17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
KRAL ABDULLAH'IN MİLYONLUK YATI BODRUM'DA YENİLENDİ...
Tarih: 30/05/2018
Kaynak: Kent Haber
KRAL ABDULLAH'IN MİLYONLUK YATI BODRUM'DA YENİLENDİ...
Umman Sultanı Kâbus bin Said bin Teymur tarafından Ürdün Kralı 2’inci Abdullah'a hediye edilen 100 milyon dolar değerindeki ahşap yat Bodrum’a geldi. 240 günde bakım ve onarımı yapılan yat ihtişamı ve görkemi ile kendine hayran bıraktı.

Bodrum’da yaklaşık 8 ay boyunca bakım ve onarımı yapılan Ürdün kralı 2’inci Abdullah’ın el yapımı ahşap yatı denize indirildi. 44 metre uzunluğunda ve yaklaşık 100 milyon dolar değerindeki “Almasarrah” isimli yat ihtişamı ile göz doldurdu. Tamamen el işçiliği ve ahşap oyma sanatı ile yapılan yatın bakımları Ağanlar tersanesinde 240 günde tamamlandı.

Ahşap yat ve guletlerin anavatanı olan Bodrum’da yat ustaların eline teslim edilen yat için Ağanlar personeli Ürdün’e giderek deniz yolu ile yatı Bodrum’a getirdi. 15 Temmuz 2017’de Bodrum’a gelen yatın bakım ve onarımı için gece gündüz çalışan ekipler, yaklaşık 240 günde kralın yatını baştan aşağı yeniledi. 10 yıllık bakımı yapılan yatı görenler ise hayran kaldı.

Bakım ve onarımı tamamlanan ahşap yat denize indirildi. Ustalar tarafından titizlikle incelenen yatın son rötuşları yapıldıktan sonra Türk kaptan ve 12 personeli ile birlikte Ege ve Akdeniz’i geçtikten sonra Kızıldeniz’e ulaşan ekip, 5 gece 6 gün yolculuk yaptıktan sonra yatı yetkililere teslim etti.

Umman’da üretilen ve 44 metre uzunluğundaki “Almasarrah” isimli yatın tamamen ahşap, kullanılan malzemenin ise Birmanya tikinden olduğu ifade edildi. Değeri 100 milyon doların üzerinde olan yatın Umman Sultanı Kâbus bin Said bin Teymur tarafından Ürdün Kralı 2’inci Abdullah'a hediye edildiği öğrenildi. Dünyanın en pahalı ahşap yatlarından biri olan “Almasarrah”’ın iç kısım özellikleri ile ilgili ise bilgi verilmedi.Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30