17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
MUMCULAR BARAJI'NDA SU TÜKENİYOR!..
Tarih: 31/05/2018
Kaynak: Kent Haber
MUMCULAR BARAJI'NDA SU TÜKENİYOR!..
Kış mevsiminde yağışların az olmasına bağlı olarak, yeraltı ve yerüstü su kaynakları ciddi oranda azalırken, barajlardaki su miktarı, kritik seviyelere düştü ve Mumcular Barajında 6 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Kış mevsiminde düşen yağış miktarının önceki yıllara göre az olması nedeniyle kuraklığın en çok etkilediği İllerden biri olan Muğla’da barajlar alarm veriyor. 30 yıldır Bodrum İlçesinde içme suyu kaynağını oluşturan Mumcular Barajında son 6 yılın en düşük su seviyesi ölçüldü. Bodrum’un genelini besleyen Geyik Barajında ise su seviyesi beklentilerin altında kaldı.

MUMCULAR BARAJI'NDA SU SEVİYESİ ÇOK DÜŞÜK!

Türkiye’nin en fazla yağış alan 2. ili konumundaki Muğla’da beklenen yağışların olmaması nedeniyle su kaynakları düşük seviyelerde kaldı. Yağış miktarının az olması özellikle Mumcular Barajını etkilerken, Geyik Barajı'ndaki su oranı da beklenin altında kaldı. Bodrum Yarımadası'nda yaşanan su sıkıntısına önlem olması için yapılan Mumcular Barajı'ndaki su seviyesi henüz yaz sıcaklıklarının kendini göstermemiş olmasına rağmen yüzde 17 olarak ölçüldü. Geçtiğimiz yaz aylarında su seviyesinin yüzde 5’lere kadar düşmesi nedeniyle baraj kapatılarak su alınamamıştı. 18 Milyon metreküp kapasiteli Mumcular barajında son 6 yılda su seviyesi hızla düşmeye devam ederken, bu yılda yüzde 17 ile kritik seviyelere gerilemiş oldu. Suyun yetersiz gelmesi halinde Bodrum İlçesinde su sıkıntısı çekilmemesi için önlemeler almaya devam eden Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından, İlçede açılan sondaj kuyuları ile su takviyesi yapılabileceği belirtildi.

GEYİK BARAJI'NDAKİ SU SEVİYESİ DE BEKLENTİLERİN ALTINDA!

Bodrum'un neredeyse tamamının içme suyu ihtiyacını karşılayan 40 milyon metreküp kapasiteli Geyik Barajında da su seviyesi kritik seviyelere geriledi. Barajda su oranı yüzde 64 olarak ölçüldü. Geyik barajının Haziran ayı doluluk ortalamaları ise; 2012 yılı yüzde 95, 2013 yılı yüzde 91, 2014 yılı yüzde 63, 2015 yılı yüzde 93, 2016 yılı yüzde 56, 2017 yılı yüzde 44, 2018 yılı Mayıs ayında yüzde 64 olarak ölçüldü. Önümüzdeki günlerde yaz sıcaklıklarının ve su kullanımının artacak olması nedeniyle 2018 yılı su seviyelerinin oldukça düşeceği belirtiliyor.

BAŞKAN GÜRÜN: "SUYUMUZU DAHA DİKKATLİ KULLANMALIYIZ"

Barajlardaki su seviyelerinin düşmesi nedeniyle vatandaşları su sıkıntısı yaşamaması için önlem almaya devam ettiklerini belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Biz yaz aylarında vatandaşlarımızın en önemli yaşam kaynağı olan suyu kesintisiz olarak sağlamak için, gerek sondaj kuyusu açma gerek yeni su kaynaklarını şebekeye kazandırmak gibi birçok çalışma yapıyoruz. Ancak burada su sıkıntısı çekmemek için vatandaşlarımıza da büyük görevler düşüyor” dedi.

Başkan Gürün, gereksiz su kullanımı ve özellikle bahçe sulamalarının önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Barajlarımızdaki su seviyesi çok kritik seviyelere geriledi. Bu nedenle suyun değerini daha çok bilmeliyiz. Su tasarrufu yaparak sorunsuz bir yaz sezonu geçirebiliriz. Kırsal yerleşimin çok olduğu ilimizde şebeke suyundan bahçe sulaması yapılmamasının önüne geçerek su kaynaklarımızda büyük bir tasarruf sağlayabiliriz. Boşa akıtılan her damla başka bir vatandaşımızın su sıkıntısı yaşamasına neden olacaktır. Bu bilinçle suyu daha dikkatli kullanmalıyız” diye konuştu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
erol börtlüce
31/05/2018
Mumcular barajı
Suyu dikkatli kullanın demeden önce kaçak su kullanları yakalayın

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30