17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
MİMAR SİNAN’IN SU YAPILARINA KATKILARI ANLATILDI
Tarih: 13/05/2018
Kaynak: Kent Haber
MİMAR SİNAN’IN SU YAPILARINA KATKILARI ANLATILDI
Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği, Mimar Sinan’ın ölümünün 430. Yılı dolayısıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyor. Bu etkinlikler kapsamında Mimar Sinan’ın su yapılarına katkıları ve onun eseri olan Avasköy Su Kemeri üzerine söyleşi gerçekleştirildi.

Bodrum Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen söyleşinin konuşmacıları mimarlar Çıngı Salman ve Nurçe Salman idi. Söyleşi öncesi Kent Haber’e bilgiler veren Çıngı Salman, şunları söyledi;

"Bugün Mimar Sinan’ın eseri olduğunu düşündüğümüz 16. Yüzyıl yapısı olan Avasköy Kemeri’nin inşa aşamalarını ve yapım tekniklerinden bahsedeceğiz. Sinan öncesi dönemde İstanbul’daki su yapıları, bu su yapılarının potansiyeli, Sinan’ın su yapılarına katkıları ve Avasköy Kemeri ile sunuşu tamamlayacağız. Bu kemerin Süleymaniye Camii’ne su getirmek üzere yapıldığı bilinen kemer 1559 yılından önce yapıldığını kaynaklardan biliyoruz. 500-600 yaşında bir kemerden bahsediyoruz. Sinan’ın Avasköy Kemeri’ne benzer yapıları da var. Mesela Uzun Kemer buna bir örnek. Hem yapım sistemi olarak hem de kullanılan malzeme olarak birebir benzer. Zaten Tezkiretü’l Bünyan’da bu benzerliklerden de bahsediliyor."

Söyleşinin başında kısa bir konuşma yapan Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği Etkinlik Komisyonu Üyesi Akın Rüştü Fetvacı, temsilcilik olarak Mimar Sinan Haftası’nda çeşitli söyleşiler gerçekleştirdiklerini, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yaparak okullarda mimarlık mesleği ve Mimar Sinan’ı anlattıklarını söyledi.

Mimar Nurçe Salman, Roma, Bizans ve Osmanlı’nın Mimar Sinan dönemine kadar olan su tesislerinin yapısını anlattı. Mimar Çıngı Salman da Avasköy Su Kemeri ve Mimar Sinan’ın su yapıları katkıları üzerine detaylı sunum yaptı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30