17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
KERKÜK TÜRKÜLERİNİ SESLENDİRDİLER
Tarih: 31/05/2018
Kaynak: Kent Haber
KERKÜK TÜRKÜLERİNİ SESLENDİRDİLER
Bodrum Halk Eğitimi Merkezi Türk Halk Müziği Korosu, düzenlendikleri konserde Kerkük Yöresi Türkülerini seslendirdi.

Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Bodrumluların yoğun katılım gösterdiği konserde 33 kişiden oluşan koro, Türkü ziyafeti sundu. Konsere, ‘Altın Hızma Mülayim’ adlı Türkü ile başlayan koro, ‘Kalenin Dibinde Bir Taş Olaydım’, ‘Evlerinin Önü Yonca’, ‘Yıktılar Kalamızı’, ‘Kerkük Zindanı’ gibi sevilen Kerkük Türkülerini seslendirdi.

Konser öncesi Kent Haber’e konuşan Bodrum Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Ünal, bu konserde Kerkük Yöresi Türkülerini seçme nedenlerini şu sözlerle anlattı:

“Koromuzla bu yıl yaptığımız çalışma biraz temalı bir çalışma oldu. Arkadaşlarımız Kerkük Yöresi Türkülerini icra etmeye çalıştı. Niçin Kerkük Yöresi; Kerkük, malumunuz bin yıl Türk toprağıydı. Selçukluların Tuğrul Bey’le beraber Irak topraklarına yerleşmesi sonucunda Kerkük bir Türk ili haline gelmiştir. 1915’te Birinci Dünya Savaşı’nda bu topraklar bizim elimizden peyderpey çıkmıştır. O bin yıllık süreç içerisinde oradaki kültürel değerlere baktığımızda hanıyla, kervansarayıyla, köprüsüyle, mimarisiyle bir Türk yurdudur. Şu an itibariyle yurtdışında kalmış bir toprağımız. Orada icra edilmiş olan Türkülerimizi gündeme getirmek suretiyle o bölgede yaşayan Türkmen kardeşlerimize de dikkat çekmek istedik. İnşallah bu çalışmamız amacına ulaşacaktır.”

Konserde, koronun seslendirdiği Türkülere katılımcılar da eşlik etti.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30