17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BODRUM'DA DEPREM SEMİNERİ
Tarih: 16/04/2018
Kaynak: Kent Haber
BODRUM'DA DEPREM SEMİNERİ
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bodrum Temsilciliğince “Betonarme Binalarda Deprem Sonrası Hasar Tespiti ve Mevcut Betonarme Yapıların Deprem Güvenliğinin Değerlendirilmesi ve Güçlendirme” başlıklı bir seminer gerçekleştirildi. Seminerin konuşmacısı İTÜ İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper İlki, çoğunluğunu inşaat mühendislerinin oluşturduğu katılımcılara önemli bilgiler verdi.

Bodrum Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen seminer öncesi basın mensuplarına bilgiler veren Prof. Dr. Alper İlki, Bodrum’da yaşanan 6.6’lık deprem hakkında şunları söyledi:

“Yaşanan depremler bizim açımızdan çok büyük depremler değil. Böyle depremlerde yapıların büyük hasarlar görmesini beklemiyoruz. Zaten Bodrum’daki binalarda çok kötü bir sınav vermiş değiller. Ufak tefek hasarlarla bu depremleri atlattılar. Yine de özellikle kritik yapıların deprem güvenliklerinin incelenmesi ve gerekiyorsa bunlarla ilgili önlem alınmasında büyük yarar var” var.

Türkiye’deki binaların depreme dayanıklılığı hakkında da konuşan Prof. Dr. Alper İlki, “Özellikle son yıllarda yapılan yapıların daha iyi seviyede olduğunu söylemek mümkün. Özellikle 1999 Depremi’nden sonra ortaya çıkan bilinçlenme, depreme dayanıklı yapı talebi yapıların kalitesini ciddi şekilde arttırdı. Ama 70’ler, 80’lerdeki veya daha önceki yapılarda maalesef çeşitli gerekçelerle, beton kalitesinin iyi olmaması, taşıyıcı sistemin yeterince iyi düzenlenmemesi gibi nedenlerle risk oldukça yüksek. Bu yapıların muhakkak detaylı bir şekilde incelenip gerekiyorsa güçlendirilmesi veya başka önlemler alınmasının önemini burada vurgulamak isterim” dedi.

Seminerin başında bir konuşma yapan İMO Bodrum Temsilcisi İlhan Özyiğit de mühendislik hizmetinin önemine vurgu yaparak “Hepinizin bildiği gibi, 21 Temmuz 2017 tarihinde, yerel saat ile sabah 01:31 de aletsel büyüklüğü Mw=6.6 olarak kayıtlara geçen Gökova Körfezi’nde derinliği yaklaşık olarak yerin 6 km altında, bölgemizi de etkileyen sığ odaklı bir deprem meydana gelmiştir. Hemen Deprem sonrasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğündeki meslektaşlarımız ile birlikte İMO Bodrum Temsilciliği üyesi 21 meslektaşımızın katıldığı, hasar tespiti inceleme ekibi olarak katkıda bulunduk. Ayrıca birçok vatandaşımız da, lMO Bodrum Temsilciliği’ne de çok sayıda deprem hasar tespiti için bilirkişilik talebi olmuştur. Tüm bu incelemeler de çıkardığımız sonuç ise, mühendislik hizmeti almış, deprem yönetmeline uygun yapılmış ve denetlenmiş binaların, depremi hafif ve hiç hasar almadan atlattığını gördük” diye konuştu.

Seminerin konuşmacısı Prof. Dr. Alper İlki, çoğunluğunu inşaat mühendislerinin oluşturduğu katılımcılara mevcut yapıların gördüğü deprem hasarları, bu hasarların nasıl değerlendirileceği ve mevcut yapıların değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi üzerine detaylı teknik bilgiler aktardı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30