17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
GÜNEY AFRİKA’DA ÜRETİLEN ZEYTİNYAĞLARINI TATTILAR
Tarih: 16/05/2018
Kaynak: Kent Haber
GÜNEY AFRİKA’DA ÜRETİLEN ZEYTİNYAĞLARINI TATTILAR
Bodrum’da, Güney Afrika’daki 5 farklı üreticinin zeytinyağları için bir tadım etkinliği gerçekleştirildi. Beş yıldır Konacık'ta faaliyet gösteren, butik zeytinyağların tadım yapılarak satıldığı 'Zeytinlik' adlı işletmede yapılan etkinlik oldukça ilgi çekti.

Şirince’de zeytinyağı üretip Almanya’da pazarlamasını yapan ve aynı zamanda “Zeytini Kuşlar Diker” kitabının yazarı Ayşe Aktül Schafer, eşi Bernd Schafer ve kızı Selin Schafer ile birlikte bir ay boyunca Güney Afrika’da kalıp, oradaki zeytin türleri, üretimi ve zeytinyağının çıkarılma aşamalarını inceledi.

Oradaki üreticileri Türkiye’ye davet eden Schafer, amaçlarının zeytinin anavatanı olan Türkiye ile zeytinin yeni dünyası Güney Afrika’yı biraraya getirmek, iki ülke arasında bilgi alış verişinde bulunmak ve zeytinyağı turizmini Ege ve Bodrum’a kazandırmak olduğunu ifade ediyor.

Schafer ailesi Güney Afrika’dan gelirken 5 farklı üreticinin zeytinyağlarını Bodrum’a getirdi. Zeytindostu Genel Sekreteri Atilla Totoş ve derneğin Muğla temsilcisi Feridun Kaykı ile zeytinyağı meraklılarının katılımı ile bir tadım etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte Zeytinyağı Tadım Uzmanı Serdar Öçten Ünsal, katılımcıları tadımın nasıl yapılacağı ile ilgili yönlendirmelerde bulundu.

Güney Afrika’ya yaptıkları gezi hakkında basın mensuplarına bilgiler veren Ayşe Aktül Schafer, şunları dile getirdi:

“Zeytini Kuşlar Diker kitabımı yazarken, Dünyadaki zeytin bahçelerini ve zeytin yetiştiricisi ülkeleri merak ettiğim için araştırmalarım sonucu bir çok ülkeye gittim. Güney Afrika sırası bu yıldı. Eşim ve kızımla birlikte Cape Town’a uçtuk. Orada kiraladığımız bir araba ile Akdeniz iklimine çok uygun olan o bölgedeki geçmişi 25 yıl olan zeytinliklere gittik, zeytin ağaçlarının türlerini inceledik, zeytin üreticileri ile konuştuk ve zeytin hasadına katılıp zeytinyağının çıkarılmasına şahit olduk. Oradaki 36 butik üreticinin biraraya gelerek kurduğu Güney Afrika Zeyti Derneği’nin başkanları ile tanıştık. Onları Türkiye’ye davet ettik. Bu yıl Ekim-Kasım ayında Türkiye’ye gelecekler. Bizi ziyaret edecekler, zeytinin anavatanı Türkiye’yi tanıyacaklar. Biz de onları buradan bir grupla ziyaret edeceğiz ve buradaki arkadaşları Güney Afrika’daki zeytincilerle tanıştıracağız” dedi.

Güney Afrika’dan gelirken tanınmış 5 üreticinin zeytinyağını getirdiklerini anlatan Ayşe Aktül Schafer, şunları söyledi;

“Ancak bu zeytinyağları 2017 yılında, geçtiğimiz yıl üretildi. 2018 yılının zeytinyağını yeni ürettiler. Kimyasal ve duyusal analizlerini aldıktan sonra şişeleyecekler. Şişeleyecekleri bu zeytinyağları ile Türkiye’ye gelecekler. Oraya zeytini İtalyanlar götürmüş. Bahçelerinde 8 İtalyan cinsini üretiyorlar. İlk getirdikleri fidanlarla özel fidancılık okulu kurmuşlar, 5 milyon ağaca ulaşmışlar. Onların kullandıkları makineler İtalyan makineleri. İyi üreticilerle karşılaştırdığımızda zeytinyağı üretimi burası ile hemen hemen aynı” dedi.

Schafer son olarak “Bu etkinliklerle Bodrum’a zeytinyağı turizmi kazandırmak istiyoruz” diye konuştu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30