17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
ÇEVRE YOLU PROJESİNE KARŞI ÇIKTILAR!
Tarih: 28/05/2018
Kaynak: Kent Haber
ÇEVRE YOLU PROJESİNE KARŞI ÇIKTILAR!
Bodrum'da özellikle yaz aylarında yaşanan trafik sorununu çözmek için Karayolları tarafından Torba ile Ortakent-Yahşi Mahalleleri arasında yapılması planlanan ve 5 tünel ile geçilmesi düşünülen 18 kilometrelik karayolu, doğa, tarih, kültür, ekoloji katliamı ve göçe yol açacağı gerekçesiyle tepkiye neden oldu. Sivil toplum kuruluşları yeni yol yapılması yerine mevcut yolların rehabilite ve modernize edilmesi görüşünde birleşti.

Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü, Bodrum'da yaz aylarında trafik sorununu çözmek amacıyla Torba Mahallesi ile Ortakent-Yahşi Mahahesi arasında yapılması planlanan 18 kilometrelik karayolu projesini görüş almak için bir süre önce Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na gönderdi. Torba Kavşağı, Pedasa Antik Kenti, Tırman Dağı, Çırkan Dağı güzergahı üzerine yapılacak ve 5 tünelle geçilecek yol projesi, sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden oldu. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu Bodrum Ulaşım Komisyonu, İnşaat Mühendisleri Odası Bodrum Temsilciliği'nde düzendiği basın açıklamasıyla projeye tepki gösterdi. Basın açıklamasını İnşaat Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi İlhan Özyiğit yaptı.

'YARIMADANIN KALBİNE HANÇER GİBİ SAPLANACAKTIR'

Ulaşım politikasının insan ve yük taşımacılığında toplu taşıma sistemine dayalı olarak değil, araçların taşınmasına göre geliştirildiğini ve ilçede araç sayısı arttıkça yeni yolların yapılmasının gündeme geldiğini belirten Özyiğit, "Yakın zamanda Torba ile  İslamhaneleri arasında, Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü tarafından çevre yolu için 3 alternatifli güzergah belirlenmiştir. Müdürlüğün, Bodrum Belediyesi ve Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan, yapılması düşünülen çevre yollu ilgili görüş istemesi ile TMMOB olarak yapılan çalışmadan haberdar olunmuştur. Bu projenin bir değil birçok açıdan Bodrum Yarımadası'na zararı olacaktır. Yarımada'nın kalbine bir hançer gibi saplanacaktır. Öncelikle, önerilen alternatifli çevre yolu projesi ile ilgili planlama, Aydın, Muğla, Denizli 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı ve Muğla 1/25 bin ölçekli Nazım İmar Planları'nda yer almamaktadır. Önerinin üst ölçekli planların ilke ve stratejilerine uygunluğu tartışmalıdır" dedi.

'ANTİK KENTİN İÇİNDEN GEÇECEĞİ GİBİ GÖÇÜ DE ARTTIRACAKTIR'

Yeni yapılacak karayolu projesinin yaratacağı sıkıntıları haritalar üzerinde anlatan Özyiğit, "Önerilen alternatifli yol güzergahının önemli bir bölümü, doğal ve arkeolojik sit alanlarından geçmekte olup, korunması gerekli kültür varlıkları, doğal zenginlikler, orman alanları, yaban hayatı, endemik bitkiler, su ve hava kalitesi geri dönülemez şekilde tamamen yok olacaktır. Böylelikle, bölgenin doğal hayatı ve canlı varlıklarının yok olması, ekosisteme önemli ölçüde zarar verecektir. Bu proje ile Bodrum Yarımadası'nda son kalan doğal, kültürel ve biyoçeşitlilik açısından değerli bir alan yok edilerek, yaşam kalitesi kadar, turizm potansiyelini de baltalayacağı kesindir.  Önerilen alternatifli çevre yolu projesi ile belirlenen güzergahın oluşumundan sonra çevrede yapılaşma baskısı kaçınılmazdır.Bu proje ayrıca, zaten had safhada olan Bodrum'a göçü daha da artıracaktır. Bu nedenle önerilen çevre yolu projesinden kamu yararı açısından vazgeçilmelidir. Böylelikle çevre yolunun ilçemizde oluşturacağı çevre katliamı önlenmiş olacaktır" diye konuştu.

