17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BODRUM’DA 2. GELENEKSEL FİDE ŞENLİĞİ
Tarih: 06/05/2018
Kaynak: Kent Haber
BODRUM’DA 2. GELENEKSEL FİDE ŞENLİĞİ
Bodrum Tohum Derneği tarafından “2. Geleneksel Fide Şenliği” gerçekleştirildi. Şenlikte 2 bin 500 fide dağıtıldı.

Öğle saatlerinde İskele Meydanı’nda organize edilen şenliğe meydandan geçen vatandaşlar ilgi gösterdi. Dernek üyelerince organik yöntemlerle üretilen patlıcan, salatalık, biber, karpuz gibi 2 bin 500 fidenin vatandaşlara dağıtıldığı etkinlikte Dr. Füsun Tezcan, katılımcılara tohum, fide, fide bakımı konularında bilgiler aktardı. Şenlikte ayrıca keşkek de yapılıp dağıtıldı.

“2. Geleneksel Fide Şenliği” hakkında Kent Haber’e bilgiler veren dernek gönüllüsü Haluk Ortaç, “Bu sene 4 tane fidemiz var; patlıcan, salatalık, biber, karpuz. Bunları şenlik çerçevesinde dağıtacağız. Bu etkinliği şenlik noktasına getirebilmek için üreticilerimiz ciddi çaba sarf ettiler. Bu çabanın içerisinde tabi ki doğal tarım var. Doğal tarımın hazırladığı zeminde yerli tohumun, atalık tohumun ürünleri. Fide şenliğini düzenlerken fide alan arkadaşlarımıza, gönül dostlarımıza da biraz sorumluluk yükledik. Onlara fideleri verirken, fideleri aldıktan sonra ne yapmaları gerektiği konusunda bir el bildirisi hazırladık. Bir de fideleri aldıktan sonra bir bilgi formu istedik ki fidelerimizi takip edebilelim. Takip edilen fideler bir sonraki fide şenliğinin zeminin oluşturacak. Güzel bir etkinlik oldu. Bu konuda bize yerel yönetimler destek sağladı. Onlara da buradan teşekkür ediyoruz. Ama bu işin kahramanları üreticiler” diye konuştu.

Bodrum Tohum Derneği olarak Bitez Mahallesi’nde bir uygulama ve eğitim alanı oluşturacaklarının bilgisini veren Ortaç, konuşmasını şöyle noktaladı:

“Bizim bir amacımız Üretici Pazarı’nda kurduğumuz ilişkiyi uygulama ve eğitim alanına taşımaktı. Bu konuda da yerel yönetimimiz bize yardımcı oldu. Önümüzdeki günlerde Bitez’de eğitim ve uygulama alanı açıyoruz. Burada da üreticilerimiz ile tüketicilerimizi pazarda buluşturduktan sonra bu işlerimizi eğitim ve uygulama alanına taşıyacağız. Bodrum’da 24 bin öğrenci var, bu öğrenciler de buranın müdavimleri olacak. Orada toprağı, tohumu, fideyi, doğal tarımı uygulamalı öğrenecekler.”

Etkinlik, akşam saatlerine kadar sürdü.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30