17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
MİLAS'TAKİ HAZİNE ARAZİSİNİ, BURSA'DAN KÖY SENEDİYLE SATMIŞLAR!
Tarih: 07/05/2018
Kaynak: Kent Haber
MİLAS'TAKİ HAZİNE ARAZİSİNİ, BURSA'DAN KÖY SENEDİYLE SATMIŞLAR!
Milas'ta görülen bir davada adeta bir hukuk skandalı yaşandığı ve büyük çoğunluğu hazineye ait, denize sıfır konumdaki 400 dönüm arazinin Bursa'da bir köy muhtarlığında düzenlenen köy senediyle satışının tescil edildiği iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a CİMER yoluyla başvuruda bulunan mağdur bir vatandaşın ihbarıyla bölgeye giden Kent Haber, inanılmaz bir satış hikayesi ve hukuki süreçle karşılaştı.

Milas'a bağlı Kazıklıbucak Mahallesi sınırları içerisinde bulunan, büyük çoğunluğu Maliye Hazinesi'ne ait 400 dönüm denize sıfır konumdaki arazi, 1995 yılında, Bursa'nın Orhangazi ilçesi'ne bağlı Akalan köyü Muhtarlığında düzenlenen zilliyetlik devir sözleşmesiyle Mustafa Baykal isimli kişiye devredilmiş. Kadastro kayıtlarında yaklaşık 30 dönümlük kısmı bölgede yaşayan köylüler üzerine kayıtlı bulunan arazinin devrini alan Baykal, bu satış senedine dayanarak, hazine adına olan parsellerin iptali ve kendi adına tescili istemiyle, 2001 ve 2004 yılında açtığı davaları yerel mahkemelerde ve temyize götürdüğü Yargıtay 20. Dairesinde kaybetmiş.

Mustafa Baykal, Yargıtay'ın 2006 yılında da zaman aşımı vurgusu yaparak reddettiği davayı 2010 yılında tekrar açmış. Milas 3. Asliye mahkemesinde uzun süre devam eden dava bir noktadan sonra inanılmaz bir hızla Mustafa Baykal'ın lehine gelişmeye başlamış. Hazine adına tapu iptal talebi olan bir davayla ilgili davalı hazinenin ve müdahil olan bir kısım davalıların tanıklarının dinlenmediği, gerekli emniyet araştırmalarının yapılmadığı ve karardan kısa süre önce yapılan keşifte harç yatırılmadığı iddia edilen davada, daha sonra davacının lehine bir karar ortaya çıkmış. Öncesinde yerel mahkeme ve Yargıtay'da 2 kez reddedilen davanın Yargıtay'a son gidişinde ise çuvallar dolusu evrağın bulunduğu dosya hakkında, Yargıtay 20. Dairesinin 3 ay gibi kısa süre içerisinde onama kararı vermesi arazi içerinde arsaları bulunan vatandaşları şaşkına çevirmiş.

Bölgede yaşayan Ali Özkan adlı köylü vatandaş, yaklaşık 400 dönümlük hazine arazisinin içerisinde 50 yıldan fazal süredir kendi ekip biçtikleri arazilerin de olduğunu belirterek hak sahipliği iddiasında bulunan şahısların bırakın arazi sınırlarını köylerinin yerini dahi gösteremeyeceklerini iddia ederek büyük bir hukuksuzlukla karşı karşıya olduklarını ve devletten kendilerine yardımcı olmasını beklediklerini ifade ederek şunları söyledi;

"1967 senesinde askerden geldim, 68-69’da başladım. Burası o zamandan beri benim, içerisi zeytinlik. Zaten bellidir, içerisinde 50-100 senelik ağaçlar var. Araziyi satalı 15-20 sene oldu. Kesin tarihi tam bilmiyorum. Cumurbaşkanının kulağına giderse, gazetelerde haberi okuyabilirse çok faydası olur. Bu dağlar gitmiş vaziyettedir. Düzeltsinler de hiç olmazda devletin olsun. Bu Mustafa Baykal burayı nereden bilmiş. Onu burada tanıyan yok, hiç kimse tanımıyor. Madem araziler bu adamınmış da sana bana niye tapu vermişler. Ben devletin gelip hakkımızı arayıp bizi kurtarmasını bekliyorum. Senle ben kurtaramayacağıma göre devlet kurtaracak" dedi.

Hollanda'da yaşarken yaklaşık 20 yıl önce bölgede denize sıfır konumda bir arazi satın alan Ahmet Aydın adlı vatandaş ise yaşadıklarıyla şok olmuş. Araziyi kadastral kayıtlarda hak sahibi olan bir köylüden aldığını ve 20 yıldır kullandığını söyleyen Ahmet Aydın, haksahibi olarak 2b kapsamındaki arazinin tapusunu almayı beklerken bu durumla karşılaştıklarını ifade ederek şunları söyledi;

"Ben yurtdışında yaşıyorum. Bundan 20 sene önce köylüden burayı aldım. Benim herhalde 20 dönüm civarındadır. Zaten köylü 50 senedir kullanıyormuş, ormandan ayrılmış. Burası sonra 2B’ye ayrılmış. 2B’den ben satın alacaktım, bir öğrendik ki başkaları 400 dönümü almış. Bursa’nın bir köyünden satış yapılmış. Burayı kendi üzerine geçirmiş. Ben bunu sonradan fark ettim.

Yargı sürecinde büyük bir hayal kırıklığına uğradım. İmkansız olan bir şekilde dava onların lehine sonuçlandı. Biz Ankara’ya temyize gittik diyelim, adamlar 2 ayda davayı çıkardılar. Benim başka bir davam var; 2 sene, 3 sene süren bir davam var, küçük bir dava. Bunda adamlar 2 ayda mahkemeyi kazanıyorlar. Artık ümidimi kestim. CİMER’e mektup yazdım. İnşallah Cumhurbaşkanımıza ulaşır, inşallah yardımcı olur. Burada hem benim, hem de devletin malı söz konusu. Benim 20 dönüm yerim var ama devletin 400 dönüm yeri var. İnşallah düzeltilir. Tek ümidim o.

Benim davadan hiç haberim bile olmadı. Hiç kimseyi çağırmadılar, hiç kimseye de bir şey sormadılar. Tekrar açılması bile imkansız olan dava yeniden açılıyor ve kazanıyor. Üçüncü kez açtığında kazanıyor ve Yargıtay tarafından da onanıyor.Anlamak mümkün değil" dedi.Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30