17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
USTA GAZETECİNİN BODRUM FERYADI...
Tarih: 17/05/2018
Kaynak: Kent Haber
USTA GAZETECİNİN BODRUM FERYADI...
Yaşamını Bodrum'da sürdüren usta gazeteci Can Pulak, Bodrum'un yaşadığı sorunlarla ilgili çarpıcı bir yazı kaleme aldı. Yazısında göçten altyapıya, trafikten çöp sorununa kadar günlük hayatta karşımıza çıkan birçok sorunu gündeme taşyan usta gazetecinin Bodrum'a dair gözlemleri şöyle;

"Bodrum’da çok şeye üzülmeye başladım. Hangi birini sayayım, şaşırdım doğrusu. Gerçi Bodrum artık, kendi halinde bir sayfiye kenti olmaktan çıktı, tam bir büyükşehir görüntüsüne büründü.

İnanılmaz bir göç alıyor Bodrum. Istanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde yaşamaktan, problemleriyle boğuşmaktan yorgun düşenler, Anadolu’nun varlıklı aileleri, Doğu ve Güneydoğu’nun işsiz gençleri akın akın gelip yerleşiyorlar kente. Nüfusu kısa zamanda ikiye katlandı desem inanın lütfen. Bu gidişle daha da artacak gibi görünüyor. Hiçbir önlem, hiçbir çözüm düşünülmüyor çünkü. Elini kolunu sallayan, bavulunu kapan, eşyasını kamyona yükleyenler, soluğu sorunsuz Bodrum’da alıyorlar.

Memlekette hürriyet var,seyahat hürriyeti var, dilediğin yere yerleşme hürriyeti var. Doğru ama, acaba Bodrum bunun için doğru adres mi? Bodrum’un yetersiz altyapısı yıllardır mevcut nüfusa yetmezken, bugün önlenemez bir kalabalığın ihtiyaçlarına da cevap vermeye çalışıyor. Sorunlar giderek büyüyor, problemler giderek şişiyor, şikayetçi sayısı da nüfusa paralel olarak artıyor.

Çıkarılan büyükşehir yasası, Bodrum’un canına okudu. İhtiyaçları karşılayacak para yok, imkan yok, bunlara bir de cılız çekişmeler ve beceriksizlikler eklenince, Bodrum kelimenin tam manasıyla (sahipsiz) kaldı.Yıllardır çöp sorunu çözülemiyor, çöplükte çıkan yangınların zehirli ve kanserojen dumanını solumak zorunda kalıyor halk ve turistler. Dağ taş inşaat dolu, herkes betona çevirmek için yarışıyor Bodrum’u. Millet bir daha yapamam korkusuyla ve seçimden de yararlanarak, kazma küreğe saldırdı. Hala temeller atılıyor, hala arsalar ve binalar peynir ekmek gibi satılıyor. Hani İstanbul’da inşaat krizi var ya, burada aksine inşaat ve müşteri bolluğu görülüyor. Şehir içinde kiralar 2500-3000 lirayı buldu. Tam bir cazibe merkezi..

Ama altyapı bir felaket, yollar dar ve yetersiz, üstelik bakımsız da… Belediyenin dar ve kısıtlı imkanı onarıma ve asfaltlamaya yetmeyince, şehiriçi yolları Kağızman’dan da beter. Öyle yamalı ve bakımsız yollar, Anadolu’nun en eski kasabalarında bile kalmadı. Bazı dış ve çevre yolları Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından iyi kötü yapıldı. Ama şehiriçi yollarına Bodrum belediyesinin parası yetmiyor işte. Oysa turizm sezonu açıldı bile ve gelen haberlere bakılırsa inşallah bu yıl güzel ve verimli bir sezon geçireceğiz. Bu durumda devletin Bodrum’a tüm gücüyle yüklenmesi ve Bodrum Belediyesinin elini kolunu bağlamaması lazım…

Trafik ve otoparkların içler acısı durumu da, kentte yaşayanları iyice zorluyor. Trafik daha şimdiden tıkanmaya ve Istanbul’a benzemeye başladı. Otopark meselesi ise tam bir kepazelik. Artık saatlik ücret alıyor otoparkçılar, istedikleri fiyatı da çekiyorlar. Herkes çok şikayetçi, üstelik Belediye’nin yetersiz otoparkları da fiyatlarda yarışıyor özellerle. Bir diğer şikayet konusu ise umumi tuvaletler… Belediye buralardan 1,5 - 2 lira alıyor. İşçisi var, işsizi var, parasızı var, çoğu duvarlarda, sokaklarda görüyor ihtiyaçlarını.

