17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
GÜNÜMÜZDE BİR YETİŞKİN YETİŞTİRMEK...
Tarih: 12/05/2018
Kaynak: Kent Haber
GÜNÜMÜZDE BİR YETİŞKİN YETİŞTİRMEK...
Tıp Doktoru ve Yazar Erdal Atabek, Bodrum'da verdiği “Günümüzde Bir Yetişkin Yetiştirmek” konulu seminerde çocuk yetişmekle ilgili çok önemli bilgiler paylaştı.

Bodrum Marmara Koleji'nin konuğu olarak Bodrum’a gelen ve kolejin Kültür Merkezinde gerçekleşen “Günümüzde Bir Yetişkin Yetiştirmek” konulu seminerde konuşan Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Doktor Erdal Atabek, “Çocuğunuza 3 yaşında sorumluluk vermezseniz, onun 15 yaşında odasını toplamasını beklemeyin” dedi.

Doktor Erdal Atabek, seminere katılan ebeveynlere; günümüz koşullarında gelişen teknoloji ile beraber hem bizim düşündüğümüz ve istediğimiz gibi, hem de çocukların yapabileceği başarılı bir geleceğe nasıl hazırlanacağına dair önemli ipuçlarını aktardı.

Geçmiş dönemde çocuk yetiştirmenin çok da zor olmadığının altını çizen Atabek, konuşmasına şöyle devam etti;

“İlk başta çocuk yetiştirmek o kadar da zor değildi. Erkek avcı, kız toplayıcı olarak yetiştirilirdi. Bilgi toplumunda bilgi artık ekonomik bir değer taşıyor. Dijital araçların içinde çocukları bunların yararlı sonuçları ile yetiştirmek istiyoruz. Günümüzde hepimiz çok kaygılıyız. Dünyanın geleceğinden kaygılıyız, gelecek sistemlerinde nelerle karşılaşacağımızı bilmemenin kaygısını yaşıyoruz” dedi.

Atabek, önemli olanın çocukları olgunlaştırmak, hayatta hazırlanmak, kendi sorunlarını çözebilecek bir duruma getirmek olduğunun altını çizdi.

Doktor Erdal Atabek değişen dünyada, değişen koşullarda, çocuklarımızı değişen koşulların içerisinde nasıl büyütmemiz gerektiği ile ilgili olarak şu 4 ölçütten bahsetti;

“Bu ölçütler; bağımsızlaştırma, sorumluluk alma, kişilikte olgunlaşma ki bunlar da öz eleştiri, öz denetim ve öz yönetimdir. Son olarak da sorunları çözme becerisi kazandırma olarak sıralayabiliriz. Eğer siz çocuğunuza 3 yaşında sorumluluk vermezseniz, çocuğun 15 yaşında odasını toplamasını beklemeyin. Hepimiz bu hayatta sadece başarılarımızdan ve doğrularımızdan söz etmeyi severiz. Hal bu ki bizim doğrularımız kadar yanlışlarımız ve başarılarımız kadar da başarısızlıklarımız var. Ayrıca doğrularımız kadar yanlışlarımız de önemsemeliyiz. Hatalarını ve yanlışlarını kabul eden insan yetişkinleşebilir. Çocuklarımızın sadece başarılarını önemsemek yerine yanlışlarını da anlamalıyız. Hayat başarı için dürüst çaba harcamaktır. En önde olmak, en başarılı olmak değil. Ne kazandığımız değil, nasıl kazandığımız önemlidir. Bunlar ne yazık ki artık bu dönemde zayıflayan değerlerimiz oldu. Eğer genç kendini yönetemiyorsa; toplumsal şartlar, klişeler ve etiketler onu yönetmeye başlar. Artık alışverişlerinizde bile ihtiyacımız olmayan şeyleri alıyoruz. Bir çocuk sorununu çözüyorsa zekidir. Günümüzde ebeveynleri çocuklarının sorunlarını çözüyorlar. Böyle olunca da çocuklarımız kendileri sorun çözemiyorlar. Lütfen siz çocuğunuzun sorunlarını çözmeyin, onlara çözmeyi öğretin” dedi.

Yaklaşık iki saat süren toplantı sonunda Marmara Koleji Kültür Merkezinde bulunan konuklar, doktor-yazar Erdal Atabek’i ayakta alkışlayarak teşekkür ettiler.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30