17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
 BODRUM’DA MAVİ BAYRAK ÇALIŞTAYI
Tarih: 10/05/2018
Kaynak: Kent Haber
BODRUM’DA MAVİ BAYRAK ÇALIŞTAYI
10-11 Mayıs tarihlerinde Bodrum’da düzenlenecek “8. Mavi Bayrak Sorumluları Eğitimi ve Sürdürülebilirlik Çalıştayı” başladı.

Türkiye Çevre Vakfı (TÜRÇEV) tarafından, Marina Mavi Bayrak Temsilcilerinin güncel bilgilere sahip olmaları, kritik konularda uzmanlar aracılığı ile bilgi edinmelerinin sağlanması, örnek uygulamalar ve deneyimlerden faydalanılması ve karşılıklı olarak fikir alış verişinde bulunulması amacıyla Bodrum’da “8. Mavi Bayrak Sorumluları Eğitimi ve Sürdürülebilirlik Çalıştayı” gerçekleştiriliyor.

Sabah saatlerinde İsis Otel’de organize edilen çalıştaya, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Ekipmen, TÜRSAB Bodrum Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel, TÜRÇEV yetkilileri ve ilçedeki mavi bayraklı marinaların yetkilileri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşının okunmasının ardından çalıştayın açılış konuşmasını yapan TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Ekipmen, şöyle konuştu:

“Mavi bayrak her sene alınan statik bir program değil, her sene değişen, gelişen bir program. Marinalar için mavi bayrak programımız sadece marinalarımızı da ilgilendirmiyor, marinalarda ortaya çıkan atıkların bertaraf edilmesi için belediyelerimize de çok görev düşüyor. Marinalarımızdaki gerek atık yağların, gerek zehirli boyaların son derece zararlı atıklar olduğunu biliyoruz. Bunun çevreye karışmadan bertaraf edilmesi gerekiyor. Marinalarımız bu konuda son derece hassas çalışıyor, belediyelerimiz de çalışıyor. Ama birlikte daha yoğun bir çalışma yapmamız gerekiyor. Buraya gelen marina temsilcileri, burada edindikleri bilgileri marinada çalışan diğer arkadaşları ile de paylaşıyorlar. Dolayısıyla büyük bir marina ailesi olarak mavi bayrak konusunda çalışmalarımız sürdürüyoruz. Bu seneki toplantımızın teması sürdürülebilirlik. Bununla ilgili vakıf çalışanlarımız çok yoğun bir program hazırladılar.”

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu ise Bodrum’un uzun yıllardan beri mavi bayrak kriterlerini en iyi yerine getiren yerlerden birincisi olduğuna işaret ederek şunları dile getirdi:

“Türkiye genelinde en fazla mavi bayrağa sahip ilçelerin başındayız. 2018 yılı rakamlarına baktığımızda Bodrum yine mavi bayrak sıralamasında birinci. Bodrum’u açık ara farkla izleyen ise Antalya’nın Kemer, Manavgat ve Alanya ilçeleridir. Bodrum’un bugün 60 adet plajı, 3 adet marinası ve 1 adet yatı olmak üzere toplamda 64 adet mavi bayrağa sahiptir. Türkiye’nin ilk mavi bayraklı halk plajı da Bodrum’dadır; Bitez Halk Plajı. Marinalara baktığımızda ise 3 adet marinaya sahip Bodrum’da marina sektörü adeta bir yarış halindedir ve Bodrum ekonomisine de katkı sağlamaktadır.”

Çalıştay, TÜRÇEV, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin sunumları ile devam etti.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30