Örneğin Bodrum pazarındaki esnaf, günde 10 liraya yakın tuvalet parası öder mi? Ne yaptıklarını görmek isteyenler, pazarın altındaki otoparka bir göz atsınlar yeter. Belediyenin Halk minibüsleri de pahalı, özellerden 50 kuruşa ucuz belediye otobüsü ve minibüsü olur mu? Bunlar toplu taşıma hizmetleri, kamu hizmetleridir yani… Bunda kar düşünülür mü? Bodrum’un çalışan kesimi ve işçileri, otobüs ve minibüslere gidiş geliş yaklaşık 10 lira ödüyorlar. Yalıçiftlik ve Turgutreis’ten gidip gelenler, ayda 300 liraya yakın yol parası ödemek zorunda kalıyorlar. Ayda kaç para kazanıyorlar ki, bu parayı ödesinler?

Aksayan hizmetler için herkes Bodrum Belediyesini suçluyor. Gerçi Belediyenin de kusurları yok değil ama, kusurun ve ihmalin büyüğü Muğla Büyükşehir belediyesinde. Üstelik de aralarında üzücü bir çekişme de olunca, olan Bodrum halkına oluyor. Hazır turizm sezonu açılmışken, Muğla’nın Bodrum’a tam bir destek çıkması lazım.

Türkiye’nin turizm incisi ve ülkemizin gözbebeği Bodrum, ülkeyi Ankara’dan yönetenlerin de (buradan oy alamadıkları için) tam bir ilgisizlik ve hışmına uğramış durumda. Her yıl devlete turizmden 1 milyar dolar kazandıran bir yere yapılan haksızlıklar reva mı?Kararını siz verin değerli okuyucularım….

Hem bu ilin milletvekilleri yok mu? Bodrum Muğla’ya bağlı değil mi? Onlar ne yapıyorlar peki? Elele verip Ankara’da mücadele etseler, Bodrum’un çözüm bekleyen pekçok sorununun halledilmesini kolaylaştırırlar. Öyle değil mi? Telefonlara bayram, kandil, mevlüt, analar-babalar gününü kutlayan mesajlar atıp duracaklarına, biraz da bu işlere baksalar ya…"
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
MUHAMMED
21/05/2018
Bodrumu Bodrumlu Yönetmicek
Bu kadar basit, yoksa belediye ekmek kapısı olur herkes için
BEGONVIL
21/05/2018
DIPSIZ KUYU
TAKILDIGINIZ NOKTALAR COK DOGRU VE COK HAKLISINIZ FAKAT BODRUMUN SORUNLARI VE YANLIS YONETIMI + SECMEN KITLESININ TUTULMUS AKILLARI BIR KOSE YAZISIYLA ANLATILMAYACAK KADAR UZUN VE DERIN KONULAR...
MEHMET
21/05/2018
Bir Bodrummuz var
Bodrum nüfusu tabelada 165 bin kişi, 2017 personel gideri toplam 54,523,492 TL; Tabelada nüfusu 300 bin kişi olan Alanya'nın 2017 personel gideri toplam 37,090,727.
alpertunga
21/05/2018
bütçe
iyi güzelde hiç değinilmeyen konu şu..Bodrum belediyesinde personele ayrılan bütçe %80 lerde aynı ölçekteki bir fethiye belediyesinde kaç acaba?belediyeyi bir siyasi ekmek kapısı olarak görüp vatandaşa hizmet belediyeciliğini tamamen terk edip belediyeye doldurulan danışman ,koordinatör adı altındaki siyasi kadrolara hizmet belediyesi olmuş.
Hasan Kırtışan
19/05/2018
Yazı Hk.
Üstada tamamen doğru ve düz anlatmış daha iyi şekilde anlatılamaz dı. Hepsine katılıyorum.
Mehmet
18/05/2018
Bir Bodrumumuz var
Ayrıca bir şeyi daha ilave etmek istiyorum. Bodrum Muğla'nın en büyük ilçesi, en marka ilçesi fakat ankara'da bir milletvekili yok. Bu dönem de tren kaçmak üzere ama Bodrumu sahiplenen, Bodrumu düşünen, Bodrumla yaşayan, vizyon sahibi kendi çıkarını değil, gelecek dönem kaygısı olmayan bir veya birkaç milletvekili çıkarması gerekiyor.
Mehmet
18/05/2018
Bir Bodrumumuz var
Bodrum'un gelecek yıl yapılacak olan yerel seçimlerde çok doğru karar vermesi gerekiyor. Bodrum'un sorunları yığılmış, alt yapı, üst yapı, kalite, vizyon v.s. Öncelikle partilerin bu sorunları çözebilecek doğru adaylarla ortaya çıkmaları gerekiyor ve 24 Haziran'da Ankara'da kim iktidar olursa Bodrum ve Muğla'da da yerel iktidarın o partiden olması gerekiyor. Bu yığılmış sorunların başka çözümü yok.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30