bunu gerekli yerlere iletmek için bölgeye geldiklerini ve amaçlarına da ulaştıklarını ifade etti.

Olayın ardından Gümbet dolgu alanı bölgesinde toplanan Acente şoförleri kendilerinin Uber sistemiyle alakalı olmadıklarını, belgeleri olan taşıma araçları olduklarını açıkladılar. Taksi şoförleri ise Bodrum merkeze konvoy halinde gelerek eylem yaptı.

BODRUM'DA UBER SİSTEMİNE KAYITLI YAKLAŞIK 150 ARAÇ VAR

Öte yandan İstanbul'da taksicilerle Uber sistemine kayıtlı araç şoförleri arasında zaman zaman şiddete varan tartışmalar sonrasında bir taraftan sistemin Türkiye'de durdurulması için dava açılırken, konuya müdahil olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, UBER uygulamasının bittiğini belirterek, "Bir de bu UBER muber diye bir şey çıkmış. O iş bitti. Artık böyle bir şey yok. Geçenlerde zaten Başbakanımız açıkladı. Taksicilik sistemimiz var. Nereden çıktı? Avrupa'da varmış. Bana ne Avrupa'dan. Kararını biz vereceğiz. Sayın Vali bütün yetki sizde, İçişleri Bakanlığımız talimatı verdi. Kusura bakmasınlar. Bunların üzerine trafik gidecek gereğini yapacak. Taksicilerimiz hakkını birilerine yedirtmeyiz" demişti.
Bodrum'da da sisteme kayıtlı yaklaşık 150 aracın faaliyet gösterdiği iddia ediliyor.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Bahri Erzen
05/06/2018
Uber
Ulusal basında UBER diye çıkan haber sizden neden bu şekilde çıkıyor Neden taşıma şirketi acenta vesaire diye çıkıyor acaba Çok merak ettim
bodrumfısıltısı48
05/06/2018
Çok Güzel
istanbul'un çomar taksicileri Bodrum'a da mı gelmeye başladı artık.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30