17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BODRUM’DA GELECEĞİMİZ TURİZM PANELİ
Tarih: 15/05/2018
Kaynak: Kent Haber
BODRUM’DA GELECEĞİMİZ TURİZM PANELİ
Bodrum’da özel bir banka ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) işbirliği ve Bodrum Otelciler Derneği(BODER)’nin katkıları ile “Geleceğimiz Turizm” başlıklı bir panel gerçekleştirildi.

Ramada Otelde gerçekleştirilen panele, TÜROFED Başkanı Osman Ayık ve BODER Başkanı Halil Özyurt’un da aralarında olduğu çok sayıda turizmci katıldı.

Turizmin ekonomi, çevre ve dijitalleşme yönünden ele alındığı programda Akbank'ın genel müdürü Bülent Oğuz, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Gulet Turistik ve Magic Life Kurucusu Cem Kınay, TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ozan Acar ve Atılım Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. İbrahim Birkan konuşmacı idi.

Panelde konuşma yapan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, ülkemizin 2017 yılında cari açığın yüzde 40'tan fazlasını turizmden elde ettiği gelirlerle kapattığını ifade ederek "Türkiye, 150-160 milyarlık ihracat yapabilmek için, yaklaşık 100 milyarlık mal ithal etmek zorunda. Bizim sektörümüzde böyle bir şey yok. Biz ürettiğimiz hizmetin yüzde 96'sını tamamen bu ülkenin kıymetlerinden, değerlerinden yapıyoruz. En önemlisi de iş gücüyle, emeğiyle yapıyoruz. Türkiye'de bizim sektörümüz istihdamda yüzde 13'lerin üzerine çıkıyor. Biz 32 milyar dolar gelir elde ediyorsak, bunun yüzde 96'sı bu ülkenin kendi kaynaklarıyla yarattığı bir şeydir. Bu sektör Türkiye'deki katma değeri en yüksek stratejik sektörlerden bir tanesidir” dedi.

2018 yılının turizm açısından çok iyi başladığını ifade eden Osman Ayık, “2018 yüzde 30'luk bir artışla başladı. Nisanda bu tempo artarak sürüyor. Mevsimsellik bizim sektör için çok önemlidir. Dünyadaki toplam seyahatlere bakıldığında bunun yüzde 53'ü tatil amacıyla yapılıyor. Dünyada en çok tatile çıkan kitle, Kuzey yarım küre” diye konuştu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
MEHMET Ö.
17/05/2018
Kırmızı
Haberde bankanın adı neden yok? Ayrıca banka yetkilileri hiç açıklama yapmamış mı? Turizme nasıl bakıyorlar, nasıl destek verecekler, bu yıl, sonraki yıllar neler öngörüyorlar? Bir de kocaman Bodrum'da 30 kadar mı turizmci var?

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30