'YENİ YOL YERİNE MEVCUT YILLAR REHABİLETE EDİLMELİ'

Mimarlar Odası Bodrum Temsilisi Gamze Türk de yeni yolların açılması yerine halen kullanılmakta olan yolların rehabilite ve modernize edilmesi ile Yarımada'nın kurtarılabileceğini söyledi. Türk, çözüm önerilerini ise "Özellikle durma aşamasına gelen, Ortakent- Yalıkavak güzergahındaki bölünmüş duble yol çalışmasının, acilen eksikliklerinin giderilerek bitirilmesi önceliğimiz olmalıdır. Torba Kavşağı - Gündoğan Karayolu mevcut durumda tek geliş-gidiştir. Bu güzergah da Bodrum Yarımadası mevcut ulaşımını olumsuz etkilemektedir. Bu yolunda, kamulaştırması yapılarak, duble yola çevrilmesi önceliğimiz olmalıdır. Yokuşbaşından - Ortakent Kavşağı'na kadar olan kısımda, servis yolların açılması, kamulaştırılan ancak işletmelerin işgali altında olmaları sebebiyle açılamayan alanların açılması ve bu arada yer alan 6 kavşağın (Emniyet, Lise, Bodrum Devlet Hastanesi , Gümbet, Bitez ve Ortakent Kavşakları) Karayolları trafik kurallarına göre yeniden düzenlenmesi önceliğimiz olmalıdır. Ulaşım sorununun çözülmesi için kapsamlı bir ulaşım planı ve başka alternatifler düşünülmeli, bu bağlamda, bir çevre yolu projesinden çok, ulaşım politikasının  oluşturulması önceliğimiz olmalıdır" dedi.

Ulaşım sisteminin doğru olarak saptanmasının, sürdürülebilir bütüncül bir ulaşım ve taşıma politikası oluşturulması ile mümkün olabileceğinin dikkate alınması gerektiğini de vurgulayan Türk şöyle devam etti:

"Yapılacak olan çalışmada, ilçemizdeki TMMOB'a bağlı meslek örgütlerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve  üniversitelerin ilgili bölümlerinin, görüşlerinin alınması önceliğimiz olmalıdır, Bu konu ile ilgili görüşlerimizi bildirdik, yapımında ısrar edilmesi halinde Bölge İdare Mahkemesi'ne giderek projenin iptalini isteyeceğiz."

