17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
ENGELLİ VATANDAŞ ‘UYGULAMA YENİDEN ELE ALINSIN’ DİYOR
Tarih: 27/04/2018
Kaynak: Kent Haber
ENGELLİ VATANDAŞ ‘UYGULAMA YENİDEN ELE ALINSIN’ DİYOR
Muğla’da 2007/16 sayılı karar gereği belirli hatlarda sefer yapan otobüslerin ancak belirtilen duraklardan yolcu alabilmesi, özellikle engelli bireyler ve yaşlılar için büyük mağduriyet yaratıyor. Yapılan düzenlemenin en azından engelli ve dezavantajlı vatandaşlar için uygulanmaması gerektiği ifade ediliyor.

Turgutreis Mahallesi’nde yaşayan Turgutreis Gençlik Spor Kulübü Derneği (ENGENÇDER) Kurucu Üyesi ve Engelli Temsilcisi Ali Peltek, tedavisi için akülü aracı ile Turgutreis’ten Ortakent ve Bodrum’a seyahat ediyor. Peltek, düzenlenmenin kendisi ve kendisi gibi engelli vatandaşları mağdur ettiğini belirterek engelliler, yaşlılar ve hamileler için uygulanmaması gerektiğini söylüyor.

Ali Peltek, Kent Haber’e yaptığı açıklamada yaşadığı mağduriyeti şu sözlerle anlatıyor:

“Bu düzenleme 2007 yılında Ortaca ilçesinde yolcu alma yüzünden şoförler arasında çıkan ağır yaralamalı kavgadan sonra yapılıyor. 2007/16 sayılı karar gereği Muğla genelinde belirli hatların ancak belirtilen duraklardan yolcu alabileceği belirtilmiş. Son, büyükşehir yasası ile birlikte Muğla ve Bodrum genelinde çoğu hat UKOME bünyesinde yer alıyor. Sorun bundan sonra başlıyor özellikle engelli bireyler için. Kendimden örnek vermek gerekirse, Ortakent'te bir fizik tedavi merkezinde tedavi oluyorum. Tedavi seansım bitip, Bodrum'a yöneleceğim zaman önümden geçen toplu taşıma araçları, 2007/16 sayılı kararı gerekçe göstererek engelli aracımla beni almıyor. Bazı duran araçların aparatı benim araca uygun değil. Bir kaç zamandır bu durumun iyileştirilmesi için ne yapılabilir diye düşünüyordum. Bugün, aldığım fizik tedavi seansı sonrası Bodrum'a gitmek için araç beklerken, yine 45 dakikadan fazla bekledim. İnanın, önümden her geçip, beni aracına almayan seferde içim acıdı.Beni alamayacağını belirten şoförlere, ‘Bari anons geçin de, arkadan gelen araç alsın.” dedim. Sonunda, Turgutreis - Bodrum hattı çalışan, bir şoför arkadaş, durup beni aldı fakat diğer şoförlerce defalarca uyarıldı. Bu düzenleme engelliler, yaşlılar ve hamileler için uygulanmaması gerekiyor. Bununla ilgili bir düzenleme yapılmasını bekliyor” dedi.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
faruk karataş
28/04/2018
250 tl ceza geliyor
durak harici yolcu alınca 250 tl ceza geliyor , evet insanlık bitmiş
Bodrumlu
27/04/2018
taşıma
insanlıkla alakası yok heryerde olduğu gibi bu sistemdede kurallar var ve bir raya oturtulmaya çalışılıyor.Kural buysa otobüs minibüs vs.bunu uygulamak zorunda. Yasakları belediye belirliyorsa önleminide o alacak aykırı hareket edene250 lira arkadan ceza yollarsa kimse kural ihlali yapılmak istemez.burda yapılması gereken belediye dese bütün esnafa durak haricide olsa sandalyeli veya ağır derece engelli vatandaşı mağdur etmeyin dese müsait yerde beklediği sürece her yerden alınmalı dese aracı müsait olan (rampalı) hiçbir esnaf bırakmaz emin olun !! Burda suçu hemen esnafın vicdanına kesmeyin ücretle hiç mi hiç alakası yok! Sırım gibi adamlar bedava gelip gidiyor o hiç sorun olmaz!! O araçlar 30 bin fazladan ödenip engelli rampalı alındı bi kerede Allah razı olsun desin vatandaşlarımız!
insanoğlu
27/04/2018
insanlık bitmiş
Bi kere bu yolcuyu almak en azindan insanlik gorevidir soforler neden almiyorlar araclarda artik tertibat da var sorun nedir ucret alinmiyor diyemi ? Bu konuya mutlaka bir yaptirim bir ceza getirilmesi gerekiyor ilk oncelik engellilerindir dunyanin her yerinde bu boyledir engelli yasli hamile onceligi vardir gerekli hassasiyeti sofor arkadaslardan ve yetkili merciilerden bekliyorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30