17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
KEDİ SAHİPLERİ DİKKAT!..
Tarih: 28/04/2018
Kaynak: Kent Haber
KEDİ SAHİPLERİ DİKKAT!..
Kedilerde görülen bulaşıcı ve ölümcül Feline Infeksiyoz Peritonitis (FIP) adlı hastalık sebebiyle, Bodrum’da son birkaç ayda çok sayıda kedi öldü. Hastalığın ilçede salgın şeklinde görüldüğüne işaret eden veterinerler, hastalığa karşı kedi sahiplerine uyarılarda bulundu.

İlçede son birkaç aydır kediler arasında yaygın şekilde FIP adlı hastalık görülüyor. Bulaşıcı ve ölümcül olan bu hastalığa yakalanan kedilerin büyük çoğunluğu ölüyor. Salyadan, dışkıdan bulaşabilen bu hastalığın Bodrum’da çok sayıda kedinin ölümüne sebep olduğunu söyleyen Pethane veteriner kliniği veterinerlerinden Yusuf Murat Ormancı, “Ocak sonundan beri, yaklaşık 3 aydır aktif olarak bir FIP enfeksiyonu salgını ile karşı karşıyayız. Hastalık özellikle çok genç ve yaşlı kedilerde çok hızlı seyrediyor. Kesin bir tedavisi yok, tedavi denemeleri yapıyoruz ama başarı oranı erken dönemlerdeyse yüzde 30’larda kalıyor. Bize genelde de ilerleyen formda geliyor. Maalesef herhangi bir tedavi uygulayamıyoruz” dedi.

Hastalığın belirtileri ve kedileri hastalıktan korumak için ne yapmak gerektiğinden bahseden Veteriner Çağla Acar ise “Virüs çok hızlı yayılabiliyor ve bir aşısı yok. Bu yüzden mümkün mertebe ev kedilerini dışarı salmamaya, dışarıda toplu besleme yapmamaya özen göstermeliler. Ayrı ayrı noktalarda beslemeliler. Çünkü mama kaplarından, dışkılardan bulaşabiliyor. Hastalığın belirtilerine gelirsek; önceleri basit bir ateş gibi görünüyor. Sonrasında solunum yolları etkileniyor. Kuru ve yaş olarak 2 tipi var. Kuru formda genellikle bahsettiğim şeyler görülürken, yaş formunda karnında şişlik meydana geliyor ve sıvı birikmeye başlıyor. Sıvı biriktikten sonra çok kısa bir zamanımız var. Genellikle son evre olarak yaş formunu görüyoruz, o vakitten sonra da hayvanı kurtarmak mümkün olmuyor” ifadelerini kullandı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30