17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
TOPLUMUN YÜZDE 11’İ DİSLEKSİ!..
Tarih: 05/05/2018
Kaynak: Kent Haber
TOPLUMUN YÜZDE 11’İ DİSLEKSİ!..
Bodrum’da “Disleksi ve Aile Farkındalık” konulu bir seminer gerçekleştirildi. Seminerde disleksiye dair detaylı bilgiler verildi.

Türkiye Disleksili Çocuklar Vakfı Bodrum Temsilcileri Atatürk İlkokulu Öğretmeni Özgür Erdem Demirayak ve Hüseyin Turgut Karabağlı Ortaokulu Özel Eğitim Öğretmeni Zeliha Çağlar’ın girişimleri ile Bodrum Anadolu Lisesi’nde düzenlenen seminere aileler çocukları ile birlikte geldi.

Seminerin konuşmacısı Türkiye Disleksili Çocuklar Vakfı Başkanı Atıf Tokar, ailelere disleksi nedir, disleksili çocuklar nasıl fark edilir, bu çocuklara evde neler yapmalı, okuldaki yasal hakları nelerdir, disleklili çocuklara müdahale nasıl yapılmalı ve eğitimleri nasıldır gibi konularda detaylı bilgiler verdi.

Seminer öncesi Kent Haber’e konuşan Türkiye Disleksili Çocuklar Vakfı Başkanı Atıf Tokar, şu bilgileri verdi:

“Bugün bir farkındalık çalışması için geldik. Vakfımızın 55 il, 2 ilçe ve 3 ülkede temsilciliği var. Bu iki ilçeden bir tanesi Bodrum. Bugün Bodrum İlçe Temsilciliğimizin gerçekleştirdiği ailelere dönük bir farkındalık çalışması yapılıyor. Disleksi Dünyayı da etkileyen çok ciddi bir olgu. Normal ve normal üstü zekaya sahip olan çocuklarda görülen fakat akranlarının gerisinde kalan bir gruba deniyor. Disleksi toplumun yüzde 9’u ile 11’i arasında görülür. Yoğun bir gruptur ama ülkemizde yeni yeni fark edilmekte. Kamu spotlarıyla farkındalık çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. İl ve ilçelerde de seminer düzenliyoruz. Disleksi bir okuma güçlüğüdür. Birey normal ve normal üstü zekaya sahiptir, akranlarının gerisinde kalıyor. D, B harflerini karıştırıyor. Cümlenin sonunu mutlaka yanlış okuyor. Paragraf atlıyor, okurken satır atlamaları gerçekleştiriyor, okuduğunu anlamakta zorlanabiliyor. Ama çocuğa bakıyorsunuz akranları ile aynı zihne sahip” dedi.

Disleksinin bir hastalık değil, bir farklılık olduğuna işaret eden Tokar, “Dünya Sağlık Örgütü de disleksiyi bir hastalık değil olgu olarak kabul etmiştir. Öğrenme güçlüğü olarak da Türkçe’ye çevrilebilir. Disleksinin tek bir müdahale programı vardır; eğitim. Çocuklar bire bir destek eğitimi alırlar. Bu eğitimi alan çocuk hızla akranının seviyesine gelir. Ama o sırada çocuğa disleksi eğitimi vermezseniz çocuk geride kalır ve okulu bırakır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30