PROJE İÇİN ÇALIŞTAY VE PANEL DÜZENLENECEK

Özyiğit, yeni karayolu projesinin tüm Bodrumlular ile paylaşılması için önümüzdeki Haziran ayında panel, Temmuz ayında ise geniş kapsamlı çalıştay düzenleyeceklerini, konuyu bilimsel açıdan masaya yatıracaklarını kaydetti.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
MEHMET Ö.
11/06/2018
Bir Bodrumumuz var
Bodrum bu hızla yapılaşmaya devam ettiği sürece mevcut yol/yollara alternatif üretilmek zorunda. Öncelikle tavsiye edilen mevcut yol üzerindeki kavşakların rehabilite edilmesi bir yöntem tabiki. Ancak, mevcut yol güzergahı kullanılmaya devam ettikçe büyük tırlar, kamyonlar, otobüsler şehir merkezinden geçmeye devam edecek. Bu durum turizm markası dediğimiz Bodruma ne kadar uyuyor. Örnek. Antik Tiyatro'da konserler oluyor, ama önündeki yoldan kocaman tırlar, kamyonlar, otobüsler geçiyor. Hem görüntü ve ses kirliliği hem güvenlik riski. Belki de aslında o yolu tamamen kapatıp Bodrum liman, kale, tiyatro, myndos, mozole devamında sanayi sitesi altındaki tarih (belki bir gün ortaya çıkarılabilirse) yürüyüş yollarıyla bağlanıp gerçek turizm yapabiliriz. Kısacası Bodrum merkezden büyük araçların geçmesi bence doğru değil. Başka bir güzergahtan yol yapımı yeni inşaat alanları yaratarak şehirleşmeyi daha da arttıracak. Bu endişeler de doğru. Ne yapılabilir peki? Bodrum bu hızla şehirleşmeye, göç almaya devam ederse en fazla 5 yıl içerisinde yaşanılabilir yer olmaktan çıkmış olacak. Keşke yarımada özel statüye alınıp inşaat sınırlandırılabilse...
Ender Güzey
08/06/2018
TRAMVAY TEK ÇÖZÜM
Tramvay Tramvay ve Tramvay yarımada ring sistemi !!! Başka bir çözüm yok. Neden bunu kavrayamadınız bir türlü anlamıyorum !!!
ali kanber
28/05/2018
GEREKLi BENCE
Bu haberi gördüğümde bu projeyi 5 yıl önce dile getirdiğimi dün gibi hatırladım ne yalan söyleyim üzüldümde mevcut yollarımızı nekadar elden geçirsekte Turgutreis ve ortakent güzargahına direk geçiş yapacak sürücüleri rahatlatmıyacaktır. Bodrumun nüfus artışını ve yazlıkçı ve tatil için gelen nüfus oranını göze alırsak kesinlikle çevre yolu yada tünel şartı göz ardı edilemez bir gerçektir. Bu sebepten tam 5 yıl önce torba istikametinden ortakentte yeni yapılmakta olan devlet hastanesi civarına tekabul edecek en kısa noktadan tünel açılması gerektiğini ancak bu şekilde şehir içi trafiğinin hafifletileceğini arkadaşlarımla ve bazı yönetimsel toplantılarda dile getirdik kara yolları böyle bir projenin gerekliliğini sanırım oldukça geç idrak etmiş.Ama iş işten geçmek üzere hergün yeni planlar yeni binalar yapılmakta ve güzergah çok kısa sürede projeyi engelleyecek düzeyde tıkanacaktır .Bence sivil toplum kuruluşları gerekli olanı görmemektedir.itiraz etmekle ileriye dönük rahatlatma planını iyice uygulanamaz hale getiriyorlar.Bence tünel sayısı azaltılıp daha kısa bağlantılarla uygulanabilir ayrıca torba tarafından açılacak olan güney yamacında aşırı düzeyde yerleşim yeri mevcut değildir.Mevcut yolları ancak viyadük usulü sistemlerle aşabilirler buda bodrumun mimarisine doğasına aykırıdır. Diğer türlü yol kenarı isletmeler diğer plana oranla daha çok mağdur olacak birçok mahkeme açılacak çözüm başka baharlara kalacaktır.Amaç günü kurtarmak değil geleceği kurmak ve kurtarmak olmalıdır .Sivil toplum kuruluşları bence bunu bir gözden geçirsin tekrar. Ben bir vatandaş olarak 38 yılımı verdiğim memleketimde trafik sorunu çekmek istemiyorum açıkcası kimseyi zorla davet etmesekte gelenide zorla kovamıyorsak çözüm üretmeliyiz diyorum.
Barış ÖZALTIN
28/05/2018
Enteresan.
Hangi akla hizmet dönel kavşak yaptığınız o kavşaklar yerine Torba'daki gibi battı çıktı yapsanız hiç yeni tüneller açmak v.b şeyler için uğraşmanıza gerek kalmayacak. Boşuna harcanan paralar başka hiç birşey değil.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30