17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
21. YÜZYILDA KARL MARX...
Tarih: 06/05/2018
Kaynak: Kent Haber
21. YÜZYILDA KARL MARX...
Bilim, felsefe ve sanat alanlarında etkileşimli çalışmalarda bulunan "Ara Boyutlar Bilim Felsefe Sanat Grubu"nca “21. Yüzyılda Marx” konulu bir seminer gerçekleştirildi. Seminerin konuşmacıları Prof. Dr. Doğan Göçmen ve Dr. Engin Delice idi.

Alman filozof ve iktisatçı Karl Marx’ın 200’üncü doğum günü dolayısıyla Oasis AVM Toplantı Salonu’nda organize edilen toplantıya, felsefe meraklıları ilgi gösterdi. Toplantıda Prof. Dr. Doğan Göçmen “Karl Marx’ta Ekonomi Politiğin Eleştirisinin Anlamı”, Dr. Engin Delice "Marx’ın Materyalist Tarih Kavrayışının Olanakları" başlıklı sunumlar yaptılar.

Seminer öncesi Kent Haber’e konuşan Prof. Dr. Doğan Göçmen, “Bugün Marx’ın çağımız için anlamını anlatacağız. İnsanın ahlak arayışı, estetik arayışı gibi konularda Marx’ın insanlığa söyleyeceği sözler nelerdir, bunları konuşacağız. Ekonomiye de gireceğiz. Karl Marx’ta ekonominin eleştirisi ahlakın mümkünlüğünün ön koşuludur” dedi.

Dr. Engin Delice ise “Bugün bir tarih felsefesi bağlamında Marx’a bakacağız. Özellikle onun tarihsel materyalist teorisi ve bu teori aracılığı ile çerçevesinde devlet, siyaset ve benzeri gibi olgulara göz atacağız. Marx’ın teorileri bugün için hala geçerlidir. Çelişkiler sürüyor, henüz sadeleşmedi. Nihai çelişkimiz olan emek sermaye çelişkisi sürüyor. Hala proletarya diye bir sınıf var, yabancılaşma gibi bir olgu var. Hala çevre problemi var, insan hakları problemi var, yurttaş hakları sorunları var. Doğal olarak Marx’ın bize söyleyeceği çok şey var” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 3 saat süren seminerin ardından Genç Marx adlı film seyredildi.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30