17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
KÜBA DOSTU TURİZMCİ KÜBA'DA GÖZALTINDA!..
Tarih: 18/04/2018
Kaynak: Kent Haber
KÜBA DOSTU TURİZMCİ KÜBA'DA GÖZALTINDA!..
Bitez'deki Manuela Otel'in sahibi olan ve bu tesislerde Küba'nın kültürünü tanıtan etkinliklerle tanınan işadamı Oktay Başyurt, Küba'da gözaltına alındı. Küba'nın Cienfiyagus kentinde gözaltına alınan Başyurt'un neyle suçlandığı ise tam olarak bilinmiyor.

Bitez'de Manuella isimli oteli işleten Oktay Başyurt, gönüllü olarak uzun yıllardır Küba kültürünün tanıtımı için çalışıyordu. Başyurt, Batı'nın Küba'ya uyguladığı ambargonun kırılması için de ülke genelinde çalışmalar yapıyordu. Türkiye'deki Küba Büyükelçileri de genellikle bu tesislerde tatil yapıyordu.

İşadamı Oktay Başyurt, sahibi olduğu acenta aracılığıyla Küba'ya çok sayıda turist de gönderiyor, vize işlemleri için yardımcı oluyordu. Başyurt, Küba'nın fahri turizm ateşesi gibi çalışıyordu. Felsefi tutumu ve siyasal görüşleri nedeniyle Küba'ya destek verdiğini belirten Başyurt, Türkiye'ye çalışmaya gelen, ama çeşitli nedenlerle zor durumda kalan Kübalılara, özellikle müzik ve dans gruplarına da yardımcı oluyordu. Bu nedenle Türkiye'de yaşayan ya da çalışan birçok Kübalı Oktay Başyurt'u tanıyordu.

Türkiye'deki Küba dostluk dernekleri, elçilik ve konsolosluklarla da yakın ilişkileri bulunan Oktay Başyurt'un, edinilen bilgiye göre, "insan kaçakçılığı" yapmak iddiasıyla gözaltına alındığı belirtiliyor.

Manuella Turizm Tesislerinin yöneticileri, bu suçlamanın çok şaşırtıcı olduğunu belirterek, "Mutlaka bir yanlışlık olmalı, böyle saçma bir suçlama olamaz. Oktay Başyurt, bırakın insan kaçakçılığını, Türkiye'de kaçak çalıştırılan Kübalıların haklarını savunan, onlar için mücadele eden biridir. Onun bu tutumunu herkes bilir" diye konuşuyor.

Öte yandan, Küba'nın Türkiye Büyükelçisinin kısa süre önce değiştiği, görevdeki yeni kadronun Oktay Başyurt'u henüz yeterince tanımadığını da belirtilerek, Havana'nın eski büyükelçilerine sorarak Başyurt hakkında doğru bilgiye ulaşabilecekleri anımsatılıyor.

Bu arada CHP'nin de Oktay Başyurt'un durumuyla ilgili olarak Küba Büyükelçiliği nezdinde girişimde bulunacağı öğrenildi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Ahmet BESEREK
20/04/2018
KÜBA VE DOSTLUK
Küba yönetimi titiz bir araştırma yapmadan kimseyi tutuklamaz.
ޞua Gündoğmuş
19/04/2018
Kınıyorum
Bu yazıyı kim neden yazdı bilemiyorum. Bildiğim tek şey yazıda belirtilen , telaffuz bile etmryeceğim suçlamanın tamamen asılsız ve araştırılmadan ezbere yazılan tamamen vefasızlık örneği olduğu. ޞuanda Oktay için bu suçlamaları dile getirenlerin hepsinin, Oktayın otelinde defalarca yemek yiyip, içki içtiklerine, o enfes Küba gecelerine gidip , defalarca Oktayın misafiri olduklarına eminim. Oktay ki, oyle gönlü bol, öyle yüce gönüllü bir insandır ki , otel önünden geçen kedileri köpekleri bile ac göndermeyen , insan canlısı dosttur, kardeştir, arkadaştır. Oktay çok yakında aramızda olacak. Henüz niçin gözaltında olduğunu ailesi , en yakınları bile tam anlamı ile bilmezken böyle bir suçlamayı asla kabul etmiyorum ve şiddetle kınıyorum. Bildiğim tek şey Oktay çok yakında bizimle olucak, çok yakında gelecek. Bildiğim tek şey Oktay candır, Oktay cok özeldir. Oktayı gerçekten tanıyan hiç kimsenin böyle bir mesnetsiz suclamaya ve iftiraya inanmiyacağı nettir.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30