17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
YALIKAVAK’TA ÇOCUK-ÇEVRE ŞENLİĞİ
Tarih: 07/05/2018
Kaynak: Kent Haber
YALIKAVAK’TA ÇOCUK-ÇEVRE ŞENLİĞİ
Zortul Çocuk-Doğa Şenliği, Yalıkavak-Küdür'de gerçekleştirildi. Çocuklar şenliğe Yarımada'nın her bölgesinden katılım gösterdiler. Aileleri ve öğretmenleri ile birlikte 300'ün üzerinde katılımla ülkemizin ilk çocuk çevre şenliği Bodrum'da gerçekleştirilmiş oldu.

Programına ve içeriğine tamamen çocukların karar verdiği etkinlik, Bahattin Demir öncülüğünde yapılan doğa yürüyüşü ve çevre temizliği ile başladı. Demir, miniklere Küdür Yarımadası koylarını ve dağlarını gezdirerek Akdeniz fokları ve Küdür koylarındaki endemik bitkiler konusunda bilgiler verdi.

Doğa yürüyüşçülerinden Cihan; "Bizi çocuk diyerek önemsemeyenlere de mesaj olsun. Biz doğa ve çevre için ne gerekiyorsa yapacağız. Büyükler kirletiyor. Biz temizliyoruz. Bir gün gelecek büyüklerde utanacaktır herhalde" dedi.

2 saat süren doğa yürüyüşü koordinatörü Bahattin Demir ise; "Çocuklarımıza Küdür'ü anlatırken çok mutlu oldum. Anlatırken anladım Küdür'ü yeni baştan. Küdür ile ilgili çevreci olarak kaygılarım daha bir azaldı bu 2 saatlik etkinlikte. Kendileri sordular, kendileri yanıtladı çünkü soruları minik yüreklerimiz. Bende onlardan öğrendim" dedi. Doğa yürüyüşünde Peksimet Çocuk Kütüphanesi grubu da aktif olarak yer aldı.

Doğa yürüyüşü sonrası etkinlik alanına dönüldü. Amiral Turgutreis İlköğretim Okulu öğrencileri kendilerine ait çevre temalı bir şiir dinletisi sundu. Profilo Marina İlköğretim Okulu öğrencileri de hazırladıkları mizanseni katılımcıların beğenisine sundular. Türkbükü'nden Şehit Gaffur Kaynar İlkokulu anasınıfı öğrencileri de farklı şiir sunumu ile etkinlikte beğeni aldı. Gümüşlük Forumu Çocuk Atölyesi'nin tiyatral gösterisi ise izleyicilerden tam not aldı. Bu esnada ressam Nergis Orçunus ve Zeynep Demir tarafından pastel boya ile istekli çocukların yüzlerine resimler yapıldı.

KÜDÜR'DE NOTALAR DANS ETTİ

Şupadap Müzik Grubu'nun sahne de yerini alması ile topluluktaki heyecan ve çoşku en yüksek seviyeye çıktı. Organizasyon yetkililerinden Nazan Yılmaz; "Çok doğru bir karar vermişiz. Şubadap olmasaydı eksik kalacakmışız. Sahnede koşarak dilimizi, derdimizi ifade ettiler. Bodrum kendilerine teşekkür ediyor. Ama büyük bir sorumluluk altına girdiler. Bundan sonraki hiç bir etkinliğimizde bizden kurtuluşları yok" dedi.

ÇEVRE MARATONU

Bodrumlu çevreci-aktivist Ayhan Karahan ile çevre etkinliği son buldu. Karahan 11 kilometrelik Küdür Yarımadası koşusu yaptı. 56 dakika süren koşu sonrasının son 200 metresini Zortul Çevre Grubu ile tamamlayan Karahan'a, minik çevrecilerin temsilcisi Zeynep Demir tarafından sahnede kupa verildi. Karahan kupa töreninde; "Bu kupa hayatımın en anlamlı ödüllerindendir. Son bir ay içerisinde Atletizm Federasyonu tarafından organize edilen 3 yarışmaya katıldım. Üçünde de derece ve madalya aldım. Ama hiç birisinde bu denli heyecanlanmamıştım. Bu kupayı son nefesime dek, insanlığın onur ve ders abidesi olarak saklayacağım. En güzeli minik yüreklerimizin kendi spontan duygularının eseri olması oldu bu etkinliğin. Minikler bize bir şey söylüyor galiba. Büyüyün diyorlar. Çevre konusunda bilincinizi büyütün diyorlar. İpi her zaman doğa, çevre, insan göğüsleyecektir. Kuşkumuz yok" dedi.

Etkinlik koyun temizlenmesi ve etkinliğin gelenekselleştirilmesi dilekleri ile sona erdi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Nermin
08/05/2018
Alkış.
Herkese bu güzel etkinlikte eömeği geçenlere teşekkürler.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30